Ismét csökkennek az esetszámok Romániában

Romániában ismét csökkenni kezdett az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma, miután - a korlátozások eltörlését követő első két héten - átmenetileg erőre kapott a járvány.

Ismét csökkennek az esetszámok Romániában

Az egészségügyi minisztérium szerdai összesítése szerint 3583 új fertőzést mutattak ki az utóbbi 24 órában: ez nagyjából megfelel ugyan az utóbbi két hét átlagának, de több mint 15 százalékos csökkenés az előző napi, és több mint 20 százalékos csökkenés a múlt szerdai adathoz képest.

A hétköznapi-hétvégi esetszámok jelentős ingadozása közepette a járványgörbe újabb tetőzését, illetve hanyatlását leginkább a heti esetszámok alakulása jelzi: péntek óta folyamatosan csökken az előző hét napon azonosított fertőzések száma. Heti összevetésben az utóbbi héten regisztrált 22 662 új eset 10 százalékkal elmarad a megelőző hét napon feljegyzett esetek számától.

Romániában az egészségügyi veszélyhelyzet megszüntetése és a járványügyi korlátozások március 9-én történt hatályon kívül helyezése után kezdett ismét emelkedni a fertőzések száma, a járványgörbe átmeneti emelkedése azonban sem az áldozatok, sem a kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek számában nem tükröződött. A szerdai jelentésben szereplő 14 újabb haláleset fele az utóbbi hét átlagának, az utóbbi héten pedig 25 százalékkal kevesebb áldozatot követelt a járvány, mint a megelőző hét napon.

A kórházak Covid-részlegein ápoltak számának csökkenő tendenciája  valamelyest lassult, de nem fordult meg. Jelenleg 2587 fertőzött szorul kórházi kezelésre, és 395 súlyos esetet ápolnak intenzív osztályon. Ez   azt jelenti hogy a kórházi telítettség kevesebb mint tíz százalékkal csökkent az utóbbi héten.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint Romániában gyorsan véget érhet az év elején kezdődött ötödik, az omikron vírusvariánsnak tulajdonított járványhullám, amennyiben az újabb esetszám-csökkenés tartósnak bizonyul. A román közszolgálati televíziónak nyilatkozó tárcavezető elhárította azt a kérdést, hogy vajon lesz-e még hatodik hullám. Rafila azt mondta: nem szeret jóslatokba bocsátkozni, de Romániában is már csak "szokványos vírusos megbetegedésként" viszonyulnak a koronavírus-fertőzéshez. Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy az egészségügyi hatóságoknak feladták volna az elővigyázatosságot és ne lennének tudatában felelősségüknek.

"Engem optimizmussal tölt el, hogy ez az ötödik hullám a következő hetekben véget érhet, és jómagam nem hiszem, hogy ismét korlátozó intézkedések bevezetésére kényszerülünk" - mondta a román egészségügyi miniszter.


Az elmúlt napok, hetek piaci mozgásai után módosítottuk előrejelzéseinket

Egészen elképesztő dolgokat láttunk a héten a piacokon. Miközben nemzetközi szinten egyre nagyobb a félelem az infláció újbóli, lehetséges fellángolása miatt, és ennek következtében emelkednek a kötvényhozamok és a piacok már a Fed-től is kamatemelést várnak, addig idehaza durva hozamesés és a kamatcsökkentési várakozások jelentős erősödése volt tapasztalható. A japán és a német kötvényhozamok évtizedes csúcsokat döntenek és az amerikai hozam is gyorsan emelkedik, eközben azonban a befektetői kereslet megdöbbentően erős a magyar kötvények iránt, a hozamok masszív esését kiváltva az ÁKK kötvényaukcióin. Ez az együttállás párját ritkítja, és rendkívül bizonytalanná teszi az előrejelzéseket. A nagyot csökkenő hazai kockázati felár miatt most már annyira jelentős a kamatgörbe rövid oldalán a forint előnye a régiós devizákhoz képest, hogy a magyar fizetőeszköz további felértékelődésének megakadályozására a kamatok rövid távú csökkentése elkerülhetetlennek tűnik. Úgy véljük, hogy az MNB már júniusra előre hozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5%-os szint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén.
2026. 05. 16. 11:00
Megosztás:

A magyar turisták jellemzően 5-7 éjszakára foglalnak szállást Horvátországban az idei nyári szezonban

A magyar turisták Horvátországban az idén nyáron jellemzően 5-7 éjszakára foglalnak szállást, jellemzően apartmant, leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt, a legtöbb magyar vendég a Kvarner-öbölbe, a Dalmácia-Zadar és az Isztria régiókba utazik - közölte a Szallas.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 16. 10:00
Megosztás:

Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással Románia államadós-besorolásait az S&P

Megerősítette változatlan negatív kilátással Románia hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában denominált szuverén adósságának "BBB mínusz/A-3" szintű besorolását az S&P Global Ratings.
2026. 05. 16. 09:00
Megosztás:

MÁV-csoport: sikeresen vizsgázott a két e-busz a komáromi helyi közlekedésben

Sikeresen teljesítette első évét Komárom helyi közlekedésében az a két tisztán elektromos meghajtású Ikarus 120e autóbusz, amelyet a MÁV-csoport 2025 áprilisának végén állított forgalomba a Zöld Busz Program keretében - tájékoztatta a MÁV-csoport pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 08:00
Megosztás:

Átvette a kétszázadik szupermodern Airbus repülőgépét a WIzz Air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága örömmel jelenti be, hogy átvette a kétszázadik Airbus A321neo repülőgépét, egy ultrahosszú távot lerepülni képes A321 XLR-t; a repülőgép a 9H-XLE lajstromot kapta. Ez a mérföldkő elérése is bizonyítja a Wizz Air töretlen bővülését, és elkötelezettségét, hogy folyamatosan csökkentse karbonintenzitását.
2026. 05. 16. 07:00
Megosztás:

Nyáron kezdődhet a próbaüzem az ácsi katódanyaggyárban

A tervek szerint augusztusban kezdi meg próbaüzemét az ácsi katódanyaggyár – jelentette be a BAMO Technology Hungary Kft. közkapcsolati igazgatója az ácsi munkabizottság legutóbbi ülésén. Folyamatosan toborozzák helyből a munkatársakat, jövő év végéig a létszám elérheti a 300 főt. A többek között a BMW számára is gyártó üzem szél-és napenergiából származó zöldenergiát is használ majd a működéséhez, ezzel az éves energiafelhasználás akár 20 százalékát is fedezve. A helyi közösség életébe is egyre jobban bekapcsolódik a BAMO, május 19-én, kedden például reggelivel várja a biciklivel közlekedő ácsiakat.
2026. 05. 16. 06:00
Megosztás:

Hárommilliárdos árbevételt ért el a hévízi Le Primore hotel

A múlt év végéig több mint 3 milliárdos árbevételt könyvelhetett el a hévízi Le Primore hotel, amely több szakmai elismerést is kapott működésének első évében - tájékoztatta a szálloda pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 05:00
Megosztás:

Nemzetközi szinten is nagyot léptek előre a magyar kkv-k – a fenntarthatóság ma már versenyelőny

A hazai kkv-k kifejezetten erős pozícióban vannak a Generali most kiadott nemzetközi White Paperének adatai alapján: 45%-uk már alkalmaz vagy bevezet fenntarthatósági stratégiát, ami meghaladja a 41%-os európai átlagot, és 8 százalékpontos javulást jelent 2020-hoz képest. Ez azt jelzi, hogy Magyarországon a fenntarthatóság a kis- és középvállalkozások jelentős részénél már nem jövőbeni lehetőség, hanem valós stratégiai irány. A nemzetközi mezőnyben Magyarország azon országok közé tartozik, ahol az elmúlt öt évben különösen látványos előrelépés történt.
2026. 05. 16. 04:00
Megosztás:

Milliárdokat bukhatnak el a magyarok az szja-bevallásnál

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 16. 03:00
Megosztás:

Mi lesz a sok otthon dugdosott készpénzzel, ha államcsőd lesz?

Az államcsőd olyan állapot, amikor egy ország képtelen teljesíteni adósságaival és egyéb pénzügyi kötelezettségeivel kapcsolatos fizetési kötelezettségeit. Ez jelentős gazdasági és pénzügyi krízist idézhet elő, amely súlyos következményekkel járhat az ország gazdaságára és a lakosság életére nézve. Milyen típusú megtakarítások nyújtanak védelmet egy államcsőd esetén?
2026. 05. 16. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-98 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től módosult a nyugdíjelőleg megállapításának eljárási formája: a korábbi határozatot felváltotta a végzés. Bár ez első látásra pusztán jogi vagy adminisztratív változásnak tűnhet, valójában sok nyugdíj előtt álló vagy már érintett személy számára fontos lehet. Éppen ezért érdemes áttekinteni, mit jelent ez a módosítás a nyugdíjasok szempontjából, és van-e hatása a nyugdíj tényleges összegére. Cikkünkben egyszerűen és érthetően ismertetjük, mikor kerülhet sor nyugdíjelőleg folyósítására, valamint azt is, milyen újdonságokat hozott az új szabályozás.
2026. 05. 16. 01:00
Megosztás:

OTP vezérigazgató-helyettes: stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt a bank

Stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt az OTP-csoport, a számok hosszú évek óta ezt tükrözik; az első negyedév alapján nem változtatnak az idei évre vonatkozó március elején közzétett előrejelzésükön - értékelte Bencsik László vezérigazgató-helyettes sajtótájékoztatón pénteken a csoport 2026. első negyedéves eredményeit.
2026. 05. 16. 00:05
Megosztás:

Kőrösi Levente lesz a természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkár

Kőrösi Levente lesz az Élő Környezetért Felelős Minisztérium természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkára - közölte Gajdos László tárcavezető pénteken Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 23:00
Megosztás:

Elveszítené a választásokat a jelenlegi kormánykoalíció Izraelben

Vesztésre áll Benjámin Netanjahu miniszterelnök jobboldali-vallásos kormánykoalíciója Izraelben néhány hónappal a parlamenti választások előtt a Maárív című újságban pénteken ismertetett közvélemény-kutatás szerint.
2026. 05. 15. 22:00
Megosztás:

Márkás nyerőgépek a casino kínálatában: filmek, zenekarok és tévésorozatok ihlette címek

A márkás nyerőgépek az online kaszinó-világ egyik legfelkapottabb szegmensét alkotják 2026-ban is. Ezek a címek filmekből, rockzenekarokból vagy népszerű tévésorozatokból merítenek, a licenctulajdonosok pedig szoros együttműködést tartanak fenn a fejlesztőstúdiókkal.
2026. 05. 15. 21:30
Megosztás:

A dolgozók 90 százaléka magyar lesz az új orosházi török gyárban

A török befektetéssel létrejövő, főként chipsgyártással foglalkozó orosházi gyárban a 441 munkavállaló 90 százaléka magyar lesz – közölte pénteken közösségi oldalán Orosháza polgármestere.
2026. 05. 15. 21:00
Megosztás:

David Beckham az első brit sportmilliárdos

David Beckham is csatlakozott a brit milliárdosok klubjához, mégpedig az egykori sportsztárok közül elsőként.
2026. 05. 15. 20:00
Megosztás:

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanácsot hoz létre

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanács létrehozásáról állapodott meg - közölte Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken Pekingben, ismertetve a kínai és az amerikai elnök találkozójának eredményeit.
2026. 05. 15. 19:00
Megosztás:

SoFi stabilcoin érkezhet a Solanára: banki hátterű dollártoken készülhet

A SoFi Technologies állítólag saját, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin bevezetésére készül a Solana blokkláncon. Ha a terv megvalósul, a tőzsdén jegyzett fintech vállalatok között a SoFi az elsők között lehet, amely banki leányvállalatán keresztül bocsát ki saját márkás digitális dollárt. A lépés nemcsak a Solana intézményi szerepét erősítheti, hanem új szintre emelheti a banki stablecoinok körüli piaci versenyt is.
2026. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Az EUB Zrt. sajtóközleménye a Travel Teachers Kft. utazási szolgáltatóval kapcsolatban

A Travel Teachers Kft. utazási szolgáltató az Európai Utazási Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaságnál (”Biztosító”) rendelkezik kezesi biztosítással, azonban a Biztosítónak jelenleg nincs szolgáltatási kötelezettsége.
2026. 05. 15. 18:00
Megosztás: