Hol keressük az ingyenes céginformációkat?
Az ingyenes céginformációkhoz a Cégtaláló oldalán egyszerűen hozzá lehet jutni. Amennyiben hiteles vagy közhiteles dokumentumokra is szükség van, ugyanezen az oldalon csupán néhány kattintással megrendelhetőek.
Mikor lehet szükség ezekre az információkra?
Például számla kiállításakor meg lehet nézni az adott vállalkozás azon adatait, amelyek a bizonylat kiállításához feltétlenül szükségesek. Csupán egy gyors kereséssel minden megtudható. Továbbá üzletkötés előtt is érdemes rákeresni a leendő partnerre, hiszen így egyszerűen lehet tájékozódni az adott vállalat aktuális helyzetével kapcsolatban.
Sok esetben hiteles vagy közhiteles dokumentumra is szükség van. Idesorolhatóak például a hivatali ügyintézések. Továbbá mindenképpen szükség van ilyen iratra a hitelfelvételkor, illetve a pályázatok benyújtásakor. Fontos, hogy minden esetben tájékozódni kell az adott intézménynél, hogy pontosan milyen dokumentumot fogadnak el, mire van szükségük.
Néhány kattintással el lehet érni az ingyenes információkat
Ezeket az adatokat a cégkereső szolgáltatással lehet könnyen elérni. A nyilvántartásban szereplő vállalkozásokra a cégnév, az adószám és a cégjegyzékszám alapján lehet rákeresni. A keresést követően a következőket lehet látni a felületen: cégnév, székhely, adószám, cégjegyzékszám, alapítás dátuma, TEÁOR, cégközlöny száma.
Ezeknek a megismerését az ingyenes céginformációról szóló 47/2007. (X. 20.) IRM rendelet biztosítja. Azonban ezek csak tájékoztatásul szolgálnak, nem használhatóak fel közhiteles okiratként. Ráadásul nem tartalmaznak minden adatot, ami a jegyzékben szerepel. Ezek az információk csak akkor kerülnek frissítésre, ha a korábbi állapothoz képest változás történik.
Hogyan lehet megrendelni a kivonatot?
Az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat adatbázisából lehet megrendelni a hiteles és hatályos adatokat. Azonban ez nem ingyenes, díjfizetés ellenében igényelhető. A díj mértéke attól függ, hogy milyen hitelesítésre van szükség.
A hiteles és hatályos cégkivonat és e-cégkivonat egyaránt tartalmaz minden napi frissítésű információt. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy ezekben nem szerepelnek a már törölt adatok. Az ingyenes változatok nem számítanak hitelesnek. A kivonatban a következők szerepelnek: cégnév, cégjegyzékszám, adószám, székhely, telephely, fióktelep, tevékenységi körök és bankszámlaszámok.
Továbbá szerepel benne a jegyzett tőke összege, a hivatalos elérhetőség, a cégjegyzésre jogosultak és tulajdonosok adatai. Az is egyértelműen kiderül belőle, hogy a vállalat ellen indult-e valaha felszámolási vagy végelszámolási eljárás.