Hogyan függ össze az életmódunk és a munkahelyi stressz?
A rövid ideig tartó stressz csak növeli szervezetünk ellenállóképességét, azonban, ha folyamatosan túlterheltek vagyunk, az kihat a testünkre, mivel megpróbál alkalmazkodni és idővel fiziológiai elváltozások indulnak el. A stressz lehet az okozója az inzulinrezisztenciának vagy a mellékvese kifáradása miatti pajzsmirigy alulműködésnek, és nem mellesleg a szervezet felborult belső egyensúlyának köszönhetően elindulhat a hízás is.
Oletics Nikolett táplálkozási tanácsadóval beszélgettünk arról, hogy milyen életmódbeli változtatások segíthetnek csökkenteni a stresszt és javítani az általános egészségi állapotunkat:
A stresszkezelő technikák alkalmazása, mint például a mély légzés, a progresszív izomlazítás, a jóga és a meditáció hozzájárulnak a megnyugvásunkhoz. Emellett a rendszeres testmozgást ugyancsak szükséges kiemelni, mert támogatja a stressz kezeléséhez szükséges fizikai képességeket. Az aerob edzés (pl. futás, úszás, kerékpározás) a leghatékonyabb módszer erre.
A mozgás után fontos, hogy eleget és minőségileg pihenjünk. Az állandó idegesség hatására az agy és a test is kimerül. Ezért érdemes olyan hobbit, tevékenységet végezni, ami kikapcsol, mint az olvasás, zenehallgatás, festés. Valamint az alvás kérdést szintén javallott rendezni, a megfelelő mennyiségű alvás szintén jótékonyan hat az energiaszintre, valamint normalizálja az érzelmi és mentális állapotot.
A hatékony időbeosztás egyaránt támogatja a belső feszültségünk csökkentését. Fontos, hogy legyenek rövid és hosszú távú célok, amelyek megkönnyítik a napi feladatok tervezését és végrehajtását.
Végül talán a legfontosabb tényező: az egészséges étkezési szokások bevezetése az életünkbe. A helyes étrend, amely magában foglalja a teljes értékű ételeket, a jó minőségű fehérje forrásokat, az egészséges zsírokat, az antioxidánsokat, a friss zöldségeket és gyümölcsöket, segíthet helyre billenteni a felborult belső egyensúlyunkat, ezáltal növelni az energiaszintet és javítani a hangulatot.
Az életmód tanácsadó szerint az alábbi tippeket érdemes megfogadni, hogy egészségesen táplálkozzunk a munkahelyen is:
- Kerüljük az egészségtelen ételeket, mint például a cukros élelmiszereket, az édességeket vagy a cukros üdítőket, emellett a finomított lisztes ételeket is javasolt visszaszorítani, mint a péksütemények, a búzát viszont ajánlott kiiktatni és inkább teljes kiőrlésű társaikra lenne jó cserélni.
- Fontos a napi folyadékbevitel, lehetőleg szénsavmentes, tiszta vizet igyunk, és a koffeintartalmú italokat pedig célszerű lenne minimálisra csökkenteni vagy leginkább elhagyni. A sok kávé, a tea és az energiaitalok nagy mennyiségben történő fogyasztása növelheti a stresszt és az idegességet.
- Ajánlatos egészséges ételek bevitele a munkahelyre, nem csak azért, mert olcsóbb, hanem mert kisebb az esély a nem épp tápláló ennivalókra való elcsábulásra. Nem mellesleg némi stressztől is megkíméljük magunkat, hogy nem kell azon gondolkodnunk, mit is fogunk enni. Az ételek dobozolásával elkerülhetjük, hogy túl együk magunkat, vagy épp túl keveset, illetve szem előtt tudjuk tartani, hogy az ennivaló legyenek jó minőségű fehérjében, lassan felszívódó szénhidrátban és egészséges zsírban gazdag, minden étkezés egy teljes értékű étkezés legyen.
Azonban az, hogy kinek mely élelmiszerek és milyen arányban tesznek jó, az egyén függő. A helyes táplálkozásban alapvető nézőpont, hogy mindenki egyedi, egyéni táplálkozási igényekkel, ezért is tanácsos szakember segítségét kérni, aki személyre szabottan állít össze étrendet és élelmiszerlistát, figyelembe véve az életkörülményeinket is.
Oletics Nikolett táplálkozási tanácsadóról több információt: www.oleticsniki.hu