Inflációval korrigálva már nem nőtt annyira a háztartások vagyona

A magyar háztartások medián nettó vagyona 30,6 millió forint volt 2023-ban, ez 55,33 százalékkal haladta meg a három évvel korábbi értéket. Ez egy nagyon szép emelkedésnek tűnik, csak ne lett volna ott az a fránya infláció, ami elvitte a növekedés jelentős részét. Sajnos találni olyan csoportot is, amelynek a vagyona érdemben csökkent az elmúlt időszakban.

Inflációval korrigálva már nem nőtt annyira a háztartások vagyona

A „Miből élünk?” háztartási vagyonfelmérés 2023-as eredményeit publikálta a Magyar Nemzeti Bank. Jelentősen emelkedett a magyar háztartások nettó medián vagyona az előző, 2020-as adatokhoz képest. A nettó mediánvagyon 30,6 millió forint volt, ez 55,33 százalékkal haladta meg a 2020-as 19,7 millió forintos értéket.

Ez jelentős emelkedés, ráadásul a medián adatról beszélünk, ami eléggé jól tükrözi egy átlagos háztartás helyzetét. (A medián egyfajta középérték, jelen esetben a háztartások fele ennél magasabb, másik fele pedig kisebb nettó vagyonnal rendelkezik.) Sokkal pontosabb képet ad egy átlagos család vagyoni helyzetéről ez az érték, mint a sima számtani átlag: a Bankmonitor szakértőinek becslése szerint az átlagos nettó vagyon hazánkban a medián duplája lehet. Ez már azt sejteti, hogy a vagyon egy jelentős része egy szűkebb csoport kezében koncentrálódik.

Éppen ezért van néhány szempont, amit érdemes részletesebben megvizsgálni:

Mi a helyzet, ha az inflációval összevetjük a vagyonnövekedést?
Mi a helyzet, ha a különböző helyzetben lévő családokat összehasonlítjuk?
Mennyit adott hozzá a növekedéshez az ingatlanárak emelkedése? Azért nőtt a vagyon, mert drágultak a lakások?

Az infláció nem tudta teljes egészében felemészteni a vagyonnövekedést

Azért a 2020-as évek eleje hazánkban a jelentős áremelkedésről szólt, ennek tükrében is érdemes megnézni a vagyonnövekedést. 2021-ben 5,1 százalékkal, 2022-ben 14,5 százalékkal, míg 2023-ban 17,6 százalékkal növekedtek az árak, ennyi volt az éves átlagos infláció. Ez összességében a három évre 44,82 százalékos inflációt eredményez.

Ha az 55,33 százalékos nominális nettó vagyonnövekedést az inflációval korrigáljuk, akkor is még 10,51 százalékos reálnövekedést láthatunk, vagyis a medián nettó vagyon emelkedése meghaladta az áremelkedés mértékét.

Érdemes ebből a szempontból összevetni az előző két felmérés eredményeit. A 2017-es 12,3 millió forintos nettó vagyon 2020-ra 60,16 százalékkal megemelkedett. Ráadásul ezen időszakban az infláció is jóval alacsonyabb volt, emiatt a 2017 és 2020 közötti hároméves ciklusban a reálemelkedés is meghaladta az 50 százalékos.

Ettől függetlenül kifejezetten impozáns, amit a nettó mediánvagyonnal kapcsolatban látni lehet, hiszen még egy nehezebb gazdasági helyzetben, komoly áremelkedés mellett is növekedést lehet látni.

A legszegényebb réteg helyzete romlott

Az adatok megvannak decilisekre, azaz tizedekre bontva is. Ez azt jelenti, hogy a háztartásokat sorba rendezik valamilyen mutató alapján – nagyságrendileg 4 millió háztartás van hazánkban – és az így kialakult sorrend mentén 10 egyenlő részre osztják a csoportot. A legalsó decilisbe kerül az adott sorrend alapján a leggyengébb 10%.

A háztartások legszegényebb – legkisebb vagyonnal rendelkező – 10 százalékának még csökkent is a nettó vagyona 3 év alatt. A kérdéses csoport nettó vagyon -88 Mrd forint volt 2020-ban, ami -288 Mrd forintra csökkent 2023-ra. A többi csoport vagyona azonban érdemben emelkedett a kérdéses három év alatt. (Az egyes csoportok nettó vagyonát úgy határoztuk meg, hogy a pénzügyi vagyon, a nem pénzügyi vagyon, illetve a kötelezettségek alapján meghatározott decilisek összértékét összeadták a Bankmonitor szakértői.

A vagyoni aránytalanságot nagyon jól mutatja, hogy a leggazdagabb decilisbe tartozó háztartások nettó vagyona meghaladja az összes többi csoport összvagyonát. (Ez igaz a 2023-as új adatokra és a korábbi 2020-as értékekre is.)

Érdemes az egyes csoportok (decilisek) összvagyonának alakulását is összevetni az inflációval. Ezen vizsgálat során az alsó két decilisről mondható el, hogy a nettó vagyonnövekedése nem érte el az infláció mértékét. A legszegényebb csoport vagyona még csökkent is, míg a második decilis vagyonnövekménye 41,4% volt, ami minimálisan maradt csupán el az inflációtól. A többi, 3-10 decilis nettó vagyonnövekménye 54,2 – 63,3 százalék között mozgott, ami reálnövekményt is jelentett.

Mi a helyzet, ha az ingatlanok nélkül vizsgáljuk meg a helyzetet?

Felvetődhet a kérdés, hogy mi a helyzet, ha az ingatlanvagyonnal, legalábbis a lakóingatlanok értékével nem számolunk. Logikus a felvetés, hiszen számos család, háztartás számára az ingatlan nem vagyonelem, mert abban élnek. Így a lakóingatlanok átértékelődése, drágulása nem eredményezi ténylegesen a kérdéses családok vagyonának emelkedését.

Az egész probléma abból eredt, hogy a pénzügyi és nem pénzügyi vagyonelemek értéke teljesen eltérő ütemben emelkedett. Előbbi csoportba a készpénz, a betétek, értékpapírok, részesedések, biztosítástechnikai tartalékok, az egyéb követelések és a nyújtott hitelek tartoznak. Utóbbi csoportba a lakóingatlanok, az egyéb ingatlanok és az értéktárgyak sorolhatók.

Mindenhol emelkedett a két vagyonelem. De a legszegényebb tizedet mellett csak a nyolcadik tizedben emelkedett nagyobb mértékben a pénzügyi vagyon nagysága, mint a nem pénzügyi vagyoné. Ennél is érdekesebb talán, hogy a pénzügyi vagyon emelkedésének a mértéke csupán a nyolcadik és a tizedik (azaz a gazdagabb) csoportban tudott a 2020 és 2023 között mért inflációnál nagyobb mértékben emelkedni.

Jó tudni

Míg a nem pénzügyi vagyonelemeknél az értéknövekedés csupán a két legszegényebb csoport esetében maradt el az infláció nagyságától.
Természetesen a nem pénzügyi vagyon jó része valós vagyonelemnek, befektetésnek tekinthető. Ugyanakkor a lakóingatlan a legtöbb esetben a háztartásoknak nem befektetés, hiszen az a családok lakhatására szolgál. Lehetnek olyan háztartások – különösen a gazdagabb decilisekben -, amelyeknek az ingatlan valós vagyoni befektetés, de ettől most eltekintünk. Ennek pontos méréséhez arra lenne szükség, hogy megtudjuk melyik háztartás birtokol több lakóingatlant.

A lakóingatlanok értéke igen jelentős a teljes vagyonállományon belül, a pénzügyi és nem pénzügyi vagyonelemek 47,8 százaléka lakóingatlanban van. Így ezek átárazódása komoly hatást gyakorol a vagyon alakulására. Természetesen ez az átárazódás köszönhető az ingatlanok drágulásának és új lakóingatlanok vásárlásának is.

A lakóingatlanok értékemelkedése 3 év alatt meghaladta a 60%-ot.

Az jó hír, hogy a teljes vagyon értékemelkedésének trendjét nem befolyásolja az, ha a lakóingatlanok kikerülnek a vagyonelemek közül.

A legszegényebb csoportnál sajnos így vizsgálva is vagyoncsökkenést láthatni. Talán meglepő, de a harmadik decilisben is csökkenés tapasztalható. Az adatok mélyére tekintve ezen decilisben az látható, hogy a lakóingatlanok értéke, illetve a kötelezettségek értéke is érdemben emelkedett a vizsgált 3 évben. Így vélhetően ez a csoport komoly hitelfelvétel mellett vásárolt ingatlant ezen időszakban. Az ingatlanvagyon nélkül a kötelezettségek emelkedése pedig eléggé megborította a helyzetet.

Minden más csoportban az így vizsgált vagyon is emelkedett. Ráadásul a változás mértéke egyedül a második leggazdagabb csoportban, a kilencedik decilisben maradt el az inflációtól. De ott is csak pár százalékkal: az így kalkulált vagyonnövekedés mértéke 41,9% volt szemben a 44,82 százalékos inflációval.

Összegzés

A magyar háztartások vagyoni helyzete tehát érdemben javult. A mediánvagyon elérte a 30,6 millió forintot. Még a 2020-as évek elején mért igen magas infláció mellett is emelkedett a reálvagyon értéke.

A vagyoni helyzet alapján különböző decilisekben, tizedekben is alapvetően pozitív változást lehetett látni. Ez még akkor is igaz, ha a lakóingatlanokat – nem feltétlenül képezi a valós vagyon részét – kiemeljük a vagyontárgyak közül. Ugyanakkor a legszegényebb tized helyzete érdemben romlott az elmúlt időszakban. Náluk a vagyontárgyak minimális emelkedése a pénzügyi kötelezettségek érdemi növekedése mellett zajlott le.

A vagyonépítés nem egyszerű, érdemes szakértőhöz fordulni, akik segítenek a saját célunknak megfelelő portfóliót összeállítani.

Erősödött a forint péntek estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 06. 20. 20:00
Megosztás:

Hiánypótló iránytűt kapnak a befektetők

Elindult a K&H Értékpapír - befektetői hangulatindex, amely heti rendszerességgel méri a K&H Értékpapír lakossági befektetőinek tőkepiaci várakozásait. Az első öt hét válaszai alapján az optimisták aránya stabilan 50% körül alakult, míg a pesszimistáké egyik héten sem érte el a 20 százalékot – az index értéke így jellemzően +20 pont körül mozgott, ami határozottan pozitív piaci hangulatra utal.
2025. 06. 20. 19:00
Megosztás:

Ausztrália bekeményít: új korszak kezdődik a kriptovaluta szabályozásban 2025-től

2025 mérföldkő lehet a globális kriptoszabályozás történetében – Ausztrália ugyanis átfogó és szigorú szabályozási reformokat vezet be. A cél: stabilitás, fogyasztóvédelem és intézményi bizalom megteremtése a digitális eszközök piacán.
2025. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Ritkaföldfém mi az? És miért fontos Ukrajna szempontjából?

Az utóbbi időben Ukrajna és a vámháború kapcsán is számtalanszor szóba került a ritkaföldfémek piaca. Rakjunk egy picit – s tényleg csak egy nagyon picit, a téma mérete miatt – rendet ebben a témában.
2025. 06. 20. 17:30
Megosztás:

Megkapta a jóváhagyást az Unicredit a Bizottságtól is

Az Európai Bizottság feltételesen jóváhagyta a Banco BPM felvásárlást.
2025. 06. 20. 17:00
Megosztás:

Czomba Sándor: Diákmunka esetében, a rájuk vonatkozó speciális szabályokat mindenkinek be kell tartani!

A kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy mindenki, aki akar és tud dolgozni, az lehetőséget is kapjon rá, különös tekintettel a fiatalokra. A munkát vállaló diákok sajátos helyzetben vannak, hiszen a tapasztalat és a jártasság hiánya miatt kiszolgáltatottabbak a munka világában, mint a felnőttek, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium a korábbi évekhez hasonlóan idén is közzéteszi a diákmunkára vonatkozó munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatókat. A nyár közeledtével fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a diákok munkavégzésével kapcsolatos szabályokra, hiszen sok esetben foglalkoztatásuk eltér a felnőttekétől.
2025. 06. 20. 16:30
Megosztás:

Csökkentek az ipari termelői árak Németországban

Németországban az elemzők által várt mértéken csökkentek az ipari termelői árak májusban éves összevetésben a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
2025. 06. 20. 16:00
Megosztás:

Nagy Márton: a költségvetésnek stabil lábakon kell állnia!

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon Luxemburgban részt vett az Európai Beruházási Bank (EIB) éves közgyűlésén, majd azt követően az ECOFIN tanácskozásán. A magyar delegáció tagjaként az üléseken Kisgergely Kornél államháztartásért felelős államtitkár is jelen volt.
2025. 06. 20. 15:30
Megosztás:

NAV: Megduplázódott a pótlékmentes részletfizetés összeghatára

A pénteken életbe lépett adótörvény-módosítások értelmében az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, így már kétmillió forintos adótartozásig kérhető a Nemzeti Adó- és Vámhatóságtól (NAV) - közölte a NAV az MTI-vel.
2025. 06. 20. 15:00
Megosztás:

Döntött a Parlament! Óriási változást hoz az egészségpénztáraknál az új szabály

Nagy horderejű változásról döntött az Országgyűlés az önkéntes egészségpénztárak kapcsán: a jogszabályváltozás értelmében a megszűnik az ún. önsegélyező szolgáltatásokra vonatkozó 180 napos várakozási idő.
2025. 06. 20. 14:30
Megosztás:

Jelentős átalakulás előtt áll a regisztrált szerelői rendszer

A közeljövőben megújul a regisztrált szerelői rendszer, amely korszerűbb, átláthatóbb és felhasználóbarátabb működést eredményez majd.
2025. 06. 20. 14:00
Megosztás:

Vigyázat! Ismét támadnak az üdülési jogos csalók

Az elmúlt napokban ismét több lakossági jelzés érkezett a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH), hogy vélhetően csalók, üdülési jog tulajdonosoktól, illetve korábbi károsultaktól próbálnak pénzt kicsikarni. A GVH évek óta több jogszabály-módosítási javaslattal élt az üdülési jogok másodlagos értékesítéséhez kapcsolódó, különböző megtévesztő magatartások miatti visszaélések kiiktatása érdekében a jogalkotók felé, amit most ismét kezdeményez. A GVH arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy mindig legyenek nagyon körültekintőek, ha az üdülési joguk értékesítésével kapcsolatos megkeresést kapnak.
2025. 06. 20. 13:30
Megosztás:

Nem lazított tovább a kínai jegybank

A kínai központi bank a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó kamatokon.
2025. 06. 20. 13:00
Megosztás:

Szinten tartott a brit jegybank

A Bank of England döntéshozói 6:3 arányban az alapkamat szinten tartásáról határoztak, így maradt a 4,25%.
2025. 06. 20. 12:30
Megosztás:

Egyre népszerűbbek az extrák a lakásbiztosításoknál

Egyre népszerűbbek a kiegészítő fedezetek a lakásbiztosításoknál. A legkeresettebbek közé tartozik például a beázásra vonatkozó biztosítás vagy az úgynevezett lakásszerviz, amely gyors segítséget nyújt probléma esetén – közölte a K&H. A pénzintézet tapasztalatai szerint a digitalizáció rohamos térnyerése is egyértelműen látszik.
2025. 06. 20. 12:00
Megosztás:

Justin Sun Washingtonban: TRON befolyása az amerikai kriptoszabályozásra

Washingtonban találkozott Justin Sun, a TRON alapítója az amerikai digitális eszközök szabályozásáért felelős vezetővel. A háttérben a GENIUS törvényjavaslat, a TRON szerepének újradefiniálása és egy lehetséges szabályozási fordulat sejlik fel, amely az egész altcoin piacot átalakíthatja.
2025. 06. 20. 11:30
Megosztás:

Oldalaztak a fejlett piacok kötvényhozamai

Az amerikai és a német kötvénypiacon alig mozdultak a hozamok, a tízéves amerikai 4,4, a német 2,5% környékén ingadozott.
2025. 06. 20. 11:00
Megosztás:

Bitcoin-dömping az egészségügyi szektorból: A Semler Scientific 105 ezer BTC-re hajt

A Semler Scientific nem csupán az egészségügyi infrastruktúrában újít, hanem a vállalati kriptoeszköz-kezelés terén is példát mutat. A cél: 2027-re több mint 105 ezer Bitcoin birtoklása – nem is akárhogyan.
2025. 06. 20. 10:30
Megosztás:

Ünnepnap miatt zárva tartottak az amerikai tőzsdék; növekedtek az olajárak

A Juneteenth ünnepe miatt zárva tartottak az Egyesült Államok tőzsdéi.
2025. 06. 20. 10:00
Megosztás:

Az iráni-izraeli konfliktus miatt tovább csökkentek az európai részvénypiacok

Az európai részvénypiacok csütörtökön több mint egyhónapos mélypontra estek, mivel a Közel-Keleten fokozódó feszültségek és az esetleges amerikai beavatkozás miatti aggodalmak elbizonytalanították a befektetőket.
2025. 06. 20. 09:00
Megosztás: