Hétfőtől lehet benyújtani a hiteligényeket az EXIM új konstrukcióira

A Demján Sándor Program a kormány családokat és vállalkozásokat segítő, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének kiemelt része, ennek keretében az EXIM Magyarország öt finanszírozási konstrukciót indít, céljuk a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének támogatása, külföldi befektetéseinek finanszírozása - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel hétfőn.

Hétfőtől lehet benyújtani a hiteligényeket az EXIM új konstrukcióira

Az EXIM Magyarország összesen 350 milliárd forint értékben nyitja meg hétfőn a vállalkozások előtt a program keretében indított gazdaságélénkítő kezdeményezéseit. Az akcióterv kiemelt részét képező program célzott finanszírozási és egyéb eszközökkel támogatja a vállalkozásokat. Az EXIM négy fő termékkel, a Jövő Exportőrei Beruházási Hitellel, a Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitellel, az Exportélénkítő Beruházási Hitellel, valamint az Exportélénkítő Lízinggel biztosítja, hogy a belföldi, még nem exportáló cégek sikerrel növeljék versenyképességüket, a már exportáló vállalatok pedig a nemzetközi piacon erősítsék pozícióikat.

A kiemelkedő adottságokkal rendelkező cégek célzott külföldi beruházásainak megvalósításához a program keretében elérhető Kifektetési Hitel nyújt finanszírozási hátteret. A hiteligényeket elsősorban a vállalkozó számlavezető bankján keresztül lehet benyújtani szektormegkötés nélkül, a Kifektetési Hitel iránt azonban kizárólag az EXIM Magyarországnál lehet érdeklődni. Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár a közlemény szerint hangsúlyozta, hogy az akcióterv kiemelt feladata a kis- és középvállalkozások (kkv) megerősítése.

A fejlődés egyik legkézenfekvőbb módja, ha a vállalkozás új piacokra jut, a belföldi lehetőségek mellett ezért értékelődik fel a kivitel. Az exportáló vállalatok világszerte nagyobb arányban érnek el bevétel- és profitnövekedést, mint a kizárólag belföldre fókuszáló cégek.

A tartós versenyben maradáshoz elengedhetetlen a folyamatos újítás és az új piacokra lépés. Ezért fontos a kkv-kat segíteni abban, hogy önmaguk, vagy beszállítóként partnereik révén új piacokat szerezzenek. Ebben jelentenek hatalmas segítséget az EXIM termékei

- tették hozzá.

A Jövő Exportőrei Beruházási Hitelt az exportáló és a nem exportáló vállalkozások is igényelhetik. Célja a vállalkozásoknál felmerülő belföldi beruházásokhoz, fejlesztésekhez szükséges finanszírozás biztosítása versenyképességük erősítése érdekében. A hitel kapacitásbővítést, új termékek bevezetését, innovatív technológiák alkalmazását, valamint gépek, berendezések és immateriális javak beszerzését is támogatja. A konstrukció kedvező, fix kamatozású, elérhető akár 10 éves futamidővel is. A kamat az aktuális kamatkörnyezet, a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke forintalapon évi 5,2 és 7,2 százalék, euróban 3,75 és 5,75 százalék között alakul.

A Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel a fenntarthatóságot szem előtt tartva támogatja a vállalkozások energiahatékonysági, megújulóenergia-termelő és egyéb zöld beruházásait, erősítve a nemzetközi versenyképességüket. A 350 milliárd forintos keretösszegből 100 milliárd forintot dedikáltan a zöld beruházások támogatására tervez fordítani az Eximbank.

A konstrukció kiemelten kedvező, fix kamatozású, szintén igényelhető akár 10 éves futamidővel is. A kamat az aktuális kamatkörnyezet, a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke forintalapon évi 3,2 és 5,2 százalék, euróban 2,75 és 4,75 százalék között alakul. Saját erő biztosítása sem szükséges a támogatási jogcím függvényében. A befogadható hitelcélokat az EXIM Zöld Finanszírozási Keretrendszere tartalmazza.

A szintén újraindított Exportélénkítő Beruházási Hitel az exportőröket és elsőkörös beszállítókat célozza. A konstrukció exportkapacitást generáló beruházások - legyenek azok megkezdett vagy új projektek - finanszírozására igényelhető az agrárszektorban is.

A hitel fix kamatozású, futamideje ugyancsak akár 10 év is lehet. A minimum kamat a hitel devizaneme szerinti EU referencia alapkamat, valamint a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke 2025 januárjától várhatóan forintalapon évi 6,8 és 10,2 százalék, euróban 3,31 százalék 6,7 százalék között alakul.

Az Exportélénkítő Lízing azon vállalkozásoknak nyújt nyílt- és zártvégű pénzügyi lízinget, amelyek exporttevékenységük bővítéséhez, nemzetközi versenyképességük növeléséhez vagy belföldi beruházáshoz keresnek finanszírozást. A konstrukció exportőrök és elsőkörös beszállítók számára érhető el, és olyan eszközök beszerzését támogatja, mint műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, valamint a mezőgazdasági eszközök.

A minimum kamat a lízing devizaneme szerinti EU referencia alapkamat, valamint a hiteligénylő ügyfél minősítése és az ügylet fedezettsége alapján számítandó, mértéke 2025 januárjától várhatóan forintalapon évi 6,8 és 10,2 százalék, euróban 3,31 és 6,7 százalék között alakul. A lízingkonstrukció szintén fix kamatozással érhető el, a futamideje akár 5 év is lehet.

A program keretében elérhető EXIM Kifektetési Hitel a nemzetközi szinten is versenyképes vállalatok külföldi befektetéseit támogatja, elősegítve a gazdaságpolitikai célkitűzéseket. A hitel célja a magyar tulajdonú, külföldön működő vállalatok számának növelése és a hazahozott profit emelése.

A minimum 2 milliárd forint összegű hitel cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre, többségi tulajdon megszerzése céljából vehető igénybe európai országokban. A hitel piaci árazású, fix kamatozású, legfeljebb 10 éves futamidővel érhető el az Eximbank közvetlen finanszírozásában, állami készfizető kezesség vagy bankgarancia mellett.

A részletek megtalálhatóak a https://exim.hu/demjan-sandor-program/ honlapon.

Erős pénzügyi teljesítmény és felgyorsított stratégiai megvalósítás jellemezte a Pepco Group 2025-ös üzleti évét

A Pepco Group (Pepco Csoport), Európa egyik vezető diszkont kiskereskedelmi vállalata, sikeres üzleti évet zárt, amelyet erős pénzügyi teljesítmény és az új stratégiai keretrendszer gyors és következetes megvalósítása jellemzett. A 2025-ös üzleti évben a Csoport nettó 247 új üzletet nyitott, racionalizálta portfólióját és tovább erősítette a Pepco márkát, mint elsődleges növekedési motort, ezzel stabil alapot teremtve a hosszú távú, fenntartható értékteremtéshez.
2026. 01. 08. 22:30
Megosztás:

Túl a DOGE-on és a SHIB-en? A Digitap és globális pénzügyi alkalmazása lehet 2026 legnagyobb nyertese

A 2025. októberi piaci összeomlást követően mind a DOGE, mind a SHIB árfolyama emelkedésnek indult. Valójában ezek a mémcoin-óriások kétszámjegyű növekedést mutatnak a heti árfolyamgrafikonokon. Néhány ismert influenszer – például Trader Tardigrade és CryptoPulse – pedig merész árfolyam-előrejelzéseket tett.
2026. 01. 08. 22:00
Megosztás:

Összeomlott a Zcash: Lemondott a teljes fejlesztői csapat

2026 első hetében komoly megrázkódtatás érte a kriptovaluta piacot: a Zcash (ZEC) árfolyama brutálisan bezuhant, miután a teljes fejlesztői csapat lemondott. Egyetlen nap alatt 28%-os esés következett be, és ezzel a ZEC újra reflektorfénybe került – sajnos nem pozitív értelemben. De mi vezetett ehhez a fejleményhez, és mi várható a jövőben?
2026. 01. 08. 21:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 08. 21:00
Megosztás:

Könnyebben bányászható a Bitcoin: 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség

Január 8-án egy kulcsfontosságú változás történt a Bitcoin hálózatában: automatikus mechanizmusának köszönhetően 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség. Ez az apró, de jelentős módosítás ideiglenes fellélegzést jelent a világ bányászainak, akik napi szinten gondoskodnak a hálózat biztonságáról és működéséről. A kriptovaluta ökoszisztéma egy újabb fontos lépéséhez érkezett – nézzük a részleteket!
2026. 01. 08. 20:30
Megosztás:

A Solana ára elérte a 140 dollárt – Következik a 200 dollár? A Digitap ($TAP) lett január legjobb kriptós előértékesítése

Az, hogy a Solana árfolyama újra elérte a 140 dollárt, annak a jele, hogy a piac szerint visszatért a kripto, és újra a kockázatvállalás van nyeregben. A nagy kapitalizációjú coinok is jól teljesítenek: a BTC meghaladta a 94 000 dollárt, míg az ETH áttörte a 3 200 dolláros szintet. A 2025-ös év gyenge zárása után az idei év máris sokkal kedvezőbben indul, és elindult a verseny, hogy megtaláljuk a legjobb kriptovalutákat a következő bikafutam során.
2026. 01. 08. 20:00
Megosztás:

Tavaly 7,4 százalékkal nőtt az új személyautók értékesítése Csehországban

Tavaly 248 719 új személyautót adtak el Csehországban, 7,4 százalékkal többet, mint 2024-ben - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában.
2026. 01. 08. 19:30
Megosztás:

Újra őrület a mémcoinok körül – 8 milliárd dolláros rali és növekvő ETF-láz mozgatja meg a piacot

Az év eleje ismét fellendítette a mémcoinokat: 2026 januárjában ismét a figyelem középpontjába kerültek a mémcoinok, miután a kiskereskedelmi kriptobefektetők visszatérésével látványos áremelkedést produkáltak a szektor legismertebb szereplői. Mindössze néhány nap leforgása alatt közel 8 milliárd dollárral nőtt a mémcoinok piaci értéke – ezzel a szektor komoly visszapattanást mutat a 2025-ös mélypontokról.
2026. 01. 08. 19:00
Megosztás:

A költségvetés 2025-ben minden szükséges forrást biztosított a családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz

Magyarország pénzügyei rendezettek, így a Kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program.
2026. 01. 08. 18:30
Megosztás:

Tavaly csökkenő átlagdíjon tudtak biztosítást kötni az autósok

Az Insura.hu adatai szerint a személyautókra tavaly megkötött kötelező biztosítások átlagdíja 62 ezer forint volt, miközben a casco átlagdíja 206 200 forint körül alakult. Előbbi esetében 11, míg utóbbinál 5,8 százalékos díjcsökkenést tapasztalt a 2024-i adatokhoz képest a biztosításközvetítő cég.
2026. 01. 08. 18:00
Megosztás:

Az Ökumenikus Segélyszervezet felkészült a rászorulók befogadására

Az Ökumenikus Segélyszervezet országos intézményhálózatának összes központja felkészült a rászorulók befogadására - tudatta a szervezet az MTI-vel közleményben csütörtökön.
2026. 01. 08. 16:30
Megosztás:

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin új irányt mutat: Az Ethereum jövője nem a gyorsaságban, hanem a rétegzett kapacitásban rejlik

Kezdődik az új korszak az Ethereum számára: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója ismét forradalmi gondolatokkal állt elő a blokklánc jövőjéről. Ahelyett, hogy tovább küzdene a tranzakciók gyorsaságának növeléséért, most új stratégiai irányt vázol fel: a hálózat adatkezelési kapacitásának fejlesztését tűzi zászlajára.
2026. 01. 08. 13:30
Megosztás:

Jobban aggódunk az állásvesztéstől, mint egy évvel ezelőtt

Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest, mivel emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén nehezen, illetve nagyon nehezen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Emellett az is kiderült a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából, hogy kis mértékben csökkent azok aránya is, akik a jelenlegi pozíciójukat biztosnak érzik az adott cégen belül.
2026. 01. 08. 13:00
Megosztás:

Duna House: 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten

A vásárlói fókusz ideiglenes eltolódása miatt 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten, így a II. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület 2025 decemberében, míg korábban az egész évben a XIII. kerület állt az élen - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 12:30
Megosztás:

A 6 legfontosabb fizetési trend 2026-ban

A fizetések a mindennapi élet szinte minden pontján jelen vannak – a reggeli kávé kifizetésétől a családtagok közötti pénzküldésen át a vállalkozások működéséig. A Mastercard előrejelzése szerint 2026-ban a fizetések intelligensebbé, személyesebbé és szorosabban összekapcsolttá válnak: AI-alapú megoldások jelennek meg a tranzakciók kezelésében, új együttműködések formálják a digitális pénzmozgást, a felhasználók pedig nagyobb kontrollt kapnak pénzügyeik felett.
2026. 01. 08. 12:00
Megosztás:

Erdélyben forgalomkorlátozásokat vezettek be, iskolákat zártak be

Erdélyben több megyében forgalomkorlátozásokat vezettek be egyes útszakaszokon a csütörtökre lehullt nagy mennyiségű hó miatt. A nem megfelelő útviszonyok vagy hiányos infrastruktúra miatt több településen iskolákat zártak be.
2026. 01. 08. 11:30
Megosztás: