Hogyan ismerjük fel, ha egy autó súlyosan sérült volt?

Az autók gyakran szenvednek kisebb-nagyobb sérüléseket közlekedési balesetek során, ha viszont egy jármű komolyan megsérül, a továbbiakban veszélyes lehet vezetni. Előfordulhat, hogy annak ellenére, hogy a károkat helyrehozták, bizonyos hibák csak később jelentkeznek. Mivel ezek a járművek nehezen értékesíthetők a használtautó-piacon, a tisztességtelen eladók gyakran megpróbálják eltitkolni a baleset tényét.

Hogyan ismerjük fel, ha egy autó súlyosan sérült volt?

A carVertical autóadat-szolgáltató cég statisztikái szerint az idén Magyarországon ellenőrzött járművek 54,54%-a már szenvedett valamilyen sérülést. Mivel nem minden rongálódás befolyásolja az autó vezethetőségét és biztonságát, a cég szakértői kutatást végeztek, hogy megállapítsák, mekkora az esélye annak, hogy súlyosan sérült járművet vásároljunk.

Van, hogy nem éri meg megjavítani egy komoly kárt szenvedett autót

A carVertical által végzett kutatás szerint a 2020 és 2024 között Magyarországon ellenőrzött sérült autók 1,2%-a szenvedett súlyos közlekedési balesetet. Súlyos közlekedési balesetnek azt az eseményt tekintik, amelyben a kár a jármű értékének több mint felét teszi ki. Egy alapkategóriájú autó esetében ez az összeg elérheti a 4 millió forintot, míg egy súlyosan megrongálódott luxusautó kára akár több tízmillió forintra is rúghat.

A carVertical adatai szerint Magyarországon a baleseti nyilvántartásban szereplő autók 92%-ánál a jármű értékének legfeljebb 20%-át tette ki a kár. Kicsi tehát az esélye annak, hogy súlyosan sérült autót vásároljunk, ám ha mégis ilyen járművet veszünk, komoly problémákkal szembesülhetünk. Ha a hibák megjelennek, előfordulhat, hogy az autót már nem éri meg rendbe hozni.

„Ha egy autó komoly kárt szenved, a sofőrök gyakran úgy döntenek, hogy a biztosítási összegből olcsón megjavítják, majd eladják. Sajnos egy ilyen jármű azonban jelentős anyagi veszteséget okozhat az új tulajdonosnak. Fontos megjegyezni azt is, hogy egy súlyosan megrongálódott autót esetleg már nem biztonságos vezetni” – mondja Matas Buzelis, a carVertical autóipari szakértője.

Hogyan ismerjük fel a súlyosan sérült autót?

A balesetet szenvedett és súlyosan megsérült autókat sem kell minden esetben a roncstelepre szállítani. A hivatalos szervizekben szakszerűen megjavított járművek továbbra is biztonságosan használhatók lehetnek. Ugyanakkor minden esetet külön meg kell vizsgálni, hogy el tudjuk dönteni, érdemes-e a sérült járművet helyrehozni.

Az egyik legszembetűnőbb, múltbeli sérülésekre utaló jel a gumiabroncsok egyenetlen kopása. A tesztvezetés során érdemes ellenőriznünk, hogy az autó egyenes vonalban halad-e, és nem húz-e félre. Vezetés közben kapcsoljuk ki a zenét, és figyeljük a motorból és a felfüggesztés felől érkező szokatlan zajokat.

Annak megállapítására, hogy egy autó sérült-e a múltban, javasoljuk, hogy a vezető ellenőrizze a jármű múltját a carVertical segítségével. Az információk alapján kiderül, hogy a jármű melyik része sérült, és mekkora volt a kár. Az előzményjelentés az ártárgyalás során is értékes lehet, hiszen, ha a vásárló dokumentumokkal tudja igazolni az autó kártörténetét, kedvezőbb árat alkudhat ki. Az is előfordulhat, hogy egy autó évekkel korábban szenvedett balesetet, majd többször is gazdát cserélt, így az eladó talán nem is ismeri a jármű teljes történetét.

„A járműtörténeti jelentésből megtudhatjuk, hogy az autó mely részei sérültek meg, és mennyire becsülték a javítási költségeket. Erről tájékoztathatjuk a szakszervizet, így a szerelők gondosan ellenőrizhetik, hogy az érintett alkatrészek javítása megfelelő volt-e” – világít rá Buzelis.

Az importált autók rejtik a legtöbb kockázatot

A külföldről Magyarországra behozott autók további kockázatokat rejtenek. Gyakran súlyos balesetek után kerülnek az országba, ahol olcsón megjavítva, majd sérülésmentesként meghirdetve találnak vevőre.

Németország, Európa legnagyobb autóexportőre az egész kontinensre szállít járműveket. A carVertical adatai szerint Németországban a megrongálódott autók 5,2%-ában volt az értékük 50%-át meghaladó a kár, ami azt jelenti, hogy 20 autóból 1 komoly gondot okozhat az új tulajdonosnak. Svédországban és Spanyolországban az ilyen járművek aránya 2,5%, Olaszországban pedig 4,8%.

Németországban a kárnyilvántartásban szereplő autók 71,7%-a szenvedett olyan sérüléseket, amelyek az autó értékének legfeljebb 20%-át teszik ki. Svédországban ez az arány 83,5%, Olaszországban 79,5%, Spanyolországban pedig 85,6%. Bár a sérült járművek többségét a kisebb károkat szenvedett autók teszik ki, a valós számok a fentiektől eltérők lehetnek tekintettel arra, hogy a tisztességtelen eladók sok esetben eltitkolják a balesetek tényét.


A Solanára épül a Western Union új stabilcoinkártyája

A Western Union 175 év után közvetlenül is belépett a blokkláncalapú fizetések piacára. A vállalat új Stablecard szolgáltatása a Solana hálózatán kibocsátott USDPT stabilcoinra épül, és lehetővé teszi, hogy a nemzetközi pénzküldések címzettjei digitális dollárban kapják meg, majd a Visa rendszerén keresztül azonnal elköltsék pénzüket.
2026. 08. 05. 16:00
Megosztás:

Minden egyes hét Paks nélkül akár közel 0,1%-kal is csökkentheti a GDP-t

Az elmúlt napokban kibontakozó energiavészhelyzet miatt a gazdasági szereplők részéről széles körben és önkéntesen vállalt fogyasztáscsökkentés a villamosenergia hálózat számára kezelhetőbbé teszi a Paksi Atomerőmű szinte teljes kiesése miatti roppant feszült helyzetet.
2026. 08. 05. 15:00
Megosztás:

Te döntöd el, mikor használod fel – új konstrukció az OTP Lakástakaréknál

Egy lakásfelújítás, költözés vagy új otthon megvásárlása ritkán igazodik az évekkel korábban meghatározott időponthoz. Van, amikor néhány év alatt összegyűlik a szükséges önerő, máskor pedig érdemes tovább takarékoskodni egy nagyobb cél érdekében. A pénzügyi és ingatlanpiaci lehetőségek, illetve a családi tervek időközben is változhatnak. Az OTP Lakástakarék megújított konstrukciója ezekre a kiszámíthatatlan helyzetekre kínál rugalmas megoldást.
2026. 08. 05. 14:00
Megosztás:

Több mint négyszeresére nőtt a magyar háztartások közvetlen részvényvagyona hat év alatt

A magyar háztartások közvetlen tőzsdei részvényvagyona hat év alatt több mint négyszeresére nőtt, és először közelítette meg a 4 ezer milliárd forintot. Ezzel párhuzamosan a részvények aránya a teljes pénzügyi vagyonon belül 3 százalék fölé emelkedett, ami a lakossági megtakarítások szerkezetének fokozatos átalakulását jelzi. A K&H Értékpapír elemzése szerint ez arra utal, hogy a hazai megtakarítók egyre nagyobb nyitottságot mutatnak a hosszú távú részvénybefektetések iránt.
2026. 08. 05. 13:00
Megosztás:

Cardano áttöri a blokkláncok közti falakat, az ADA egyhavi csúcsra ugrott

Jelentős technológiai, irányítási és piaci fejlemények történtek a Cardano ökoszisztémájában július 30. és augusztus 5. között. A hálózat az Injective blokklánccal kialakított új kapcsolat révén tovább javította interoperabilitását, miközben új szakaszba lépett a Cardano fejlesztése és az on-chain irányítási rendszer is. Az ADA árfolyama eközben több mint 20%-kal emelkedett, és rövid időre megközelítette a 0,20 dolláros szintet.
2026. 08. 05. 12:00
Megosztás:

Gyorsjelentések repítették az európai piacokat

Kedvező hangulat jellemezte az európai részvénypiacokat, a befektetők figyelmét elsősorban a vállalati gyorsjelentések és a javuló eredménykilátások kötötték le.
2026. 08. 05. 10:00
Megosztás:

Elmaradt a várakozásoktól az OTP Bank nyeresége a második negyedévben

Az OTP Bank a második negyedévben 256 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, ami 13 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál, és 21 százalékkal marad el az előző három hónap eredményétől - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán hajnalban közzétett tájékoztatóban.
2026. 08. 05. 09:00
Megosztás:

Erősödött szerda reggelre a forint

Erősödött szerda reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 05. 08:30
Megosztás:

A dolgozók 94 százaléka fáradtsággal küzd, mégis csak minden hatodik kér munkahelyi segítséget

Egy 2026-os, 6105 fő bevonásával készült nemzetközi felmérés szerint a munkavállalók 94 százaléka tapasztalt fáradtságot vagy alacsony energiaszintet, 77 százalékuk pedig mentális egészségi tünetekről is beszámolt.1 Ennek ellenére mindössze 17 százalék vett igénybe munkahelyi támogatást, minden harmadik dolgozó pedig az egészségügyi segítségkérést is elhalasztotta. A munkavállalók állapotromlása ezért sokszor jóval azelőtt elkezdődik, hogy az a betegszabadságokban vagy a fluktuációban is láthatóvá válna, ez pedig akár több év távlatában is nyomot hagyhat a cég eredményességén.
2026. 08. 05. 07:00
Megosztás:

Védelmi Munkacsoport: hosszabb hőségriasztás, stabil energiaellátás

A kánikula elhúzódik, ezért meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást, a szakemberek megfeszített munkájának köszönhetően egyelőre továbbra is biztonsággal üzemeltethető a Paksi Atomerőmű még működő turbinája - közölték a Védelmi Munkacsoport keddi napi értékelésében, amelyet a kormany.hu oldalon tettek közzé.
2026. 08. 05. 06:00
Megosztás:

Magánforrásból épül új gyalogoshíd az Óbudai-szigetre

Mérföldkőhöz érkezett Óbuda egyik legjelentősebb közösségi célú fejlesztése: Budapest főépítésze jóváhagyta a Speciálterv gyalogoshíd koncepcióját. A szakhatóságokkal és közműszolgáltatókkal egyeztetett dokumentációt akár heteken belül benyújthatják engedélyeztetésre. A 138 méter hosszú, 3,5 méter széles hidat a Biggeorge Property teljes egészében magánforrásból valósítja meg.
2026. 08. 05. 05:00
Megosztás:

Új ügyvezető igazgató az ITAKA Hungary élén

Az ITAKA Csoport két vezetője 2026. augusztus 4-től új pozícióban folytatja munkáját. Az ITAKA Csoporthoz tartozó cseh utazásszervező, a Čedok eddigi vezetője, Stanislav Zeman veszi át az ITAKA Hungary irányítását. A magyarországi vállalatot az elmúlt években irányító Vytautas Kaikaris pedig a Čedok ügyvezető igazgató pozícióját tölti be.
2026. 08. 05. 04:00
Megosztás:

Beperelte a Trump-adminisztrációt az új importvámok miatt a szövetségi államok fele

Pert indított a Trump-adminisztráció ellen a közelmúltban bevezetett széles körű importvámok miatt az Egyesült Államok szövetségi államainak fele.
2026. 08. 05. 03:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjasnak adót kell fizetnie

Sokan úgy gondolják, hogy aki nyugdíjba vonul, az automatikusan minden adó megfizetése alól mentesül. A magyar szabályozás azonban ennél jóval összetettebb. Maga a nyugdíj adómentes, de a nyugdíjas más jövedelmei, vásárlásai, befektetései és vagyoni ügyletei után ugyanúgy keletkezhet adófizetési kötelezettség, mint bármely más magánszemélynél.
2026. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Betiltják az air fryer-eket? Minden, amit a PFAS-korlátozásról tudni kell

Alig szoktuk meg, hogy a forró levegős sütő szinte minden második magyar konyhában megjelent, máris nyugtalanító hírek kezdtek terjedni: az Európai Unió állítólag betilthatja az air fryereket.
2026. 08. 05. 01:00
Megosztás:

Kettészakadt Európa az elektromos autózásban: óriási különbségek az elektromos autók elterjedésében

Az ACEA (Európai Gépjárműgyártók Szövetsége) legfrissebb európai személyautó-értékesítési adatai alapján egyre markánsabban rajzolódik ki Európa kétsebességes elektromos átállása[1]. Míg egyes országok már közel járnak a teljes villamosításhoz, más piacokon az elektromos autók részesedése továbbra is egyszámjegyű.
2026. 08. 05. 00:05
Megosztás:

Csökkentett termeléssel működik az Audi Hungaria Zrt.

Csökkentett termeléssel működik augusztusban az Audi Hungaria Zrt., igazodva az európai autóipari működési szokásokhoz - tájékoztatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat kommunikációs osztálya az MTI-t.
2026. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Csökken a Tisza-tó vízszintje

A Tisza-tó Kisköre-felső vízmércén mért vízállása 700 centiméter alá csökkent - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján.
2026. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Biztosított a tűzifaellátás a téli időszakra

A kormány megduplázza a szociális tűzifa program keretében igényelhető mennyiséget és a biztosított keretösszeget a rászoruló családok számára - olvasható az élő környezetért felelős miniszter közösségi oldalának keddi bejegyzésében.
2026. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 04. 20:05
Megosztás: