Francia választás: megkezdődött a második forduló

Megkezdődött vasárnap reggel Franciaországban a nemzetgyűlési választások második fordulója. Az előzetes felmérések szerint Emmanuel Macron államfő és centrista szövetségeseinek Együtt! elnevezésű koalíciója végezhet az élen, így a következő öt évben is az elnöki többség rendelkezhet a legnagyobb frakcióval a parlament alsóházában, nem biztos azonban, hogy meg tudja őrizni az eddigi abszolút többségét.

Francia választás: megkezdődött a második forduló

A múlt vasárnapi első fordulóban a rekordalacsony, 47 százalékos részvétel mellett az elnöki koalíció mindössze 21 ezer szavazattal végzett az élen az első fordulójában a kommunistákat, a zöldeket, a szocialistákat és a radikális baloldalt tömörítő baloldali összefogás (NUPES) előtt. Mindkét szövetség 25 százalékos támogatottságot kapott.
 A mandátumbecslések szerint a kormánypárt 265 és 305 közötti helyre számíthat az 577 fős nemzetgyűlésben, míg a NUPES 140-180 képviselőt küldhet a nemzetgyűlésbe. Az abszolút többséghez 289 szavazat szükséges.

Franciaország tengerentúli területein és megyéiben, illetve a nem Európában tartózkodó, megközelítőleg másfél millió választópolgár számára közép-európai idő szerint már szombat délben megkezdődött a választás. Az anyaországban vasárnap reggel nyolc órakor nyitottak ki a szavazóhelyiségek. Az urnákat a kisebb szavazókörökben este 6 órakor zárják le, a nagyvárosokban este 8 óráig lehet szavazni.

Az 577 választókörzetben öt képviselőt választottak meg az egy héttel ezelőtti első fordulóban, négyet a baloldali összefogás színeiben, egyet pedig a kormányzó szövetség részéről, azaz ennyien kaptak több mint ötvenszázalékos támogatottságot múlt vasárnap. Három további körzetben pedig a baloldali jelöltek már győztesnek tekinthetők, miután olyan nagy fölénnyel végeztek az első fordulóban, hogy a másik fordulóba mellettük továbbjutott ellenfeleik visszaléptek.  

A még nyitott 569 körzetben az az 1148 jelölt jutott be a második fordulóba a 6293 induló közül, aki legalább 12,5 százalékot kapott múlt vasárnap. Mintegy harmaduk volt képviselő az előző nemzetgyűlésben. Hét helyen hárman mérkőznek meg, a többi körzetben csak ketten.

Az elnöki Együtt! koalíciónak 402 helyen maradtak állva a jelöltjei, ezek felében az első helyen, de összességében százzal kevesebb körzetben, mint öt évvel ezelőtt. A baloldalnak 377 körzetben vannak képviselőjelöltjei a 2017-es 146-hoz képest, s 270 helyen az Együtt! jelöltjeivel állnak szemben. Baloldali győzelemhez a NUPES-nek a körzetek több mint nyolcban százalékában győznie kellene, de a felmérések alapján erre nagyon kicsi az esély.

A szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés jelöltjei 208 körzetben maradtak versenyben, elsősorban az ország északi részén, ami kétszer annyi, mint 2017-ben, de csak húsz helyen nyerték meg az első fordulót, s nem kívánnak koalícióra lépni más párttal. Marine Le Pen pártja számára ugyanakkor siker, hogy 1986 után először ismét önálló frakciót alakíthat várhatóan 20 és 50 közötti képviselővel. A szuverenista jelölteknek az elnöki többség jelöltjeivel kell megmérkőzniük 108 körzetben, 62 helyen a baloldali összefogással állnak szemben, 25 helyen pedig a konzervatívok az ellenfeleik.

A konzervatív Köztársaságiak frakciója a felére csökkenhet a korábbi száz képviselőről, miután 11,3 százalékos támogatottsággal a negyedik helyen végeztek az első fordulóban, s csak alig 81 körzetben jutottak be a második fordulóba, az öt évvel ezelőtti háromszázhoz képest. A pártvezetés arra számít, hogy ebből legalább hatvanban tudnak győzni.

Két hónappal ezelőtti újraválasztása után Emmanuel Macron a két forduló előtt "stabil többséget" kért a választóktól a kormányzáshoz a második mandátuma idejére. "Semmi sem lenne rosszabb, mint francia rendetlenséget társítani a világban tapasztalható rendetlenséghez" - mondta az elnök, "erőt és határozottságot" kérve "a szabadság, egyenlőség, testvériség, szekularizáció" megtartásához. 

"Meg kell védenünk az intézményeinket mindazokkal szemben, akik vitatják és gyengítik azokat" - tette hozzá, egyszerre üzenve az erősebb parlamentre építő VI. köztársaságot szorgalmazó baloldali összefogásnak és vezetőjének, a miniszterelnöki székre pályázó baloldali radikális Jean-Luc Mélenchonnak, valamint Marine Le Pen pártjának.

Az új nemzetgyűlés június 28-án tartja alakuló ülését, s az eredménytől függően kisebb-nagyobb kormányátalakítás is várható.


Egy plusz szobát nyerhetünk ezzel az építési megoldással

Egy 100 négyzetméteres háznál akár 6–9 négyzetméter plusz hasznos terület is keletkezhet a hagyományos téglaházakhoz képest a karcsúbb falszerkezet miatt. A szakértők szerint ez azonos bruttó alapterületen gyakorlatilag egy plusz helyiséget jelenthet, miközben a nehézszerkezetes készházak a modern gyártás precizitását ötvözik a masszív szerkezettel. A Liapor technológia ráadásul homogén, hőhídmentes szerkezetet kínál, száradási várakozási idő nélkül.
2026. 07. 06. 16:00
Megosztás:

Új pályára állt a dél-magyarországi ingatlanpiac

Egy évvel a CBRE Magyarország szegedi regionális irodájának megnyitása után jól kirajzolódnak a dél-magyarországi ingatlanpiac meghatározó folyamatai. Az elmúlt tizenkét hónap tapasztalatai alapján a térségben egyre szélesebb körben mutatkozik igény a professzionális ingatlantanácsadás iránt, miközben a korábban domináns tranzakciós és szállodafejlesztési megkeresések mellett ma már szinte valamennyi ingatlanszegmensben élénkül az aktivitás.
2026. 07. 06. 15:30
Megosztás:

A Logicor bejelentette magyarországi érdekeltségeinek értékesítését a Sino Logistics részére

A Logicor megállapodást kötött magyarországi érdekeltségeinek értékesítéséről a Sino Logistics részére. A tranzakció a vállalat hazai ingatlanportfóliójára és a helyi menedzsmentcsapatra egyaránt kiterjed, lezárása pedig a hatósági jóváhagyásokat követően, várhatóan 2026 második felében valósul meg.
2026. 07. 06. 15:00
Megosztás:

6–8 év bankszámlaköltségeit is kifizetik az egyetemistáknak egyes bankok

A diákszámlák felső határa 24–26 év, eddig az életkorig vehetők igénybe. Ez azt jelenti, hogy ha egy leendő egyetemista 18 évesen nyit számlát, akkor elvileg hat-nyolc évig nem kell számlát váltania, és addig kihasználhatja a kedvezményes feltételeket. Ilyen előny, hogy a számlavezetési díj végig nulla forint, és a bankkártya díját az első évben általában teljesen elengedik.
2026. 07. 06. 14:30
Megosztás:

A Merkantil Bank megállapodást írt alá a Business Lease Hungary felvásárlásáról

A nemzetközi lízingpiacon egyre hangsúlyosabb az elmozdulás a komplex, szolgáltatásalapú megoldások irányába. Különösen az operatív lízinghez kapcsolódó flottakezelési szolgáltatások szerepe erősödik dinamikusan. Bár a trend már a hazai piacon is jól érzékelhető, a nyugat-európai országokhoz képest a penetráció itthon továbbra is alacsony. Épp ezért rejt magában jelentős növekedési potenciált ez a terület.
2026. 07. 06. 14:00
Megosztás:

Késésben a bértranszparencia: Adatvédelmi csapdákat is rejt az átláthatósági szabályozás

Miközben az Európai Unió tagállamainak 2026. június 7-ig kellett volna átültetniük a nemzeti jogrendjükbe a bértranszparenciáról szóló (EU) 2023/970 irányelvet, Magyarországon egyelőre nem született meg a végrehajtási szabályozás. Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász és pénzmosás elleni szakértő figyelmeztet, hogy a szabályozási hiányosságok ellenére a cégeknek azonnal meg kell kezdeniük a felkészülést, mert az új irányelvek alapjaiban írják át a HR-folyamatokat, és mindeközben súlyos adatvédelmi kockázatokat is hordoznak.
2026. 07. 06. 13:30
Megosztás:

Gyógyhatásra vonatkozó kommunikáció miatt indított eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Simply You Hungary Kft.-vel szemben, fogyasztókkal szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat gyanúja miatt. A versenyhatóság szerint a vállalkozás egyes étrend‑kiegészítői kapcsán olyan kommunikációt folytatott, amely gyógyhatás benyomását kelthette, ez ugyanakkor az ágazati szabályok értelmében nem megengedett.
2026. 07. 06. 13:00
Megosztás:

A 2025-ös rekordév után pozitívan értékelte a WING-et a Scope Ratings

A Scope Ratings stabilra javította a WINGHOLDING Zrt. hitelminősítési kilátását, egyben megerősítette B+ besorolását. Ez a társaság pénzügyi és üzleti kilátásainak kedvező megítélését tükrözi. A nemzetközi minősítőcég döntését a WING Csoport 2025-ben rekordot döntő, 53 százalékkal megugró árbevétele, a még erőteljesebben, 80 százalékkal javuló EBITDA-ja, csökkenő adósságállománya és az erős nemzetközi növekedése indokolják.
2026. 07. 06. 12:30
Megosztás:

Női vezérigazgatóval erősít a KPMG: Rakó Ágnes az új CEO

2026. október 1-jével Rakó Ágnes tölti be a KPMG Magyarország vezérigazgatói pozícióját, aki a Tanácsadási Üzletág társvezetőjeként dolgozott eddig a cégnél. A társaság jelenlegi vezetője, Rózsai Rezső regionális pozícióba lép elő, a KPMG közép- és kelet-európai régiójának Könyvvizsgálati vezetőjeként folytatja pályafutását és így visszalép a magyarországi vállalat vezetésétől.
2026. 07. 06. 11:30
Megosztás:

Kedvező konjunktúra adatok érkeztek ma reggel

A májusi ipari termelési és kiskereskedelmi forgalmi adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az ipari termelés volumene 5,4 százalékkal nőtt éves szinten a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. Az adat jóval kedvezőbb lett az általunk vártnál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 07. 06. 11:00
Megosztás:

Ethereum maradt a stabilcoinok fővárosa: 153 milliárd dollár parkol a mainneten

Az Ethereum továbbra is megkerülhetetlen szereplője a blokkláncalapú dollárforgalomnak. A legfrissebb hálózati adatok szerint az Ethereum mainneten mintegy 153 milliárd dollár értékű stabilcoin található, vagyis a nyilvános blokkláncokon nyomon követett teljes kínálat közel fele ezen az egyetlen hálózaton koncentrálódik.
2026. 07. 06. 10:30
Megosztás:

Bankroll menedzsment: hogyan játssz okosan, ha már játszol?

A szerencsejátékról szóló cikkek többsége a nyerési stratégiákról szól.
2026. 07. 06. 10:25
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Vegyes képet festenek ma reggel az ázsiai-csendes óceáni részvénypiacok: a japán indexek többsége ugyan zöldben áll, a Nikkei azonban mérsékelt, 0,3%-os csökkenést mutat. Kínában a Shanghai Composite 1 ponttal áll pénteki záró értéke alatt, míg a CSI300 csekély mértékben zéró felett áll a zöld tartományban. A dél-koreai indexek egyöntetűen érdemi csökkenést jeleznek a reggeli zárás előtt.
2026. 07. 06. 10:00
Megosztás:

Történelmi csúcson zárt a Stoxx600 és a DAX; előtérben a védelmi szektor

Újabb történelmi csúcsra ért pénteken a Stoxx600, az optimista piaci hangulatban 0,7%-os pluszban zárt a pán-európai részvényindex. A DAX 0,8%-os emelkedést követően új történelmi csúcsra futott; a CAC40 0,5%-ot drágult, míg az FTSE100 0,3%-ot erősödött. A Stoxx600 szektorindexei közül az ipar, az alapanyagszektor és a közművek szerepeltek a legjobban, miközben az utazási és szabadidős szektor gyengült leginkább. A Siemens 2,6%-ot ugrott, miután a Kepler Chevreux brókercég eladásról tartásra javította a cégre vonatkozó befektetési ajánlását. A chipgyártó Aixtron 6%-ot rallizott, a szektortárs Soitec 5, a BE Semiconductor bő 4%-ot ugrott.
2026. 07. 06. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint reggel hétfő reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn reggel a péntek késő délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 06. 08:30
Megosztás:

A Cardano előtt megnyílhat a kriptopiac legnagyobb stabilcoin-szövetsége

A Cardano Foundation vizsgálja annak lehetőségét, hogy a Cardano blokklánc bekapcsolódjon az OpenUSD stabilcoin-ökoszisztémájába. A Visa, a Mastercard, a BlackRock és a Stripe részvételével induló kezdeményezés új likviditást, nagyobb DeFi-aktivitást és szélesebb körű felhasználást hozhatna az ADA hálózatának.
2026. 07. 06. 08:00
Megosztás:

A Bitcoin árfolyam a 64 ezer dollár közelében: gyenge munkaerőpiaci adat indította be a ralit

A bitcoin árfolyama július 6-án megközelítette a 64 ezer dollárt, miután a vártnál gyengébb amerikai munkaerőpiaci adatok átrendezték a Federal Reserve kamatpolitikájával kapcsolatos várakozásokat. A gyors emelkedést több mint 450 millió dollárnyi short pozíció likvidálása is felerősítette, a piaci fordulat tartóssága azonban továbbra sem tekinthető biztosnak.
2026. 07. 06. 07:34
Megosztás:

A BME kutatói segítenek kideríteni, hogyan lehetne Budapestre vinni a paksi hőt

Az atomerőmű hulladékhőjének a fővárosi távfűtésben történő hasznosítása gazdasági és környezetvédelmi szempontból is ígéretes elképzelés.
2026. 07. 06. 07:00
Megosztás:

Melyik kriptovaluta csinálhat 10 ezer dollárból 1 milliót 2030-ra? Íme az öt legesélyesebb jelölt

Sok befektető álma, hogy egy viszonylag kis összegből vagyonra tegyen szert a kriptopiacon. Egy friss elemzés azt vizsgálta meg, hogy 10 000 dollárból lehet-e 1 millió dollár 2030-ig, és összehasonlította az öt legismertebb kriptovalutát: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Solana (SOL) és Hyperliquid (HYPE).
2026. 07. 06. 06:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: új vezetője van a Várkapitányságnak és a Steindl Imre Programirodának

Vitézy Dávid felmentette a Steindl Imre Programiroda eddigi vezetőjét, Szinay Attilát, a Várkapitányság pedig új vezetési struktúrában működik tovább, és mind a Várkapitányság, mind a Kossuth téri épületek beruházói feladatait ellátó Steindl programiroda vezetését Ambrus György építőmérnök veszi át - ezt a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap délután jelentette be Facebook bejegyzésében.
2026. 07. 06. 05:00
Megosztás: