Így előzhetőek meg a vadbalesetek
Több tízezer vadbaleset történhet az utakon hazánkban, azonban nem minden esetben kapnak bejelentést a hatóságok. Nemcsak ősszel és télen, hanem az év minden napján számítani kell a bokros, fás területről előugró vadakra. A párzási időszakban, vagy teliholdkor még inkább megnő a kéretlen találkozás esélye. A rendőrség statisztikái alapján 2020-ban Veszprém megyében történt a legtöbb hivatalosan bejelentett vadgázolás, ott 347 esetet regisztráltak. Szorosan követi Borsod-Abaúj-Zemplén megye 345 esettel, Zala megye pedig a harmadik a listán 284 bejelentéssel.
„A híradásokban gyakran számolnak be olyan esetekről, hogy ismeretlen okból tért át a sofőr a másik sávba, ott pedig összeütközött a szemből érkező autóval, vagy lement az útról és fának csapódott. Ha a sofőr nem éli túl, akkor ezeket az ismeretlen okokat nehéz bebizonyítani. Lehet, hogy éppen egy vadat próbált meg kikerülni. Az állat megúszta, a sofőr viszont nem” – mondta Koltai Viktor, a Siren7MAX vadriasztó feltalálója.
Fontos a tiszta szélvédő és a távolsági fényszóró használata
Kis odafigyeléssel a sofőr maga is felkészülhet a váratlan találkozásokra. Koltai Viktor szerint bár furcsán hangzik, de azzal tehetünk a legtöbbet, ha tiszta szélvédővel indulunk útnak, főleg az esti órákban.
„A legjobban csak úgy lehet érzékelni és látni valamit, ha nincs szennyeződés a szélvédőn, főleg olyan, ami holttereket okoz. Ez kiemelten fontos. A másik a távolsági fényszóró használata, így nagyobb területet lehet belátni. Természetesen ezt csak akkor lehet használni, ha szemből és előttünk nincs autó az úton. Ahol sűrűn szegélyezett bokros, fás terület van, ott fokozott óvatossággal kell közlekedni, ugyanis hiába jó a fényszóró, hiába tiszta a szélvédő, egy pillanat alatt ott teremhet például egy szarvas” – magyarázta a szakember.
Hanggal is elriaszthatóak
Ma már szerencsére léteznek olyan eszközök, amelyek autóra szerelve riasztják a vadakat, így kisebb eséllyel kerülnek a járművünk elé. Az egyik ilyen eszköz a magyar fejlesztésű Siren7MAX, amit mágnessel rögzíthetünk az autó tetejére, útközben pedig áram nélkül, a menetszéllel működik.
„Nagyon sok kísérletet végeztünk, amíg sikerült megtalálnunk azt a szöget az eszköznek, amellyel úgy tudjuk befogni a menetszelet, hogy abból hang képződjön, ráadásul 110 decibel feletti. Ez a hangtartomány annyira irritáló a vadállatok számára, hogy messziről elkerülik a forrását” – magyarázta Koltai Viktor.
Mi a teendő vadgázolás esetén?
Ha valaki mégsem készült fel eléggé és nem tudta elkerülni az ütközést, akkor a vadgázolást minden esetben jelenteni kell a rendőrségen és a helyi vadgazdálkodási társaságnál. A hatóságok a helyszínen megállapítják az elgázolt vad értékét, amit a sofőrnek ki kell fizetnie. Ezek az összegek eltérőek lehetnek, de akár több százezer forintra is rúghat. Az elgázolt vadat hazavinni sem szabad, ugyanis ez lopásnak számít.