Hogyan előzd meg a váratlan költségeket egy építkezés során?
Lehet, hogy néhány ezer forint nem tűnik soknak a milliókhoz vagy tízmilliókhoz képest, ám ha jobban belegondolunk, az ezernyi apró spórolás végül összeadódik — az építkezés végére pedig akár a milliós nagyságrendet is elérheti.
A kérdés már csak az, hogy milyen alapanyagokon, munkafolyamatokon és döntéseken lehet a legtöbbet megtakarítani?
A hatékony építkezés alapelvei
Az első és legkézenfekvőbb módszer az alapanyagokon történő takarékoskodás.
Mielőtt kitérnénk a részletekre, fontos eloszlatnunk a tévhitet: az alapanyagokon történő spórolás nem azt jelenti, hogy kispóroljuk az építményből az alapanyagokat, sőt, éppen ennek az ellenkezője!
Sokan bele sem gondolnak, de nem csak azzal lehet megtakarítani, hogy mindent berendelünk egyszerre az áremelkedés elkerülése végett — ez ugyanis csak az alapanyagok beszerzési árára vonatkozik. Emellett azonban érdemes hosszú távon, a fenntartási költségekre is gondolni, ugyanis az olyan állandó költségelemek, mint a rezsi, rengeteg pénzt fognak elvinni a következő évek során.
Éppen ezért ha a gyenge minőségű — például rosszabb hőszigetelő képességű — anyagokat részesítjük előnyben, akkor bár valóban olcsóbb lesz maga az építkezés, azonban később a fűtésszámlán keresztül fogjuk megfizetni ennek az árát. Érdemes tehát olyan anyagokat választanunk, amelyek minőségiek, megbízhatóak és időtállóak.
Néha természetesen a gyorsaság is fontos, mert az építőanyagok olyan gyorsan drágulnak, hogy a várakozással sokkal többet veszíthetünk, mint amennyit hosszú távon nyerni tudunk.
Fontos azonban, hogy ilyenkor se elégedjünk meg a gyengébb minőséggel — válasszunk olyan anyagokat, amelyek elősegítik a gyors munkát, mégis minden általunk támasztott feltételnek maradéktalanul megfelelnek. Jó példa erre többek között a porotherm tégla, illetve az ebből az anyagból készült termékek, mint például a porotherm födémgerenda.
Ahhoz, hogy laikusként megtaláljuk az ehhez hasonló modern anyagokat, képzett kivitelezőre és egy műszaki ellenőrre is szükségünk lesz.
Az építkezésnek ugyanis vannak olyan területei, amelyek igen komoly szakértelmet kívánnak — gondoljunk csak például a pincetömb kiemelésére, az alapozásra vagy az előbb említett anyagból készült porotherm áthidaló megfelelő módon történő alkalmazására.
Ha már az alapozásnál tartunk, a legtöbb építkezésen ez jelenti a szűk keresztmetszetet, hiszen olyan sokrétű és létfontosságú folyamat, hogy minden egyes hiba komoly összegekbe és rengeteg időbe kerülhet — nem is beszélve a biztonságról.
Az alapozást minden esetben kézi- vagy gépi földmunka előzi meg, amin rengeteget lehet spórolni, ha előre megtervezzük az egész folyamatot:
- Határozzuk meg, hova építünk és mely területekre fogunk „csak” ültetni
- A beépítendő területeken számoljuk ki, hogy mennyi extra földre lesz szükségünk — vagy éppenséggel mennyit kell majd elszállítani.
- A beültetésre váró területeken határozzuk meg, hogy milyen tápanyag dúsító műveleteket (pl.: humuszolás) fogunk végezni.
- Elemezzük ki, hogy milyen a földünk minősége és összetétele (homokos, agyagos, stb.)
- Érdeklődjünk, hogy mennyibe fog kerülni a föld szállítása, dúsítása, kiegyenlítése, stb.
Érdemes több helyről is árajánlatot kérni, amelyeknél próbáljuk meg előnyben részesíteni a minél részletesebben kidolgozott változatokat, hiszen így pontosan láthatjuk, hogy melyik munkafázis/alapanyag milyen költséggel párosul.
A beszállítókat és kivitelezőket ez alapján versenyeztetni is tudjuk — amikor pedig megtaláljuk a számunkra leginkább megfelelő szakembereket, rendeljük be jó előre az alapanyagokat és fizessük ki a munkájukat, hiszen ezzel megvédhetjük magunkat a későbbi áremelkedéstől.