Idén sem az IT-n spórolnak a vállalatok

2023-ban a nagyvállalati szegmensben 7,5%-os növekedés várható világszerte, az egy évvel ezelőtti 8,2%-os bővülés után. A szoftver-kiadások 9,3%-kal, a szolgáltatások 5,5%-kal növekednek, míg a hardver-költségek 5,1%-kal esnek vissza a 2022-es büdzséhez képest.
A következőkben egy átlagos nagyvállalat 2023-as prognosztizált kiadásait vizsgálták a Deloitte szakértői. Ezek alapján megállapítható, hogy az alábbi informatikai költségelemekre jelentősen többet költ, mint tavaly:
-IaaS: 30%
-Infrastruktúra beszerzése: 13%
-ERP/SCM/CRM: 13%
-Tanácsadás: 10%
-Mesterséges intelligencia és analitika: 11%
-Vertikális megoldások: 10%
IT kiadások, amikre valamivel többet költ, mint 2022-ben:
-Alkalmazás bevezetés és üzemeltetési szolgáltatások
-Üzleti folyamat optimalizációs szolgáltatások
-Infrastruktúra implementáció és üzemeltetési szolgáltatások
-Nagyvállalati hálózati eszközök
-Mobil hálózati szolgáltatások
-Vezetéses hálózati szolgáltatások
-Mobil eszközök beszerzése
-Egységes kommunikáció
-Nyomtatók, másolók
IT kiadások, melyekre várhatóan kevesebb költ, mint tavaly:
-Hardware támogatás
-PC-k és tabletek beszerzése
-Tároló kapacitás beszerzése
Az informatikai szolgáltatások piaca a 2022-es 1,28 ezer milliárd dollár után idén megközelíti az 1,4 ezer milliárd dollárt, ami másfélszerese a 8 évvel ezelőtti értéknek. Az IT szolgáltatások területén belül a „technológiai tanácsadás és kiszervezés” a legnagyobb hányad, melyet az alábbi szolgáltatások alkotnak: tanácsadási szolgáltatások (234 milliárd dollár 2022-ben), alkalmazás implementáció (191 milliárd dollár 2022-ben), alkalmazás üzemeltetési szolgáltatások (AMS, 105 milliárd dollár 2022-ben), és infrastruktúra szolgáltatások (324 milliárd dollár 2022-ben).
“A technológiai tanácsadás és kiszervezés legfőbb megrendelői világszerte a bank, a high-tech, a telekommunikáció és a biztosítási szektorok szereplői. A technológiai tanácsadó cégek legnagyobb kihívása továbbra is a tehetségek és tapasztalt szakemberek toborzása és megtartása. A természetes lemorzsolódás aránya 2022 második negyedévében tetőzött, azóta enyhülést mutat a munkaerőpiaci nyomás. 2023-ban az informatikai és digitális transzformációban jártas szakemberek utáni kereslet 20%-kal fogja meghaladni a világszerte rendelkezésre álló kapacitást” – mondta Kiss Dániel, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának partnere.