Inflációs harc az Unió és az USA között

Bár az amerikai inflációs adatok is jók lettek (hiszen az áprilisi PCE index 2,3-ról 2,1 százalékra csökkent a várt 2,2 helyett), de az EU-ban még inkább csökkenésre számíthatunk.

Inflációs harc az Unió és az USA között

Egyrészt a most megjelent adatokis ezt mutatják, s azt sugallják, hogy a holnap érkező előzetes adat alapján az EKB elérhette célját, azaz a 2 százalékot, de a szétválás az USA és az EU között még csak az elkövetkező időszakban jelenhet meg.

Ugyanis a vámháborúnak van egy elég komoly következménye. Az amerikai piacokról esetlegesen kiszoruló termékek helyet keresnek maguknak máshol a világon, melynek egyik természetes, s talán a legfontosabb célpontja az EU.

Így ha a magas vámok ténylegesen maradnak vagy akár tovább emelkednek az USA-ban az elkövetkező időszakban, az kínálatnövekedést okoz az európai piacokon, ami árleszorító hatással bír. 

Ugyanakkor az USA-ban a korábban bespájzolt termékeknek köszönhetően még nem jelent meg az inflációs nyomás. Ahogy a raktáron levő készletek kifogynak, s egyre inkább az újonnan beszerzett termékek jelennek meg a piacon, úgy fog megállni az infláció csökkenése, sőt, valószínűleg emelkedésbe csap majd át. 

Mindeközben az EU-ban – mint fentebb írtuk –inkább infláció leszorító hatással bír, mivel az amerikai termékek aránya kisebb az fogyasztói mixben. Így az EMU-ban nem kérdéses a kamatcsökkentés, miközben az USA-ban igen.

S az egésznek van egy másik vonzata is. Neveztessen a hosszú hozamok alakulása, ami ugyan alapvetően piac mozgatta tényező, de azért a rövid távú hozamok, amelyeket a jegybanki kamat horgonyoz, mégis hatnak. S ehhez még a költségvetési hiány, illetve annak fenntarthatósága is befolyásoló tényező. 

Az pedig egyértelműen megint csak az EU, EMU felé billenti a mérleget. Szóval az amerikai hozam alakulása (emelkedése) inkább benne van a pakliban, mint az EMU-ban, még akkor is, ha valamilyen szinten ezek is összekötődnek. Így a kereskedelmi háború, ezen a vonalon is inkább az öreg kontinensnek kedvez.

Giorgia Meloni a kereskedelmi háború veszélyeire figyelmeztetett

A kereskedelmi háború mindannyiunkat gyengébbé tenne a közös globális kihívásokkal szemben - figyelmeztetett Giorgia Meloni olasz kormányfő vasárnap este kiadott közleményében az amerikai elnök vámpolitikai bejelentésére reagálva.
2025. 07. 14. 18:30
Megosztás:

Feltörekvő innováció: öt figyelemre méltó biotech start-up Magyarországról

A hazai biotechnológiai szektor évek óta dinamikus átalakuláson megy keresztül. A nemzetközi versenypályára belépő start-upok már nem csupán kutatásban, hanem konkrét diagnosztikai és terápiás alkalmazásokban is nemzetközi színvonalú eredményeket mutatnak.
2025. 07. 14. 18:00
Megosztás:

18 milliárd forintos közvilágítás-korszerűsítési pályázat indul 5000 lakos alatti településeknek

Hétfőtől pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére; a Magyar Falu Program keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program forrásaiból összesen 18 milliárd forint áll rendelkezésre - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
2025. 07. 14. 17:30
Megosztás:

Indul a nyári szezonális ellenőrzés

Július 15-én, kedden elindul a nyári szezonális ellenőrzés, amelyet az élelmiszerlánc-felügyeletet irányító Tállai András, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el - jelentette be hétfői közleményében a minisztérium.
2025. 07. 14. 17:00
Megosztás:

Folytatódhat a fellendülés a budapesti szállodapiacon

Minden előzetes elemzői várakozást felülmúlt a kelet-közép-európai és ezen belül a budapesti szállodapiac teljesítménye 2024-ben. A szektor növekedése idén is folytatódhat, a nemzetközi vendégéjszakák száma az év végére az eddigi rekordév, 2019 szintjét is meghaladhatja - tájékoztatta a CBRE az MTI-t hétfőn.
2025. 07. 14. 16:30
Megosztás:

Ide 30, oda 27

Szóval nem 20, nem 50, hanem most inkább 30 százalékos általános vámot vetne ki Trump az EU-ra augusztus 1-től (na meg Mexikóra is).
2025. 07. 14. 16:00
Megosztás:

Feltörekvő innováció: öt figyelemre méltó biotech start-up Magyarországról

A hazai biotechnológiai szektor évek óta dinamikus átalakuláson megy keresztül. A nemzetközi versenypályára belépő start-upok már nem csupán kutatásban, hanem konkrét diagnosztikai és terápiás alkalmazásokban is nemzetközi színvonalú eredményeket mutatnak.
2025. 07. 14. 15:30
Megosztás:

Több hibát is találtak a rumok ellenőrzésekor

Rumokat vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), egy terméknél jelölési hibát találtak, egynél pedig élelmiszerminőségi probléma miatt intézkedtek a szakemberek; a hivatal mindkét forgalmazóval szemben eljárást indított és csaknem 700 ezer forint bírságot szabott ki - közölte a Nébih a honlapján hétfőn.
2025. 07. 14. 15:00
Megosztás:

Erőteljesen csökkent a BASF negyedéves nyeresége

A vártnál jelentősebben csökkent a Magyarországon is jelen lévő BASF német vegyipari vállalat nyeresége az idei második negyedévben, miközben rontotta idei eredményelőrejelzését - áll a cég honlapján.
2025. 07. 14. 14:30
Megosztás:

Nőtt az ingatlanadásvételek és a hitelezés volumene 2025 első félévében

A Duna House legfrissebb ingatlanpiaci adatai alapján a hazai lakáspiac a nyári hónapok kezdetén is stabil aktivitást mutatott: 2025 júniusában országosan 9 908 lakóingatlan cserélt tulajdonost, ami 6,3%-kal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának értékét.
2025. 07. 14. 14:00
Megosztás:

Ismét féltheti állását a Fed-elnök

Jerome Powell Fed-elnök ismét Trump célkeresztjébe került.
2025. 07. 14. 13:30
Megosztás:

Mennyibe kerül a kötelező biztosítás az e-rollerekre?

Idén átlagosan 6500 forintos éves átlagdíj mellett, alapvetően két biztosító termékei közül választanak az elektromos rollerek tulajdonosai – derül ki az Insura.hu biztosításközvetítő portál mikromobilitási eszközökre fejlesztett kalkulátorának adataiból. Az ellenőrzés nehézségei miatt piaci becslések szerint országos szinten csupán az érintett járművek harmada rendelkezik az előírt biztosítással.
2025. 07. 14. 13:00
Megosztás:

3 stresszmentes kriptobefektetési stratégia, amivel nyugodtan alhatsz éjszaka

A kriptovaluta-befektetés nem a gyenge idegzetűek sportja. Egy Bitcoin 2021. november 10-én 67 000 dollárba került, és 2022-ben 16 000-ig zuhant, mielőtt 2025 júliusára elérte a 109 000 dolláros szintet. Aki ezt az utat végigjárta, 62%-os hozamnak örülhet – ha közben nem dobta el a portfólióját ijedtében. Ha te is belevágnál a digitális eszközök világába, de nem akarsz minden árfolyam-ingadozás miatt álmatlanul forgolódni, ez a három stratégia neked szól.
2025. 07. 14. 12:30
Megosztás:

A Stellar (XLM) váratlan áttörése: Lehagyta az XRP-t, és újra reflektorfénybe került

A kriptoközösséget meglepő fordulat rázta meg a napokban: a Stellar (XLM) nemcsak hogy lehagyta az XRP-t árfolyamteljesítményben, de ezzel megszakított egy hónapok óta tartó szoros árfolyamkorrelációt a két token között. A mozgás nem véletlenszerű, hanem technikai és piaci háttérrel alátámasztott rally, amely újraélesztette az érdeklődést a Stellar iránt – és ezzel új fejezet nyílhat az XLM kontra XRP versenyben.
2025. 07. 14. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a hosszú hozamok a fejlett gazdaságok kötvénypiacain pénteken

Az amerikai 10 éves hozama 4 bp-tal 4,39% körüli szintre emelkedett pénteken, Donald Trump elnök utóbbi napokban bejelentett vámfenyegetései tovább fokozták a piaci feszültséget.
2025. 07. 14. 11:30
Megosztás:

A jövő a tokenizált betéteké, nem a stabilcoinoké a Bank of England szerint

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey határozott üzenetet küldött a brit bankszektornak: ne a privát stabilcoinokkal, hanem a tokenizált bankbetétekkel foglalkozzanak. Az üzenet nemcsak iránymutatás, hanem egy új szabályozási korszak nyitánya is lehet – amely gyökeresen átalakíthatja a pénzügyi rendszer digitális jövőképét az Egyesült Királyságban.
2025. 07. 14. 10:30
Megosztás:

Rekorddöntést követően lefordultak az amerikai indexek, a bejelentett vámok ismét rontották a piaci hangulatot

A csütörtöki új csúcsukról lefordultak pénteken a tengerentúli részvényindexek, a Dow 0,6%-ot veszített értékéből, az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,2-0,3%-kal mérséklődött.
2025. 07. 14. 10:00
Megosztás:

Többnapi emelkedés után lefordultak az európai részvényindexek

Eladási hullám söpört végig az európai tőzsdéken pénteken, három-négynapos emelkedést követően estek vissza az irányadó részvényindexek. A Stoxx600 1,0%-kal csökkent, a FTSE100 0,4%-ot gyengült maga mögött hagyva egy nappal korábban elért történelmi csúcsát, a DAX 0,8%-os mínuszban zárt.
2025. 07. 14. 09:50
Megosztás:

Felfedjük a 2025-ös év legforróbb pénzkereseti lehetőségét! SIM Mining felhőalapú bányászat – valódi példa: akár napi 2 441 dollár bevétel!

2025-ben, amikor a digitális gazdaság rohamosan fejlődik, a blokklánc-technológia népszerűsége alapjaiban formálja át a globális gazdasági környezetet. A kriptovaluta-befektetés többé nem csupán a technológiai elit kiváltsága, hanem fokozatosan az átlagemberek számára is fontos eszközzé vált a vagyon gyarapítására.
2025. 07. 14. 09:20
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 14. 09:00
Megosztás: