Ha 1970-1990 között születtél, akkor izgulhatsz!

Egy korosztály, amely most érkezik a „láthatatlan kockázatok” éveibe.

Ha 1970-1990 között születtél, akkor izgulhatsz!

Ha 1970 és 1990 között születtél, ma nagyjából 36 és 56 év közötti vagy. Ez az a korszak, amikor az ember még sokszor fiatalnak érzi magát, dolgozik, családot tart fenn, rohan, intéz, túlél — közben pedig a test már egészen más szabályok szerint működik, mint húszévesen.

A veszély nem az, hogy egyik napról a másikra „öreg” leszel. Hanem az, hogy ebben az életkorban sok betegség csendben, évek alatt épül fel: magas vérnyomás, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, érelmeszesedés, daganatos betegségek, hormonális változások, alvászavar, kiégés, szorongás.

Az OECD friss egészségügyi áttekintése szerint a krónikus betegségek — például a szív- és érrendszeri betegségek, daganatok, légzőszervi betegségek és a cukorbetegség — továbbra is a vezető halálokok közé tartoznak, miközben sok esetben megelőzhető vagy mérsékelhető lenne a kockázatuk életmóddal és szűrésekkel.

1. A szív nem felejt: magas vérnyomás, koleszterin, infarktusveszély

A 40-es és 50-es éveiben járó ember egyik legnagyobb ellensége a szív- és érrendszeri kockázat. A magas vérnyomás sokáig nem fáj. A magas koleszterin nem feltétlenül okoz tünetet. Az érelmeszesedés sem küld minden nap figyelmeztető üzenetet.

Mégis ezek azok a tényezők, amelyek később infarktushoz, stroke-hoz, szívelégtelenséghez vezethetnek. A szakmai ajánlások ezért egyre inkább azt hangsúlyozzák, hogy a kockázatot nem akkor kell keresni, amikor már baj van, hanem jóval korábban: vérnyomásmérés, vércukor, vérzsírok, testsúly, dohányzás, családi előzmények alapján. A szív- és érrendszeri prevencióban a kockázati tényezők módosítása bizonyítottan csökkentheti a megbetegedést és a halálozást.

A legveszélyesebb kombináció: ülőmunka, hasi hízás, kevés mozgás, stressz, dohányzás, rendszertelen alvás és kezeletlen vérnyomás. Ez a csomag nem látványos, de alattomos.

2. A daganatos betegségek: amikor már nem elég azt mondani, „velem nem történhet meg”

Ebben a korosztályban különösen fontossá válnak a rákszűrések. A vastagbélrák, az emlőrák, a méhnyakrák, a prosztata problémái, valamint dohányosoknál a tüdőrák kockázata már nem távoli, elméleti kérdés.

A CDC szerint a rendszeres szűrés azért kulcsfontosságú, mert egyes daganatok korai állapotban még sokkal jobb eséllyel kezelhetők. A szervezet támogatja többek között az emlő-, méhnyak-, vastagbél- és tüdőrák szűrését az ajánlásoknak megfelelően.

Különösen fontos jelzés, hogy az Egyesült Államok 2023-as adatai szerint a vastagbélrákszűrésre jogosult felnőttek körülbelül egyharmada nem volt naprakész a szűréssel, az emlőrákszűrésnél pedig körülbelül minden ötödik érintett maradt le.

Ez azért riasztó, mert a veszély sokszor nem fájdalommal kezdődik. A polip, a korai daganat, az apró elváltozás sokáig csendben maradhat.

3. A cukorbetegség előszobája: inzulinrezisztencia, hasi zsír, állandó fáradtság

Aki 1970 és 1990 között született, jó eséllyel abban a világban nőtt fel, ahol a cukros üdítők, fehér kenyér, péksütemények, gyorsételek, esti nassolás és kevés mozgás teljesen természetessé váltak. Ennek ára gyakran a 40-es évekre jelentkezik.

A hasi elhízás nem pusztán esztétikai kérdés. Összefügghet inzulinrezisztenciával, 2-es típusú cukorbetegséggel, zsírmájjal, magas vérnyomással és gyulladásos folyamatokkal. Az OECD 2025-ös jelentése szerint az elhízás aránya sok országban tovább emelkedik, miközben a dohányzás és a káros alkoholfogyasztás továbbra is jelentős közegészségügyi probléma.

A leggyakoribb figyelmeztető jelek: evés utáni álmosság, édességvágy, deréktáji hízás, magasabb éhomi vércukor, romló laboreredmények, nehezebb fogyás.

4. A mozgáshiány ára: fájó derék, gyenge izomzat, romló anyagcsere

Ez a generáció sokszor még aktív gyerekkort élt, de felnőttként már belesodródott a számítógép, autó, telefon, ülőmunka világába. A test viszont nem erre lett kitalálva.

A mozgáshiány nemcsak elhízást okozhat. Növeli a szív- és érrendszeri kockázatot, rontja az inzulinérzékenységet, gyengíti az izmokat, fokozza a hát- és nyakfájdalmakat, és gyorsíthatja az öregedéssel járó izomvesztést.

Ebben az életkorban már nem a „nyári forma” a tét, hanem az, hogy 60 évesen mennyire lesz erős a láb, stabil a vércukor, terhelhető a szív, és mennyire marad önálló az ember.

5. A mentális egészség: kiégés, szorongás, alvászavar

A 1970-1990 között születettek nagy része egyszerre cipeli a munkahelyi nyomást, a családi terheket, a hitelt, az idősödő szülők gondját, a gyereknevelést és a folyamatos online zajt. Ez a korosztály gyakran „tartja a frontot” — csak közben belül fogy el.

A WHO szerint a munkaképes korú felnőttek körülbelül 15 százaléka élt valamilyen mentális zavarral 2019-ben, és világszerte évente mintegy 12 milliárd munkanap vész el depresszió és szorongás miatt.

A kiégés nem lustaság. A szorongás nem gyengeség. Az alvászavar nem apróság. Ezek mind olyan jelek, amelyek hosszú távon testi betegségekhez is hozzájárulhatnak: magas vérnyomáshoz, túlevéshez, immunrendszeri gyengüléshez, hormonális zavarokhoz.

6. Alkohol, dohányzás, „csak hétvégén” életmód

Sokan ebben a korosztályban még úgy nőttek fel, hogy a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás vagy a nehéz ételek teljesen hétköznapinak számítottak. Csakhogy 40 felett a szervezet már kevésbé bocsát meg.

A rendszeres alkoholfogyasztás terhelheti a májat, növelheti a vérnyomást, ronthatja az alvást, hízáshoz vezethet, és bizonyos daganatok kockázatával is összefügg. A dohányzás pedig továbbra is az egyik legerősebb, mégis elkerülhető kockázati tényező.

A legnagyobb csapda az önbecsapás: „én nem iszom sokat”, „csak társaságban dohányzom”, „csak este kell valami, hogy levezessem a stresszt”. Ezekből a kis engedményekből lesznek az évek alatt nagy terhek.

7. A hormonális változások: nőknél és férfiaknál is jön a fordulat

A 40-es, 50-es években a hormonrendszer is átrendeződik. Nőknél megjelenhet a perimenopauza, majd a menopauza: hőhullámok, alvászavar, hangulatingadozás, hasi hízás, ciklusváltozások, csontritkulási kockázat.

Férfiaknál is jelentkezhet fokozatos hormonális változás: csökkenő izomtömeg, hasi hízás, fáradékonyság, libidócsökkenés, hangulati problémák. Ezekről sokan nem beszélnek, pedig kivizsgálással, életmóddal, szükség esetén orvosi segítséggel sokat lehet javítani az életminőségen.

8. Az alvás: a leginkább alábecsült veszélyforrás

Aki tartósan rosszul alszik, az nemcsak fáradt lesz. Az alváshiány összefügghet a hízással, magas vérnyomással, romló vércukorszinttel, ingerlékenységgel, koncentrációs gondokkal és depressziós tünetekkel.

Külön figyelmet érdemel az alvási apnoé, főleg túlsúly, horkolás, reggeli fejfájás, nappali álmosság esetén. Sokan évekig nem tudják, hogy éjszaka többször kimarad a légzésük, miközben a szívük és az agyuk folyamatos stresszben dolgozik.

9. A „nincs időm orvoshoz menni” csapdája

Ez a korosztály gyakran mindenkiről gondoskodik, csak saját magáról nem. A gyerek orvoshoz megy, a szülőt vizsgálatra viszi, a munkahelyi határidőt betartja — de a saját labor, vérnyomásmérés, fogászati kontroll, nőgyógyászati vagy urológiai vizsgálat évekig halasztódik.

Pedig 40 felett már nem luxus az éves kontroll, hanem befektetés. Vérkép, vércukor, HbA1c, koleszterin, máj- és vesefunkció, vérnyomás, testsúly, derékbőség, fogászati ellenőrzés, bőrgyógyászati anyajegyszűrés, nemhez és életkorhoz illő rákszűrések — ezek sokszor még időben jeleznek.

Mit tehet most az, aki 1970-1990 között született?

A legfontosabb nem a pánik, hanem az ébredés. Nem kell egyik napról a másikra tökéletes életmódot kialakítani, de néhány döntés nagyon sokat számíthat.

Érdemes rendszeresen ellenőriztetni a vérnyomást, vércukrot és koleszterint. Fontos a testsúly és különösen a hasi zsír csökkentése. Heti több alkalommal ajánlott mozogni, nemcsak kardióval, hanem izomerősítéssel is. A dohányzás elhagyása, az alkohol mérséklése, a jobb alvás, a stresszkezelés és a szűrővizsgálatok betartása ebben az életkorban már nem „jó tanács”, hanem túlélési stratégia.

Összegzés: nem az életkor veszélyes, hanem a halogatás

A 1970-1990 között született generáció ma egy különösen fontos határvonalon áll. Még rengeteg mindent lehet javítani, visszafordítani, megelőzni — de már nem lehet úgy élni, mintha a test végtelen tartalékokkal működne.

A legnagyobb veszély nem az, hogy betöltötted a 40-et vagy az 50-et. Hanem az, ha nem veszed észre, hogy most jött el az idő: figyelni kell a szívre, a vércukorra, a szűrésekre, az alvásra, a mentális egészségre és azokra a csendes jelekre, amelyeket a test már régóta küld.

Ez a korosztály még nem későn van. De már nem is túl korán.


Trump bevándorlási rendelete váratlan nyertest teremthet: a stablecoinok és a Bitcoin ATM-ek profitálhatnak

Az amerikai kriptoszektor újabb érdekes fordulóponthoz érkezhet. Elemzők szerint Donald Trump legújabb bevándorlási intézkedései nemcsak a bankrendszert alakíthatják át, hanem jelentősen növelhetik a stablecoinok és a kriptovaluták használatát is az Egyesült Államokban.
2026. 06. 01. 03:00
Megosztás:

A Nébih oldalán követhető, mikor kell az egyes vármegyékben védekezni az amerikai szőlőkabóca ellen

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) weboldalán naprakészen követhetők a szőlő aranyszínű sárgasága (FD) betegség terjesztő amerikai szőlőkabóca miatt megjelenő vármegyei védekezési felhívások. Az oldal célja, hogy a szőlőtermelők és egyéb érintett szakmai szereplők egy helyen tájékozódhassanak arról, hogy az egyes vármegyék milyen határidőkkel és ütemezéssel rendelik el a kötelező védekezést. Az amerikai szőlőkabóca elleni növényvédelmi kezelés időpontja vármegyénként eltérhet, mivel azt az időjárási viszonyok, valamint a helyi növényegészségügyi helyzet is befolyásolja. Környezeti és hatékonysági szempontból is kiemelten fontos, hogy a termelők csak akkor kezeljék szőlőjüket növényvédő szerrel, ha a helyi hatóság kiadta a felhívást.
2026. 06. 01. 02:00
Megosztás:

Lannert Judit: létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot

Létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban - jelentette be Lannert Judit miniszter gyereknap alkalmából a Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 01:00
Megosztás:

Sulyok Tamás: továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet

Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet - jelentette ki az államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
2026. 05. 31. 23:00
Megosztás:

Magyar Péter hétfőn reggel felkeresi az államfőt

Ma éjfélkor lejár a lemondásra adott határidő. Hétfő reggel 8 órakor meglátogatom az igazságügyi miniszter társaságában Sulyok Tamás köztársasági elnököt - írta Magyar Péter miniszterelnök vasárnap délután a Facebookon.
2026. 05. 31. 22:00
Megosztás:

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Délnyugat-Kínában,

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Kína délnyugati részén, Jünnan tartományban vasárnap hajnalban, a balesetben öten életüket vesztették, egy ember pedig megsérült – jelentette a kínai állami média.
2026. 05. 31. 21:00
Megosztás:

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek átvilágítását a Magyar Színházi Társaság

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek szakmai átvilágítását és országos előadóművészeti etikai kódex létrehozását szorgalmazza a Magyar Színházi Társaság (MSZT), amely júniusban folytatja a szakmai egyeztetéseket.
2026. 05. 31. 20:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 31. 19:00
Megosztás:

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő

Komolyabb rendbontás nélkül zajlott Budapesten a Bajnokok Ligája döntő - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 05. 31. 18:00
Megosztás:

Zivataros idővel indul a nyár

Változékony idővel kezdődik a meteorológiai nyár, június első hetében többfelé, több hullámban várható zápor, zivatar. A szél sokfelé lesz élénk, olykor erős, a hőmérséklet csúcsértéke pedig továbbra is jellemzően 30 Celsius-fok alatt alakul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 31. 17:00
Megosztás:

Újabb brit vasútársaságok kerültek állami tulajdonba

Négy nagy brit vasúttársaság került vissza vasárnaptól állami tulajdonba a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált vasúthálózat újbóli államosítására meghirdetett, egy éve kezdődött program újabb jelentős lépéseként.
2026. 05. 31. 16:00
Megosztás:

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat

A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat, az új termékek népszerűsége a fiatalok körében pedig különösen aggasztó - hívta fel a figyelmet az MTI-hez eljuttatott közleményében a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE ÁOK) a május 31-ei dohányzásmentes világnap alkalmával.
2026. 05. 31. 15:00
Megosztás:

Az MI korszakában az emberi készségek jelentik a valódi versenyelőnyt

A HR-vezetők 90 százaléka szerint az innováció lelassulhat, ha háttérbe szorulnak az emberi tulajdonságok és készségek.
2026. 05. 31. 14:00
Megosztás:

Az energiatárolás néhány év alatt teljesen átírhatja az energiapiacot

2026 áprilisa volt az első hónap a történelemben, amikor a szél és a nap energiájából előállított villamos energia világszinten meghaladta a gáz égetésével előállított villamos energia mennyiségét – írja Szilva Attila fizikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője. A megújulók és az energiatárolás együtt egyre inkább képesek leválasztani az áramárakat a drága fosszilis energiahordozókról, miközben az akkumulátoros tárolás néhány év alatt képes kiváltani a csúcsidei gázerőművek jelentős részét. A folyamat Európában is gyorsíthatná az energiaárak csökkenését – Magyarországon pedig az energiatárolás és a regionális együttműködés mérsékelhetné az importfüggőséget és az áramárakat.
2026. 05. 31. 13:00
Megosztás:

Milliomost csinálhat az XRP? Mutatjuk, milyen árfolyam kellene hozzá

Az XRP ismét a befektetők figyelmének középpontjába került. A token árfolyama korábban már bebizonyította, hogy képes elképesztő emelkedésekre: azok, akik 0,50 dollár alatt vásároltak, 2025-ben akár 3,65 dollárig tartó raliból profitálhattak. A kérdés most az, hogy megismétlődhet-e ez a teljesítmény, és vajon valóban milliomossá teheti-e a mostani befektetőket.
2026. 05. 31. 12:00
Megosztás:

Tavasszal Budapest, nyáron Siófok a legnépszerűbb hazai úti cél

A tavaszi időszakban Budapest volt a legnépszerűbb belföldi úti cél, míg a nyári előfoglalások alapján Siófok, valamint a balatoni és fürdővárosi települések iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés - közölte a Szallas.hu az MTI-vel.
2026. 05. 31. 11:00
Megosztás:

Gyermeknapon is fókuszban az élelmiszerbiztonság: hasznos tanácsok a Nébih-től

Az alapvető élelmiszerbiztonsági gyakorlatot már kisgyermekkorban érdemes megismertetni a gyerekekkel. Ilyen egyszerű, mégis fontos praktika például a helyes kézmosás, a bevásárlólista készítésének jelentősége vagy az élelmiszerek elpakolásának helyes sorrendje. Gyermeknap alkalmából a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja összegyűjtötte a gyerekek és szülők számára a legfontosabb élelmiszerbiztonsági tudnivalókat.
2026. 05. 31. 10:00
Megosztás:

Kilőtt az új ügyfelek árfolyama a bankoknál, akár 150 ezer forint is járhat a frissen érkezőknek

Egyre feljebb sprófolják a bankok azt az összeget, amennyit bezsebelhet tőlük egy új ügyfél a számlanyitásért. Az elmúlt hetekben újabb jóváírási akciók indultak, és a már meglévőket is vonzóbbá tették – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az esetenként százezer forint feletti ajándékpénzekért cserébe viszont teljes elköteleződést várnak el a pénzintézetek.
2026. 05. 31. 09:00
Megosztás:

Sokszínű gyermeknapi programkínálattal és sűrített menetrenddel készül a Gyermekvasút

A Széchenyi-hegyi Gyermekvasút a vasárnapi gyermeknapon sokszínű programkínálattal várja a családokat a hűvösvölgyi végállomáson. A vonatok a szokottnál gyakrabban közlekednek, a vasútvonal alsó szakaszán pedig betétjáratok is indulnak.
2026. 05. 31. 08:00
Megosztás: