Hamarosan érkeznek a repülő autók - vajon megéri beszállni?

A repülő autók régóta foglalkoztatják az emberiség fantáziáját. A sci-fikben már évtizedek óta szerepelnek, de a valós életben a közelmúltig váratott magára a megjelenésük. Az elmúlt években azonban felpörögtek az események ezen a területen is. Az elektromos autók egyre nagyobb tért hódítanak, igaz, jelenleg csak a földön. Ugyanakkor több ígéretes vállalat is foglalkozik az úgynevezett eVTOL (electric vertical take-off and landing), azaz függőleges fel- és leszállásra képes elektromos járművek fejlesztésével.

Hamarosan érkeznek a repülő autók - vajon megéri beszállni?

 
A cél hosszabb távon a légiközlekedés forradalmasítása. Egyelőre a technológiai korlátok miatt a városi és regionális közlekedésben játszhatnak szerepet elsőként, mivel az elektromos meghajtáshoz a jelenleginél nagyobb teljesítményű akkumulátorokra lenne szükség a hosszabb távok leküzdése érdekében.

Az elektromos repülőgépek egy része távirányítással vagy pilótával is vezérelhető, de vannak önvezetőnek tervezett járművek, melyeknél csak minimális emberi beavatkozás szükséges a működéshez.

A vezérlés módján túl a felhasználás célja szerint is különböző elképzelések mentén fejlesztik az egyes vállaltok az elektromos repülő járműveiket. Az úgynevezett légitaxik többsége a pilótán kívül csak négy utasnak biztosítana helyet, tehát ezek a jelenlegi taxiknak jelenthetnek konkurenciát idővel. A légibuszok ennek a többszörösét, legfeljebb néhány tucat utast szállíthatnak majd, így ezek a városi tömegközlekedés és a repülőtéri transzferek alternatívái lehetnek idővel.

A polgári felhasználás mellett katonai célokat is szolgálhatnak az eVTOL-ok, melyek a kisebb drónokhoz hasonlóan az elektromos meghajtás miatt sokkal halkabbak, így nehezebben észrevehetőek a hagyományos meghajtású járművekhez képest. Emellett nincs szükség felszállópályára, szinte bármilyen sík felület alkalmas lehet a fel-és leszállásra, ami a bevetésüket egyszerűbbé teszi. Nemrég Donald Trump elnöki rendeletbe foglalta az elektromos légi járművek fejlesztésének ösztönzését annak érdekében, hogy csökkentse az Egyesült Államok függőségét a külföldi, például kínai gyártóktól. Ez komoly lehetőséget jelent a szektor amerikai vállalatai számára.

Az elemzők gyors növekedést jósolnak az eVTOL szektornak. 2030-ra optimista becslések szerint a 20-30 milliárd dollárt is meghaladhatja a piac mérete, 2040-re pedig akár ezer milliárd dollárra nőhet a jelenlegi 1-2 milliárdról.

Melyik cégekre érdemes odafigyelni?

Archer Aviation: Amerikai startup, a függőleges fel- és leszállásra képes elektromos járművek (eVTOL) fejlesztésével foglalkozik.

Egyik legjelentősebb befektetője a Stellantins csoport, mely az előző években összesen 300 millió dollárral támogatta a vállalat fejlődését. Tavaly újabb megállapodást kötöttek, melynek keretében a Stellantis közel 400 millió dolláros befektetést vállalat 2030-ig az Archer új, évente 650 jármű gyártását lehető tévő üzemének működtetése érdekében. Cserébe a Stellantis Archer-részvényekre lesz jogosult.

A vállalat emellett együttműködik a United Airlines-szal, céljuk a robotaxi szolgáltatás indítása az amerikai nagyvárosokban, ami a repülőtéri transzfert rövidítené le jelentősen.

Mivel az Archer Aviation egyelőre csak a járművek tesztelésénél tart, veszteségesen működik, csak minimális, 12 millió dolláros bevételt érhet el idén. A következő években azonban ez várhatóan dinamikusan fog növekedni. 2029-re 1,2 milliárd dolláros árbevételre számítanak az elemzők, és ebben az évben lehet először nyereséges a vállalat.

Ezidáig az Archer Aviation az Egyesült Államokon kívül három országban tervezi bevezetni a járműveit. Az Egyesült Arab Emírségekben az Abu Dhabi Aviation-nel, Etiópiában az Ethiopian Airlines-szal, Indonéziában pedig a PT. IKN-nel kötött partnerséget.

Emellett az Archert választották a 2028-as Los Angeles-i olimpiai hivatalos légitaxi-szolgáltatójává, ami jelentős reklámétékkel bír.

Joby Aviation: A kizárólag eVTOL járművek fejlesztésével foglalkozó vállalatok legnagyobbja, 7 milliárd dolláros piaci kapitalizációval.

Az Archerhez hasonlóan a vállalat legfőbb partnerei közé szintén egy autógyártó és egy légitársaság, a Toyota és a Delta Air Lines tartozik, mellettük az Uberrel működnek még együtt, utóbbi nem meglepő módon a légitaxi szolgáltatásban érdekelt.

A Joby az Egyesült Arab Emírségekkel kötött megállapodás értelmében már 2026-ban elindíthatja légitaxi szolgáltatását a közel-keleti országban.

A fő rivális Archerhez hasonlóan egyelőre minimális bevétellel rendelkezik és veszteségesen működik. Az áttörés a riválishoz képest egy évvel később, 2030-ban jöhet az elemzői várakozások szerint, ekkor már profitot termelhet a vállalat.

Fontos megjegyezni, hogy a kutatás-fejlesztés fázisa alatt a kiadások magasak, a bevétel pedig elenyésző. Emiatt ezek a cégek időről időre új részvényeket bocsátanak ki a költségeik fedezése érdekében, ami által „hígul” a meglévő részvények értéke. Az engedélyezési folyamatok könnyen elhúzódhatnak, és az esetleges negatív hírek a szabályozással vagy a járművek működésével kapcsolatban akár jelentős esést eredményezhetnek az árfolyamban. Tehát a dinamikus növekedési kilátások mellett a kockázatok is magasak.

A kisebb cégek mellett a nagy repülőgépgyártókat sem hagyta hidegen az új technológia. A Boeing a Wisk Aero nevű leányvállalatán keresztül fejleszt pilóta nélkül üzemelő eVTOL repülőgépeket. A cég emellett egy teherszállító légi járművekkel is kísérletezik, melyek szintén önvezetőek és nagyobb teherbírásúak lesznek a tervek szerint.

Az Airbus is fogalakozott elektromos légitaxik fejlesztésével, azonban a vállalat tavaly bejelentette, hogy egyelőre felhagy ezzel. A vezérigazgató arra hivatkozott, hogy kulcsfontosságú technológiák nem állnak készen, főként az akkumulátortechnológia jelenlegi fejlettsége jelent akadályt. (forrás: ERSTE)

A szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségekre hívja fel a figyelmet új kampányában az SZTNH

Olyan világszerte ismert, az elmúlt évtizedek, vagy évszázadok során élő, alkotó művészeket, feltalálókat és tudósokat mutat be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) IP Szuperhősök elnevezésű kampányában, akik értékes és jelentős szellemi alkotásokat hagytak ránk. Példájukon keresztül a szellemi tulajdon védelmének fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, miközben bemutatják a különböző oltalmi formákat, illetve közérthető, edukatív módon prezentálják a szellemi tulajdon védelmében rejlő lehetőségeket.
2025. 07. 01. 21:30
Megosztás:

Új partnerekkel erősít az EY

Öt új partneri kinevezéssel indítja a július 1-ével kezdődő üzleti évét az EY Magyarország. Jelentősen erősödik a cég könyvvizsgálati üzletága.
2025. 07. 01. 21:00
Megosztás:

Ingatlanpiac: Mérséklődő kereslet, gyakoribb árcsökkentés - júniusban már a vevők diktáltak

Júniusban több mint 208 ezer érdeklődés érkezett eladó lakóingatlanokra, ami kevesebb mint egy évvel ezelőtt, de az első hat hónapban még mindig enyhe növekedés látható éves összevetésben. A kínálat is tovább bővül, már több mint 136 ezer eladó lakás és ház hirdetéséből válogathatnak a vevők. Az első lakásukat vásárlók helyzete továbbra sem könnyű, de a vevői alkupozíció erősödése nekik is új lehetőségeket hozhat. Számukra viszont a belépési küszöb egyre magasabb.
2025. 07. 01. 20:00
Megosztás:

Ügyészi véleményt kért az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a Bayer kapcsán

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a legfőbb ügyész véleményét kérte, hogy tárgyalja-e a Bayer által benyújtott fellebbezést.
2025. 07. 01. 19:30
Megosztás:

A fellendülés jeleit mutatja a kínai feldolgozóipar

A Caixin kutatócég feldolgozóipari beszerzési menedzser indexének értéke meglepetésre 50,4-re emelkedett júniusban a májusi 48,3-ról.
2025. 07. 01. 19:00
Megosztás:

Enyhe javulást jeleznek a japán BMI-adatok

A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index júniusban 50,1-re módosult. Ez némileg rosszabb az előzetesen közzétett 50,4-hez képest, de emelkedést jelez a májusi 49,4 után.
2025. 07. 01. 18:30
Megosztás:

Mi húzza most felfelé a tőzsdéket?

Az elmúlt napokban megbeszéltük a – meglepetésre jövő – potenciális új csúcsokat, amelyek azóta meg is jöttek. Az egyik kérdés ezzel kapcsolatban, hogy mely részvényeknek köszönhető ez a jó teljesítmény.
2025. 07. 01. 18:00
Megosztás:

Kitoloncolná az USA-ból Trump Elon Musk-ot

A Goldman Sachs előrébb hozta a Fed kamatvágásának lehetőségét, decemberről szeptemberre. Szerintük a vámok a vártnál némileg kisebb hatással vannak a gazdaságra, mint amivel korábban számoltak.
2025. 07. 01. 17:30
Megosztás:

Lendületesen nő az utasbiztosítások száma

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai alapján: a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett idén január-májusban.
2025. 07. 01. 17:00
Megosztás:

Ausztriában több mint egyéves csúcsra gyorsult az infláció

Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,3 százalék, tavaly május óta a leggyorsabb volt júniusban, miután májusban 3,0 százalékos emelkedést jegyeztek fel - közölte az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich - STAT).
2025. 07. 01. 16:30
Megosztás:

Így változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg - hívta fel a figyelmet az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. keddi közleményében.
2025. 07. 01. 15:00
Megosztás:

A topvezetők kevésbé aggódnak a mesterséges intelligencia miatt

A mesterséges intelligencia adatvédelmet, pontosságot vagy átláthatóságot érintő megbízhatóságáról élesen eltér a felsővezetők és a felhasználók véleménye az EY friss, 975 topmenedzser megkérdezése után elkészített nemzetközi tanulmánya szerint - írta a tanácsadó cég MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 01. 14:30
Megosztás:

Az OTP Mobil mostantól SimplePay-ként működik tovább

2025. július 1. – Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
2025. 07. 01. 14:00
Megosztás:

Sokáig kivártak az eladók, de mi a helyzet most? Mit léptek a megtorpanó ingatlanpiacon?

Habár a tavalyi év végén még sok eladó bízott az áremelkedésben, mára megtorpant a kereslet az ingatlanpiacon. A vevők óvatosabbak, az árak stagnálnak, és egyre többen fordulnak szakértőhöz, hogy reális képet kapjanak ingatlanuk értékéről.
2025. 07. 01. 13:00
Megosztás:

Milliárdos forgalmat hoz a nyár a játékpiacon

Többmilliárdos forgalmat hoz a nyár a hazai játékpiacon: a szezon alatt realizálódik a mintegy 120 milliárdos hazai játékpiac éves forgalmának egyötöde, amikor a családok jelentős összegeket költenek strandolásra, táborokra és utazásra - derült ki a Regio Játék értékesítési adataiból.
2025. 07. 01. 12:30
Megosztás:

A mai napon lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás

A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében.
2025. 07. 01. 12:00
Megosztás:

Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben

Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett, napra pontosan kétéves online Árfigyelő rendszer. Így már összesen 142 termékkategóriában hasonlíthatják össze az árakat a vásárlók az online felületen. Ez napi szinten több mint 5000 különböző élelmiszerterméket, illetve háztartási és higiénés cikket jelent. Már nemcsak a hat legnagyobb kiskereskedelmi lánc, hanem három országos drogéria-hálózat is napi szinten szolgáltat adatokat a rendszerbe. Mindemellett a GVH szoros figyelemmel követi a kiskereskedelmi szektor és az élelmiszeripari értéklánc folyamatait, a nemzeti versenyhatóság jelenleg két gyorsított ágazati vizsgálatot is folytat, a tejtermékek- és a tojás piacán. Hamarosan jönnek az eredmények.
2025. 07. 01. 11:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentési várakozások további erősödésével folytatódott az amerikai hosszú hozamok csökkenése

Az Egyesült Államokban tovább csökkentek a hozamok, a 10 éves hozam közelebb került a 4,2%-os szinthez, ezzel két hónapja a legalacsonyabb szintre esett.
2025. 07. 01. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulat hétfőn is a tengerentúlon: újabb történelmi csúcson az S&P és a NASDAQ

Új történelmi csúcsra emelkedett hétfőn az S&P500 és a Nasdaq Composite is, a kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos optimizmus és a kamatcsökkentési várakozások oldották a piacokra hónapok óta ránehezedő bizonytalanságot. Az irányadó amerikai részvényindexek 0,5- 0,6%-os pluszban zártak.
2025. 07. 01. 10:30
Megosztás:

A vámhatáridő közeledte nyomasztotta az európai részvénypiacokat

Csökkenéssel indult a hét az európai részvénypiacokon: a Stoxx600 csaknem 0,4%-ot csúszott vissza, a FTSE 0,3, a DAX 0,4%-ot veszített értékéből. Az amerikai vámtarifák júliusi élesedésének közeledte nyomasztotta a befektetőket annak ellenére, hogy pénteken még az amerikai- kínai kereskedelmi megállapodás fűtötte a reményeket.
2025. 07. 01. 10:00
Megosztás: