Jelentősen csökkent az INA nyeresége
Az MTI-hez eljuttatott eredménybeszámoló szerint a szénhidrogénárak a - változékonyság ellenére - 33 százalékkal csökkentek 2022 első kilenc hónapjához képest, különösen a gáz ára mérséklődött.
A végtermékek ára szintén csökkent 2022 első kilenc hónapjához képest, ami 45 százalékkal alacsonyabb EBITDA-t (kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény) eredményezett az előző év azonos időszakához képest - közölte az INA.
A jelentés szerint a beruházások 282 millió eurót tettek ki, 11 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ebből 85 millió eurót az OMV Slovenija további 25,25 százalékos részesedésének felvásárlására költöttek, amellyel az INA 33 százalékra növelte részesedését a vállalatban.
Ortutay Zsuzsanna, az INA igazgatótanácsának elnöke a közlemény szerint elmondta: az idei évet a szénhidrogénárak, de a beruházási ciklus stabilizálódása is jellemezte az INA valamennyi szegmensében. A rijekai olajfinomító korszerűsítési projektje, amely az INA finomítói üzletágának hosszú távú fenntarthatósága szempontjából kulcsfontosságú projekt, folytatódik, és jelenleg elérte a 81 százalékos befejezettségi szintet - tette hozzá.
Kiemelte: a kiskereskedelmi eredmények szilárdak, amelyhez az erős turisztikai szezon és az üzemanyagon kívüli termékek árrésének 31 százalékos növekedése járult hozzá. Rámutatott, hogy bár a logisztika a turisztikai csúcsszezonban kihívásokat jelentett, megmaradt a biztonságos és stabil ellátás.
Emlékeztetett, hogy az INA üdvözölte a gáztermelés értékesítésére vonatkozó szabályozás júliusi feloldását, de a társaság továbbra is ki van téve az üzemanyag kiskereskedelmiárrés-szabályozásának, ami folyamatos alternatív veszteséget eredményez.
"2023 első kilenc hónapjában az INA 341 millió eurós EBITDA-t és 158 millió eurós nettó nyereséget ért el, ami erős eredménynek számít a kedvezőtlen külső tényezőt ellenére, melyek közül a legjelentősebbek az alacsony árak és szabályozások" - hangsúlyozta az igazgatótanács elnöke.
Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.