Jelentősen változik a perindítás illetéke jövőre

Az Országgyűlés által elfogadott „adósaláta” tartalmaz egy újabb meglepetést: hamarosan jelentősen megváltozik a polgári peres eljárások megindításakor fizetendő illeték számítása. A kisértékű perek megindítása olcsóbbá válik, a nagyértékűeké azonban akár jelentősen is megdrágulhat. Mindez a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői szerint növelheti a választottbírósági eljárások vagy akár a mediáció vonzerejét.

Jelentősen változik a perindítás illetéke jövőre

A jelenlegi szabályok szerint a felperes perindításkor a pertárgyérték 6 százalékának megfelelő illetéket köteles fizetni, de eddig létezett egy 1,5 millió forintos felső limit. Ennél tehát akkor sem kerülhetett többe egy per megindítása, ha a jogvita milliárdokról szólt.

A most elfogadott törvény a 6 százalékos mérték helyett egy nyolc szintből álló, sávos rendszert vezet be, és eltörli az illeték összegének felső határát. A módosítás után tehát az illeték összege lényegében korlátlanul növekedhet (igaz, egyre csökkenő mértékben) a pertárgyérték összegével együtt.

Olcsóbb is, drágább is

Az új számítási módszer szerint a kisebb értékű perek olcsóbbá válnak: egy 10 millió forint összegű pert jelenleg 600.000 forint illeték árán lehet megindítani, a módosítást követően csak 489.500 forintot kellene befizetni. 

Nagyobb összegek esetében azonban jelentősen megdrágul majd a pereskedés. „Példaként: 100 millió forintos pertárgyérték esetén jelenleg az illetékmaximumot, azaz 1,5 millió forintot kell megfizetni. A módosítást követően azonban az illeték már 4.039.500 forintra ugrik – és ez még csak a bíróság eljárásáért fizetendő összeg. Erre rájönnek a bizonyítás és az eljárás egyéb költségei (pl. fordítás), az ügyvédi munkadíjak, valamint az esetleges jogorvoslatok költségei. Fontos, hogy a módosítás nem feltétlenül csak a felpereseket érinti, hiszen végső soron továbbra is a pervesztes fél állja a költségeket, így az eljárási illetéket is” – ismerteti Szilas Péter, a Jalsovszky szenior ügyvéde (indexképünkön fent).

Pertárgyérték

A régi számítás szerinti illeték

Az új szabályok szerinti illeték (nem lakást érintő perek)

1 millió forint

60.000 forint

49.500 forint

10 millió forint

600.000 forint

489.500 forint

100 millió forint

1.500.000 forint

4.039.500 forint

Kedvezményesen peresíthetők lesznek azonban a 250 millió forintnál nem nagyobb, lakásokat érintő perek – itt a sávos rendszer szerinti illetéknek maximum a fele fizetendő.

A változások a jogorvoslati illetékeket nem érintik. Az elsőfokú ítélet elleni fellebbezés benyújtásakor tehát továbbra is maximum 2,5 millió forintot, felülvizsgálat esetén pedig legfeljebb 3,5 millió forintot kell majd fizetni.

Alternatív vitarendezés

Fodor Dániel ügyvédSzintén változatlan marad a választottbírósági eljárás megindításakor a választottbírósági díj részeként fizetendő illeték (az eljárási érték 1%-a, de legfeljebb 250.000 forint).

Bár a választottbírósági eljárásnak számos más költségvonzata is van (például adminisztrációs díj, választottbírói tiszteletdíj), az új illetékszabályok mellett csökken a különbség a kétféle bírósági fórum előtti eljárás „ára” között.

„Például egy 200 millió forintról szóló jogvitának rendes bíróság előtt 6.039.500 forint illetékvonzata lesz az új szabály hatálybalépését követően.

Ha ugyanezt a jogvitát a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság tanácsa bírálja el, akkor 10.757.075 forintot kell befizetni” – mondja Fodor Dániel ügyvéd (képünkön).

Az eljárás tárgyának értéke

Peres illeték rendes bíróság esetén (régi szabályok)

Peres illeték rendes bíróság esetén (új szabályok)

Választottbírósági díj (MKIK, három tagú tanács)

200 millió forint

1.500.000 forint

6.039.500 forint

10.757.075 forint

500 millió forint

1.500.000 forint

8.289.500 forint

15.902.075 forint

Ráadásul a rendes bíróságok előtt a perindításkor fizetendő illetékhez még hozzáadódhat az esetleges jogorvoslati eljárások esetén fizetendő illeték is, míg választottbíráskodás esetén ilyen költség nem, vagy csak kivételesen merül fel. Emiatt megnőhet azon eljárások köre, ahol összességében olcsóbb a választottbíróság, mint a rendes bíróság.

Változó vitarendezési stratégiák

Jelenleg még kérdéses, hogy az új illetékszabályok befolyásolják-e a pereskedési kedvet nagyobb összegű jogviták esetén. Ehhez azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legújabb gyakorlat szerint a bíróságok sokkal nagyobb valószínűséggel ítélik meg a tényleges ügyvédi költségeket a pernyertes félnek. Ez jelentős változás a korábbi gyakorlathoz képest, amikor a bíróságok jellemzően jelentősen mérsékelték az ügyvédi munkadíjként érvényesített perköltséget, így előfordult, hogy a peres fél hiába nyerte meg a pert, kénytelen volt veszteségeket elkönyvelni.

„Az azonban várható, hogy felerősödik az igény az olyan alternatív vitarendezési eljárások iránt, mint amilyen a választottbíráskodás, a mediáció, vagy az egyszerű egyezség. Az is valószínű, hogy az olyan nagyértékű ügyekben, ahol elkerülhetetlen a bírósági vitarendezés, hangsúlyosabbá válik az alapos és tudatos előkészítés, a perindítás nyomásgyakorlási célú alkalmazása pedig visszaszorulhat. Kérdés az is, hogy a pereskedés drágulása, egyszersmind az ügyvédi költségek biztosabb megtérülése elindít-e olyan, másutt már virágzó piaci folyamatokat, ahol külső szereplők szállnak be a bíróság előtti igényérvényesítés finanszírozásába, jutalék vagy sikerdíj ellenében” – vélik a Jalsovszky szakértői.

Az új illetékszámítást is magában foglaló törvényt az Országgyűlés már elfogadta, a módosítás a kihirdetés után két hónappal, azaz várhatóan 2025 januárjának és februárjának fordulóján lép majd hatályba.

Terméskieséshez vezethet, ha a gazdák túl takarékos üzemmódra váltanak

A Nyír-Chem Kft. februárban kétnapos tavaszváró ügyfél-konferenciát szervezett a Nyírségben, amelyre az ország számos pontjáról érkeztek gazdálkodók. A közel száz fős rendezvény célja a hazai és nemzetközi agrártrendek, a gazdasági helyzet és a digitális innovációk bemutatása, valamint a szakmai iránymutatás nyújtása a 2026-os szezon kezdetén.
2026. 03. 03. 20:30
Megosztás:

A közművelődés területén működő szervezetek számára hirdet pályázatot a KIM

Már lehet pályázni a Minősített Közösségi Színtér Címre, a Minősített Közművelődési Intézmény Címre és a Közművelődési Minőség Díjra - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára kedden a Facebook-oldalán.
2026. 03. 03. 20:00
Megosztás:

A Bitdeer jelentős Bitcoin-eladást hajtott végre – Likviditási nyomás a bányászszektorban

A szingapúri központú Bitdeer nagymértékű Bitcoin-értékesítést jelentett be, miközben a kriptopiac volatilitása továbbra is fokozott. A lépés újabb jele annak, hogy a bányászvállalatok aktívan alakítják treasury stratégiáikat a változó piaci környezetben.
2026. 03. 03. 19:30
Megosztás:

Nagyot gyengült kedden a forint

Nagyot gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon és veszteségbe fordult az év eleji kezdéshez képest.
2026. 03. 03. 19:00
Megosztás:

Mol: a Janaf tranzitdíjai jóval magasabbak az európai és ukrán tarifáknál

A Janaf jelenleg több mint háromszoros áron számolja a tranzitdíjat, mint a szomszédos, trieszti kikötőből induló és Németországon át Bécsig vezető TAL vezeték üzemeltetője - közölte a Mol az MTI-vel kedden.
2026. 03. 03. 18:30
Megosztás:

Sűríti egyiptomi járatait a Wizz Air, hogy segítse a Közel-keleti légtérzárral érintett utasait

A Wizz Air mentesítő járatokat indít azon utasai számára, akik a közel-keleti térségbe, vagy a térségből utaztak volna: péntektől heti 3 helyett 10 járatot biztosít Budapest és Sarm-es-Sejk között. Ezek a plusz járatok több lehetőséget kínálnak az Izraelbe és Izraelből induló közvetlen járatok felfüggesztése által érintett utasoknak, és jelenleg a legjobb lehetőséget biztosítják az Izrael és Európa közötti összeköttetésre.
2026. 03. 03. 18:00
Megosztás:

Lehet-e az XRP globális tartalékeszköz? A szakértő szerint igen – de csak 3 feltétellel

Az XRP jövője túlmutathat a spekuláción és a rövid távú árfolyamciklusokon. Egy ismert piaci elemző szerint a token akár globális tartalékeszközzé is válhat – ha teljesül három kulcsfontosságú feltétel: állami elfogadás, jogi tisztázás és intézményi legitimáció.
2026. 03. 03. 17:30
Megosztás:

Az ÁKK ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre - közölte az ÁKK Zrt. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 03. 17:00
Megosztás:

Telefonon beszélt Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor

Megvitatta az orosz-magyar együttműködés aktuális témáit, a 2025. november 28-án Moszkvában megtartott tárgyalások eredményeként elért megállapodások végrehajtásának folyamatát telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő - közölte kedden a Kreml sajtószolgálata.
2026. 03. 03. 16:30
Megosztás:

Közel-Kelet: a Groupama automatikusan és díjmentesen meghosszabbítja az utasbiztosítást

A közel-keleti események miatt a Groupama Biztosító több száz ügyfele rekedt külföldön: vagy a háború által érintett országokban tartózkodnak, vagy ezeken az országokon keresztül szeretnének hazajutni, ami jelenleg ellehetetlenült, vagy csak korlátozottan lehetséges.
2026. 03. 03. 16:00
Megosztás:

A JPMorgan beszáll a stabilcoin-versenybe

A hagyományos bankóriás és a kriptoszektor közötti verseny új szakaszba lépett. A JPMorgan egyre nyitottabb a stabilcoinok felé, de Jamie Dimon világossá tette: ha egy kriptocég bankként működik, akkor bankként is kell szabályozni. Eközben a Ripple és az XRP egy alternatív, globális pénzügyi infrastruktúrát épít.
2026. 03. 03. 15:30
Megosztás:

Rugalmasabb feltételekkel pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztésre

Keddtől még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató programban. A módosítások célja, hogy a vállalkozások igényeihez jobban illeszkedő vissza nem térítendő forrást nyújtson, magasabb támogatási összeg, telephelyfejlesztési lehetőség biztosításával, szélesebb vállalkozói réteg elérésével - jelentette be keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 03. 15:00
Megosztás:

AM: középpontban a gyógynövények szerepe és védelme

Március 3-án ünnepeljük a vadvilág világnapját, amelynek idén az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyógy- és aromanövények szerepére az emberi egészség, a kulturális örökség, a helyi megélhetés és az emberi jóllét biztosításában - írta az Agrárminisztérium (AM) keddi közleményében.
2026. 03. 03. 14:30
Megosztás:

The Role of Escrow in a P2P Trading Platform: Why It Matters

Escrow is the mechanism that turns peer-to-peer trading from a “trust me” arrangement into a process with enforceable safeguards.
2026. 03. 03. 14:09
Megosztás:

A Bitcoin ára stabilizálódik az USA–Irán feszültség közepette

Az ETF-beáramlások dönthetik el a következő irányt: a negyedik napja tartó amerikai–iráni konfliktus újabb hullámokat vet a globális piacokon. A Bitcoin árfolyama ugyan megingott, de gyors visszapattanást mutatott – a befektetők most az ETF-áramlásokat és a makrogazdasági jeleket figyelik, hogy merre indulhat tovább a piac.
2026. 03. 03. 14:00
Megosztás:

A Richter megvásárolja a Celmatix kutatási portfólióját

A Richter Gedeon Nyrt. megvásárolja az Egyesült Államokban működő Celmatix Inc. biotechnológiai vállalat nőgyógyászati korai fázisú kutatási portfólióját - jelentette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 03. 03. 13:30
Megosztás:

Antal Ferenc: a repülőtér 3-as termináljának megépítése mérföldkő Magyarország életében

A repülőtér 3-as termináljának megépítése nemcsak a Budapest Airport, hanem Magyarország életében is mérföldkő - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai tranzakciókért felelős helyettes államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
2026. 03. 03. 13:00
Megosztás:

Felpörgött, majd lassult az ingatlan befektetői hullám a tavalyi év utolsó hónapjaiban

A tavalyi év augusztusában–szeptemberében az ingatlanpiacon egyszerre voltak jelen nagy számban a hitelre vásárló fiatal párok és a kiadásra vásárló magánszemélyek. A befektetők lendületét azonban egy idő után visszafogta a kialakult új helyzet.
2026. 03. 03. 12:30
Megosztás:

Mit üzen a Women in Business 2026 Magyarországnak?

A Grant Thornton átfogó nemzetközi vizsgálata szerint a nemek közötti egyenlőség, egyensúly kérdése már nem CSR téma, hanem üzleti stratégiai kérdés. A Grant Thornton Women in Business 2026 jelentése egyértelmű összefüggést mutat ki a “gender equality” melletti elköteleződés és a vállalati teljesítmény között. A nemek közötti egyenlőség nem „jó ügy”, hanem versenyelőny. Még akkor is, ha a globális környezetben több nagyvállalat visszavett DEI-kezdeményezéseiből (Diversity, Equity, Inclusion).
2026. 03. 03. 12:00
Megosztás:

VanEck-vezér: Megvolt a Bitcoin alja? – Fordulat jöhet a 70 000 dolláros kitörés után

Éles emelkedéssel indult az éjszaka a kriptopiacon: a Bitcoin 70 000 dollár fölé ugrott, majd 68 000 dollárig korrigált. A mozgás újraélesztette a találgatásokat: vajon már láttuk a medvepiaci mélypontot, vagy korai még trendfordulóról beszélni? A kérdésre a VanEck vezérigazgatója is reagált – meglehetősen optimista hangnemben.
2026. 03. 03. 11:30
Megosztás: