Hamis engedéllyel forgalmaznak orvostechnikai eszközöket
Az intézet egyre több "közérzetjavító" vagy "egészségmegőrző" eszközként reklámozott termékkel, például lézeres akupunktúrás karórával, lézer-, mágnes- vagy fényterápiás eszközzel, testfelmérő készülékkel találkozik.
Az is előfordult, hogy OGYÉI-iktatószámot tüntettek fel a terméken, mint "engedélyszámot", vagy valamely OGYÉI-állásfoglalás számára hivatkoztak. Ezek azonban nem valós engedélyek, illetve sok esetben az állásfoglalások éppen arról szólnak, hogy az eszköz nem felel meg a szabályozásnak - írták.
Az OGYÉI felhívja a figyelmet arra: aki egészségét érintő (betegségmegelőző, gyógyító, fájdalomcsillapító, diagnosztizáló) készüléket, eszközt kíván vásárolni, ügyeljen arra, hogy a terméknek legyen CE jelölése - ugyanis az Európai Gazdasági Térség piacán orvostechnikai vagy in vitro diagnosztikai eszközök csak akkor hozhatók forgalomba, ha rendelkeznek ezzel -, és a terméken azonosítható legyen a gyártó. Továbbá a vásárlók mindig kérjék el az eszköz dokumentációját - megfelelőségi nyilatkozatot, tanúsítványt -, amelyen szerepelnie kell a 93/42/EC vagy a 745/2017/EU jogszabályok valamelyikének.
Hangsúlyozta az intézet azt is: interneten, termékbemutatókon kínált betegségmegelőző, közérzetjavító, egészségmegőrző, fájdalomcsillapító és más gyógyulást ígérő, például wellnesseszközként reklámozott termék esetében legyen óvatos a vásárló, ha az szerepel a terméken, hogy "nem orvostechnikai eszköz". Ugyanis egy termék besorolását jogi fogalmak alapján kell meghatározni. Amennyiben a forgalmazó állítása szerint a készülék például "minden bajunkra jó", "nem fáj majd a lábunk, és még a szívinfarktust is megelőzi, mert javítja a keringést", akkor azt orvostechnikai eszközként kell forgalmazni - figyelmeztetett az OGYÉI.