Jövő héten rendezik Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáját

Március 4-én rendezik Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáját, a futureBIZ-t az UP Rendezvénytéren. A konferencia központi témái a mesterséges intelligencia, a kibertámadások és a fenntarthatóság. Szakértők, köztük Keleti Arthur kibertitok-jövőkutató és Stumpf-Biró Balázs összeomlás-kutató, az AI üzleti és társadalmi hatásait elemzik. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Egyetem prorektora szerint a következő száz év nagyobb változásokat hozhat, mint az elmúlt tízezer. Az esemény célja, hogy felkészítse a vállalatokat és egyéneket a jövő kihívásaira.

Jövő héten rendezik Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáját

A mesterséges intelligencia térhódításával megnövekedtek az informatikai rendszereket ért támadások. Ez ugyan nem azt jelenti, hogy az AI maga kezdeményezi ezeket, az viszont tény, hogy alkalmazásával könnyebben felfedezhetőek a biztonsági rések, a sérülékeny rendszerek. A szoftverfejlesztők ezt a jó cél érdekében, a támadási felületek felfedezésére és azok minimalizálására vagy megszüntetésére nagyon jól ki tudják használni, így a védekezésben pozitív szerepe lehet. Az is tény, hogy gyakran olcsóbb és gyorsabb az alkalmazása, mintha szakemberek tesztelnék ezeket hosszasan, ugyanakkor ha hekkerek alkalmazzák, súlyosabb károkat tudnak előidézni. Ebből a példából is látszik, hogy az AI jelenléte egyszerre lehet áldásos és veszélyes.

Áldás vagy átok, segítség vagy veszély a mesterséges intelligencia?

A mesterséges intelligencia szinte mindannyiunk életébe beszivárgott. Ma már nem fikció, hogy AI segít megválaszolni leveleinket, de ha rossz szándékú irányítással működik, például csalók küldenek mesterséges intelligencia által írt, a célszemély érdeklődésének megfelelő levelet, vagy levélsorozatot, könnyebben lépre csalják a gyanútlan áldozatot. Olyan AI alapú alkalmazás is létezik, amelyik figyeli és folyamatosan elemzi a beszélgetéseket és amint olyan kifejezéseket, kérdéseket észlel, amelyek nagy valószínűséggel nem felel meg az adott szituációnak, akkor figyelmezteti a felhasználót, hogy legyen óvatos, nehogy csalás áldozata legyen.

„A mesterséges intelligenciával kapcsolatban ma nem feltétlen az a fő kérdés, hogy mit tud automatizálni vagy hogy milyen támadásokban tud részt venni. A legnagyobb kihívás az, hogy van egy olyan fejlődési tempója, amellyel a legtöbb ember, a gazdaság, a politika, a társadalom nagyon nehezen tud mit kezdeni. Években, vagy akár csak hónapokban lehet számolni azt a tempót, amellyel az egyes AI-alapú megoldások szakterületek élére törnek, olyan megoldásokkal és lehetőségekkel, amelyek a közelmúltban még elképzelhetetlenek voltak" - hívta fel a figyelmet Keleti Arthur kibertitok-jövőkutató, az Informatikai Biztonság Napja alapítója.  Hozzátette azt is, hogy ezek a generatív modellek - ezek az olyan MI-k, melyek korábban megtanult adatok alapján új tartalmat, például szöveget, képet hoznak létre – még nagyobb kihívásokat jelenthetnek.

"Ezek alapján az intelligenciájuk hetente javul, önmagukat is fejlesztik. E képessége miatt mindenkiben megfogalmazódnak olyan kérdések, hogy vajon mennyit és az   munkája és mi lesz vele. Mindeközben - a gyors fejlődés mellett - az ember és a mesterséges intelligencia együttműködéséről szóló társadalmi, politikai diskurzusok viszont csak alapszinten zajlanak, kívánságok szintjén, de konkrét megoldások nélkül" - fogalmazta meg a sokakban megjelenő félelmet Keleti Arthur.

Még alakíthatjuk sorsunkat- erről is szól a futureBIZ – az üzleti jövőkutató konferencia

E kérdések is középpontba kerülnek a futureBIZ – az első üzleti jövőkutató konferencián is, ahol az előadók – köztük dr. Mérő László matematikus - tényekkel mutatják be, hogy miféle üzleti jövőre ébredünk majd, hiszen az üzleti világban a trendek felismerése dönthet siker és csőd között. A kibertitok-jövőkutató a március 4-én, az UP Rendezvénytéren megvalósuló konferencián például arról is szólni fog, hogy mennyit ér az ember munkája, mennyi az értéke, amikor egy hetente változó mesterséges intelligenciával mérhetik össze, és hogy nekünk, embereknek miben és hogyan kell változni, hogy értékesek legyünk, előnyben maradjunk, versenyképesek legyünk a mesterséges intelligenciával szemben.

„Az emberiség következő száz éve több változást hozhat, mint az előző tízezer összesen” - mondja Noll-Batek Frigyes, a konferencia megrendezését lehetővé tévő Varsovia Egyetem prorektora.

„ Az automatizáció és a digitális forradalom alapjaiban írják át az életünket. Hogyan tudjuk az előnyünkre fordítani ezeket a változásokat? Egyetemünkön mi ezeket a kérdéseket már most oktatjuk és kutatjuk, ezért szeretnénk most egész napot szentelni az üzleti jövőkutatásnak is”.

Már nem az a kérdés, hogy pusztítjuk éltető bolygónkat, hanem hogy mennyit ártunk neki

Napjaink másik nagy kérdése a klímaváltozás és a fentarthatóság.  Az már tény, hogy életkörülményeink a közeljövőben lényegesen megváltoznak, nekünk pedig az élhető élet fenntartásának érdekében a legjobb tudásunk és szándékaink szerint alkalmazkodnunk kell az új feltételekhez. Stumpf-Biró Balázs összeomlás-kutató e fontos kérdéseket elemzi, olyan témákat érintve, mint a kínálat, kereslet, szükséglet, valamint a tőke és a nyereség összefüggése. E fogalmak nem csak közgazdasági definíciók, hanem mindannyiunk életét meghatározó tényezők, főként úgy, hogy a gazdaság működése jelentősen befolyásolja a Föld, éltető bolygónk létét és állapotát.

„Megdöbbentő számunkra, amikor felismerjük, hogy az éghajlatváltozás elpusztítja a bolygó létfenntartó rendszereit, de még inkább sokkol bennünket, amikor megértjük, hogy a pusztítást ugyanaz a szemlélet okozza, amely a mi modern életmódunkat egyáltalán lehetővé teszi” – világít rá a kutató. Stumpf-Biró Balázs leszögezi: amíg nem szabadulunk a gazdasági növekedés iránti függőség börtönéből, addig nem leszünk képesek kezelni az ökológiai válságot,

„A bolygót csak úgy menthetnénk meg az éghajlatváltozás pusztító hatásaitól, ha a globális gazdaság nagy részét azonnal leállítanánk, ami a jelenlegi formájában lényegében véget vetne az emberi civilizációnak. Lássuk be, ezt az árat pedig kevesen hajlandóak elismerni, és főképpen senki sem hajlandó megfizetni” – jelentette ki az összeomlás-kutató. Ezt nem problémaként említi, mert véleménye szerint a problémára van megoldás, ez a krízishelyzet azonban jelentős nagyságú és súlyos. Úgy véli, hogy a károkat és a pusztulást nem tudjuk teljes mértékben elkerülni, ezért ma már csak azt tehetjük, hogy megpróbáljuk ezeket a hatásokat a lehető legnagyobb mértékben tompítani.

„Valójában mindössze annyiról dönthetünk, hogy mit kezdünk az idővel, ami nekünk adatott"- summázta elgondolkodtató üzenetét Stumpf-Biró Balázs.

– Az emberiség következő száz éve több változást hozhat, mint az előző tízezer összesen – mondja Noll-Batek Frigyes, a konferencia megrendezését lehetővé tévő Varsovia Egyetem prorektora. – Az automatizáció és a digitális forradalom alapjaiban írják át az életünket. Hogyan tudjuk az előnyünkre fordítani ezeket a változásokat? Egyetemünkön mi ezeket a kérdéseket már most oktatjuk és kutatjuk, ezért szeretnénk most egész napot szentelni az üzleti jövőkutatásnak is.

AM: határon átnyúló projekt erősíti a fertői gyep és nádas kezelését

Határon átnyúló projekt erősíti a fertői gyep és nádas kezelését; a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság a korábbi Vogelwarte Madárvárta 2 projekt sikereire építve indította el az osztrák-magyar határon átnyúló természetvédelmi projektjét, amelynek célja a gyepi ökoszisztémák és a Fertőt övező nádas kezelésének összehangolása, közös módszertan kidolgozása. A program teljes költségvetése 635 millió forint - közölte az Agrárminisztérium pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 06. 14:00
Megosztás:

Hol adták el leggyorsabban a lakásokat 2025-ben?

A Duna House friss elemzése alapján 2025-ben jelentős különbségek rajzolódnak ki abban, hogy egy-egy városrészben mennyi idő alatt talál vevőre egy ingatlan. Budapesten a IX. és X. kerületben keltek el a leggyorsabban a lakások, míg a vidéki nagyvárosok közül Miskolcon pörögtek a legélénkebben az adásvételek.
2025. 12. 06. 13:00
Megosztás:

Jakab István: versenyképes gazdálkodással kell válaszolni az agrárkihívásokra

Versenyképes gazdálkodással kell válaszolni az agrárkihívásokra - jelentette ki az Országgyűlés fideszes alelnöke, a MAGOSZ elnöke pénteken a Pest vármegyei Vasadon, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége gazdafóruma előtt tartott sajtótájékoztatón.
2025. 12. 06. 12:00
Megosztás:

Lamport József lett az év bortermelője

A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon című elismerését idén Lamport József kapta, aki 2004 óta a noszvaji Thummerer Pincészet főborásza - közölte az MBA pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 06. 11:00
Megosztás:

Üzembe helyezték Románia legnagyobb energiatároló egységét

Kolozsvár mellett üzembe helyezték Románia legnagyobb energiatároló egységét - írta az economica.net az országos átviteli hálózatot működtető Transelectrica adatai és a Nova Power&Gas közleménye alapján.
2025. 12. 06. 10:00
Megosztás:

Most vágsz bele az építkezésbe? Ezekre figyelj a tető kapcsán!

Az Otthon Start hitelprogram miatt most sokan vágnak bele saját otthon építésébe. Az építkezés izgalmas, de egyben rengeteg döntést is igényel, különösen, ha a ház egyik legfontosabb részéről, a tetőről van szó. A Tondach szakértői összegyűjtöttek néhány hasznos tippet, amivel elkerülheted a kellemetlen meglepetéseket, és hosszú távon is biztonságos, időtálló tetőt építhetsz.
2025. 12. 06. 09:00
Megosztás:

Történelmi ékszerrekorddal és izzó licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója

A hazai műkereskedelem legfontosabb év végi eseménye ismét nagy érdeklődés mellett zajlott: a klasszikus és kortárs festményektől a luxusékszereken és márkás órákon át az art deco bútorokig és a műtárgyak széles választékáig minden gyűjtői terület megmutatta erejét. A BÁV ART háromnapos aukciója a várakozásokon felül teljesített, és számos olyan pillanatot hozott, amely hosszú időre emlékezetes marad a műgyűjtők számára.
2025. 12. 06. 08:00
Megosztás:

A Hashed az infrastruktúra-fejlesztést tartja a kripto következő nagy áttörésének kulcsaként

Eljött az ideje, hogy a kriptovilág újraértékelje, mi mozgatja igazán előre a piacokat: nem a trendi narratívák, hanem a valódi technológiai alapok. A dél-koreai Hashed kockázatitőke-társaság szerint a következő jelentős kriptopiaci növekedési hullám nem egy új mémcoin, nem egy hype-olt DeFi-projekt, hanem az infrastruktúra szintjén bekövetkező innovációk révén fog elérkezni. Az irány egyértelmű: Layer 1 és Layer 2 fejlesztések, skálázhatóság és biztonság.
2025. 12. 06. 07:00
Megosztás:

A Corvinus hallgatói nyertek a Netflix-stratégia megalkotását célzó világversenyen

A Budapesti Corvinus Egyetem diákjai nyerték meg a think-cell szoftvergyártó cég idei globális esetoldó hallgatói versenyének mesterszakos kategóriáját - közölte a felsőoktatási intézmény pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 06. 06:00
Megosztás:

Ilyen lesz Horvátország költségvetése

A horvát parlament pénteken elfogadta a 2026-os állami költségvetést, amely 35,7 milliárd euró bevétellel és 39,8 milliárd euró kiadással számol.
2025. 12. 06. 05:00
Megosztás:

Mérséklődött a budapesti ingatlanok drágulása novemberben

Míg az ingatlanpiaci boom első hullámában Budapesten volt nagyobb élénkülés a lakáspiacon, az év második felében inkább az agglomerációban erősödött a kereslet - derül ki a zenga.hu ingatlankereső portál adataiból. Budapesten novemberben 1 százalékponttal mérséklődött az éves drágulás üteme, ugyanakkor van három kerület, ahol egy év alatt harmadával emelkedtek a lakásárak.
2025. 12. 06. 04:00
Megosztás:

Lassuló gazdaság, növekvő nyomás: A Fed döntése a kriptovaluta piac irányát is meghatározhatja

A kriptovaluta-piac újra a reflektorfénybe került, ahogy a befektetők figyelme a decemberi Fed-ülés felé fordul. A kamatcsökkentési spekulációk és a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak egyaránt feszültséget keltenek – nem csak a tőzsdéken, hanem a digitális eszközök piacán is. Vajon a "galambhangú" Fed újra felforgatja a Bitcoin és az Ethereum pályáját? A cikkben részletesen bemutatjuk, mit üzennek a jelenlegi monetáris jelek a kriptobefektetőknek.
2025. 12. 06. 03:00
Megosztás:

Kiderült, mivel fűt a Mikulás Lappföldön -25 fokban

A Mikulásról mindenki tudja, hogy decemberben bejárja az egész világot, de arról már kevesebbet beszélünk, hogyan vészeli át a Lappföldön jellemző, akár -25 °C-os telet.
2025. 12. 06. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj összegét növeli: a beteg hozzátartozó ápolása!

A beteg – különösen a beteg gyermek – tartós, személyes ápolása során többféle ellátási forma is segíthet az ápoló személy helyzetének megkönnyítésében. Az alábbiakban ezen ellátások és a nyugdíjjogosultság összefüggéseit tekintjük át.
2025. 12. 06. 01:00
Megosztás:

Aláírták az 1,2 milliárd eurós hitelszerződést az MVM Tisza erőmű megépítéséhez

Aláírták az MVM Tisza Erőmű Kft. (MVM Tisza) tiszaújvárosi telephelyén megvalósuló Tisza Kombinált Ciklusú Gázturbinás Erőmű (CCGT) beruházásának finanszírozását szolgáló, 1,2 milliárd eurós hosszú lejáratú szindikált hitelszerződést - közölte az MVM pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 06. 00:05
Megosztás:

A befektetők már túlléptek a DOGE 1 dolláros álmán – Itt az új „XRP-gyilkos”, a következő 100-szorozásra képes DeFi gyöngyszem?

Dogecoin 1 dollárig? Talán majd, ha a BTC eléri az 500 000 dollárt. Mivel ez az árfolyamszint sokak számára inkább álomnak tűnik, a befektetők a DOGE-n túli, nagyobb potenciállal rendelkező alternatívák felé fordulnak.
2025. 12. 05. 23:00
Megosztás:

Újraindít három debreceni járatot a Wizz Air

A Wizz Air három debreceni járatát is újraindítja a 2026-os nyári menetrendi időszakban, így Tel Aviv, Eindhoven és Isztambul ismét elérhető lesz - tájékoztatta a légitársaság pénteken az MTI-t.
2025. 12. 05. 22:00
Megosztás:

XRP árfolyam-előrejelzés: Elérheti a Digitap ($TAP) 2025-ben a Ripple token jelenlegi, 2,18 dolláros szintjét?

Az XRP árfolyama szokatlanul nyugodt, alig mozdul el, miközben más nagyobb altcoinok, például az Ethereum sokkal erőteljesebb lendületet mutatnak. Az XRP jelenleg körülbelül 2,18 dolláron forog, azonban az oldalazó konszolidáció és a gyengülő trendjelzések sok befektetőt frusztrálnak.
2025. 12. 05. 21:00
Megosztás:

Szeptember óta lejtmenetben a nemzetközi élelmiszerárak

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) kiadta legfrissebb jelentését az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatójáról, amely szerint novemberben tovább mérséklődtek az élelmiszerárak, mivel a gabonafélék kivételével az összes fontosabb alapvető élelmiszer jegyzése csökkent.
2025. 12. 05. 20:00
Megosztás:

A Bitget részvényfedezetű határidős termékei átlépték a 10 milliárd dolláros kereskedési volument, miközben a globális traderek tömegével fordulnak a tokenizált részvények felé

A világ legnagyobb Univerzális Tőzsdéje (UEX), a Bitget ma bejelentette, hogy az amerikai részvényekhez kötött határidős termékeinek kumulatív kereskedési volumene meghaladta a 10 milliárd dollárt.
2025. 12. 05. 19:30
Megosztás: