Két bank lépett a kamatplafon kapcsán, olcsóbbak lesznek a lakáshiteleik

Múlt héten robbant a bomba, január elsejétől 7,30%-ra csökken a lakáshitelekre vonatkozó önkéntes kamatplafon (valójában THM plafon) mértéke. A kezdeményezéshez csatlakozó bankok vállalják, hogy nem kínálnak ennél drágábban lakáskölcsönt. A Bankmonitor szakértői tudnak két olyan bankról, amelyik már lépett is.

Két bank lépett a kamatplafon kapcsán, olcsóbbak lesznek a lakáshiteleik

Az önkéntes kamatplafon október 9-én indult, a kormány hívta életre azzal a céllal, hogy felgyorsuljon az új lakáshitelek kamatcsökkenése. Az intézkedés értelmében a csatlakozó bankok nem kínálhatnak az előírt THM (teljes hiteldíj mutató) értéknél drágább lakáshitelt. (A THM a kamaton túl a hitelhez kapcsolódó egyéb költséget is tartalmazza, így általa jól összehasonlíthatók a banki ajánlatok.) A lakáscélú jelzáloghitelek mellett a vállalkozói forgóeszközhitelekre érvényes még az önkéntes kamatplafon. A kamatplafon mindenképpen sikeresnek tekinthető, hiszen gyakorlatilag az összes bank csatlakozott a kezdeményezéshez.

Fontos változás ugyanakkor, hogy 2024 januárjától az eddigi 8,5%-os THM plafon lecsökken 7,30%-ra a lakáshiteleknél. Ez érdemi mérséklődés, a Bankmonitor szakértői szerint pedig két bank már ki is adta az új, olcsóbb lakáshiteleire vonatkozó hirdetményeit.

A Gránit Bank 6,80% kamat mellett kínál lakáshitelt

A Gránit Bank megelőzte az előírásokat: az új hirdetménye alapján már december 15-től lecsökkentette 10 évig fix kamatozású lakáshitelei kamatát, így jelenleg 6,80%-os kamat mellett lehet náluk lakáskölcsönt igényelni. Ehhez ráadásul semmilyen speciális előírást – jövedelem, jóváírás, minimális hitelösszeg – nem kell teljesítenie az igénylőknek.

Egy 12 millió forint összegű, 20 éves futamidejű, 6,80%-os kamatú lakáshitelnél az induló törlesztőrészlet türelmi idő nélkül 92 277 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 22 159 098 forint. A teljes hiteldíj mutató értéke itt 7,13%, vagyis bőven alatta van a kamatplafon értékének.

A változást megelőzően egy 12 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáscélú jelzáloghitel havi törlesztőrészlete 94 766 forint volt a Gránit Banknál, a pénzintézet hirdetménye alapján a kölcsön THM értéke pedig akár 7,50% is lehetett. Vagyis havonta körülbelül 2 ezer forintot spórol az, aki az új feltételek alapján vesz fel a Gránit Banktól a példában szereplő lakáshitelt.

Az OTP Banknál is csökkennek a kamatok

Az OTP ugyancsak meghirdette a január elsejétől érvényes kamatokat. A Végig Fix Lakáshitel Egyszeri Kamatcsökkentéssel és a Végig Fix Évnyerő Lakáshitel Egyszeri Kamatcsökkentéssel elnevezésű konstrukciók standard kamata 6,97% lesz jövőre, ebből levonásra kerül 0,1% kamatkedvezmény akkor, ha legalább 700 ezer forint jövedelemátutalás érkezik a banknál vezetett számlára.

Az OTP Zöld Lakáshitel és az OTP Zöld Évnyerő Lakáshitel konstrukciók esetében az induló kamat 6,97%, amiből 0,1% levonásra kerül, amennyiben megfelel az ingatlan a zöld hitelcélnak. Illetve további 0,1% kedvezmény jár, ha legalább 700 ezer forint jövedelem érkezik a banknál vezetett számlára.

Az OTP 1×1 Lakáshitel és az OTP 1×1 Évnyerő Lakáshitel esetében az induló kamatszint 6,87%, ami 0,1%-kal csökkenthető, amennyiben legalább 700 ezer forint jövedelemátutalás érkezik a banknál vezetett számlára. (Az 1×1 konstrukció feltételei: az érdeklődő piaci hitelt igényel használt lakás vásárlására, a hitelügyletben legfeljebb 2 adós szerepel, a hitel mögött egyetlen ingatlanfedezet áll, valamint tulajdonjogot kizárólag az adósok szereznek. A lakást haszonélvezeti jog sem terhelheti.)

A fentiek alapján egy 12 millió forint összegű, 20 éves futamidejű 1X1 lakáshitel induló kamata 6,77% lesz 2024. januártól, amennyiben az adós 700 ezer forint jóváírást vállal, míg az induló törlesztőrészlet nagyságrendileg 91 386 forint lesz.

Összehasonlításképpen ugyanennek a hitelnek a kamata jelenleg 7,60% lenne, a havi törlesztőrészlet pedig 97 406 forint. Vagyis nagyságrendileg havi 6 ezer forintot spórol az, aki januárig vár a hiteligényléssel.

Újabb 10 százalékkal emelkedik a szakképzésben oktatók bére

Újabb 10 százalékkal emelkedik 2026. január 1-vel a szakképzésben dolgozó oktatók bére - hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön a szakképzési béremelésről tartott sajtótájékoztatón.
2025. 12. 12. 17:30
Megosztás:

Megtartotta vezető importőri pozícióját a Porsche Hungaria az idén

A Porsche Hungaria (PH) Kft. eladásai növekedtek a magyarországi autópiacon 2025-ben, és célja, hogy a következőkben is vezető importőr maradjon, amelyhez megvan a stratégiája, hálózata és fejlett modellkínálata - közölte a Volkswagen konszern márkáinak magyarországi importőre pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
2025. 12. 12. 17:00
Megosztás:

YouTube alkotók mostantól PYUSD stabilcoinban is kérhetik kifizetéseiket az Egyesült Államokban

A YouTube és a PayPal összefogásával újabb mérföldkőhöz érkezett a stabilcoinok térnyerése: az Egyesült Államokban élő tartalomgyártók immár PayPal PYUSD stabilcoinban is megkaphatják kifizetéseiket. A fejlesztés nemcsak a kriptovaluta-alapú elszámolásokat egyszerűsíti le, hanem jól mutatja, hogyan válik a blockchain technológia a mainstream digitális platformok részévé.
2025. 12. 12. 16:30
Megosztás:

Miért lassul a vállalati Bitcoin-vásárlás — és miért halmoznak továbbra is a bányászok?

2025 negyedik negyedévében határozottan lassul a vállalati Bitcoin-vásárlási kedv, mivel a nyilvánosan jegyzett cégek 65%-a már a bekerülési értékük alatti árfolyamon tartja a BTC-t, vagyis realizálatlan veszteségekkel szembesül. Bár a korábbi felhalmozási hullám kifulladni látszik, a Bitcoin-bányászok továbbra is a piac egyik legkitartóbb akkumulátorcsoportját alkotják, ami egyértelműen jelzi, hogy új szakaszba lépett a vállalati treasury stratégiák evolúciója.
2025. 12. 12. 15:30
Megosztás:

Fogyasztóvédelmi tanácsok a karácsonyi időszakra

A karácsonyi időszakban a fogyasztóvédelmi kockázatok száma is megnő. Ezért fontos, hogy vásárlás közben megfontoltan és tájékozottan döntsünk, hogy a karácsony és az azt követő napok ne a félresikerült ajándékok okozta kellemetlenségekről, hanem az ünnep meghittségéről és valódi értékeiről szóljanak. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a szakmai irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság az ünnepi időszakban is mindent megtesz a családok védelme érdekében, miközben a lehető legnagyobb szigorral, határozottan fellép a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szemben.
2025. 12. 12. 15:00
Megosztás:

A Coinbase forradalmasítja a pénzügyeket: tokenizált részvények és előrejelző piacok indulnak decemberben

A Coinbase ismét megrengeti a kriptovilágot: december 17-én elindítja saját predikciós piacait és a tokenizált részvénykereskedést. A lépés nem csupán egy új termékbevezetés – hanem stratégiai irányváltás is, amely közelebb hozza egymáshoz a hagyományos pénzügyeket és a decentralizált technológiát. A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje most olyan eszközöket kínál, amelyek révén a felhasználók éjjel-nappal kereskedhetnek részvényekkel, és spekulálhatnak valós események kimenetelére – mindezt blokkláncon keresztül.
2025. 12. 12. 14:30
Megosztás:

NAV: év végéig érdemes a kisvállalati adót választani

Jövőre még több cég választhatja a kisvállalati adót (kiva), ugyanis megduplázódik a belépési határ. Bármikor, akár év közben is lehet ugyan a kivára váltani, de a 2025-ös zárás miatt legkésőbb december 31-ig célszerű dönteni és a bejelentést megtenni. A kiva alanyiság kezdő napjával a cégnek ugyanis mindenképp új, önálló üzleti éve kezdődik - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti- Adó- és Vámhivatal (NAV).
2025. 12. 12. 14:00
Megosztás:

Hogyan segítenek a speciális kutyahámok a mozgáskorlátozott állatoknak?

A kedvenceink egészsége és jólléte – legyen szó akár egy kutyáról vagy egy macskáról – mindig is elsődleges szempont volt azok számára, akik családtagként tekintenek rájuk.
2025. 12. 12. 13:30
Megosztás:

A Hyperliquid Strategies 30 millió dolláros részvény-visszavásárlással erősíti a HYPE token kapcsolódását

A kriptopiacon ritkán látni olyan merész lépést, amely egyszerre erősíti egy tőzsdén jegyzett cég részvényárfolyamát és a mögöttes token iránti bizalmat. A Hyperliquid Strategies most ezt teszi meg: 30 millió dolláros részvény-visszavásárlási programot indít, hogy még szorosabbra fűzze kapcsolatát a HYPE tokennel. De mit is jelent ez pontosan a befektetők és a DeFi szektor számára?
2025. 12. 12. 13:00
Megosztás:

Mennyire biztonságosak a gél köröm matricák?

Manapság egyre többen választják az otthoni manikűrt, amely egyszerre kreatív és pénztárcabarát megoldás.
2025. 12. 12. 12:30
Megosztás:

A 4iG Csoport visszautasítja Hadházy Ákos rágalmait

A 4iG Műsorszóró Kft. eladásával kapcsolatban a sajtóban megjelent, Hadházy Ákos országgyűlési képviselő közösségi oldaláról és nyilatkozataiból átvett, minden valóságalapot nélkülöző kijelentések alkalmasak a Társaság jó hírnevének megsértésére és a tőkepiac tisztességtelen befolyásolására. A 4iG Nyrt. felelős, multinacionális nagyvállalatként határozottan visszautasítja a magyar sajtó által ellenőrzés nélkül átvett, súlyosan rágalmazó állításokat, és cáfolja az ellenzéki képviselő által terjesztett valótlan információkat. A vállalat vizsgálja annak jogi lehetőségeit, hogy piacbefolyási kísérlet, illetve rágalmazás miatt pert indítson a képviselő ellen.
2025. 12. 12. 12:00
Megosztás:

Karácsony Gergely: megszületett a bérmegállapodás

Megszületett a bérmegállapodás a Budapest-család dolgozóit képviselő szakszervezetekkel - közölte a főpolgármester pénteken a Facebook-oldalán.
2025. 12. 12. 11:30
Megosztás:

Így optimalizáld az adódat év végén!

A magyar vállalkozások számára idén az év végi adótervezés fontosabb, mint valaha. 2026-tól jelentősen emelkednek a kisvállalati adó (KIVA) választhatóságának határai, így számos olyan cég is jogosulttá válhat a kedvezményes adózásra, amely eddig nem fért bele a rendszerbe. A Niveus arra figyelmeztet, hogy a cégeknek a döntést már 2025 végén meg kell hozni, ha 2026 januártól a KIVA adózás alá szeretnének tartozni.
2025. 12. 12. 11:00
Megosztás:

A pénzügyőrök csaknem kétszáz küldeményt emeltek ki a forgalomból

Az elmúlt hónapok ellenőrzései során országosan 194 csomagot emeltek ki a pénzügyőrök a forgalomból; mindegyik csomag adózatlan dohányterméket rejtett: összesen 3786 illegális, ízesített elektromos dohányterméket és csaknem egy kilogramm vágott fogyasztási dohányt - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 12. 10:30
Megosztás:

Miért emelkedik ma a kriptópiac?

A kriptovaluták összpiaci értéke elérte a 3,11 billió dollárt, ami mintegy 3,5%-os egynapos emelkedést és körülbelül 107 milliárd dollárnyi friss tőkebeáramlást jelent. A lendületet elsősorban az adta, hogy a Bitcoin ismét sikerrel védte a 90 000 dolláros támaszt, így elkerülte, hogy napos gyertyával ez alá zárjon, ami rögtön stabilizálta a befektetői hangulatot és magával húzta a teljes piacot. A vezető kriptovaluta közel 2,3%-ot erősödött, miközben több friss hír is tovább fokozta az aktivitást és a figyelmet a szektor iránt.
2025. 12. 12. 10:00
Megosztás:

Váratlanul csökkent a brit gazdaság teljesítménye

A szeptemberi visszaesés után váratlanul októberben is csökkent a brit gazdaság teljesítménye.
2025. 12. 12. 09:30
Megosztás:

Digitalizációs fejlesztéssorozatot indít az OPUS Energetika

Minden szegmensét érintő, komplex digitalizációs fejlesztéssorozatot indít az OPUS Energetika Csoport a Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP) egyik projektjének keretében. A fejlesztés célja a stabilabb, okosabb villamosenergia-elosztó hálózat, a megújuló energiaforrások integrációja és az ügyfél-elégedettség növelése, amely nemcsak technológiai, hanem szervezeti és ügyféloldali szemléletváltást is eredményez - közöle a csoport pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 12. 09:00
Megosztás:

Gyengült kissé a forint péntek reggelre

Gyengült kissé a forint péntek reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 12. 08:00
Megosztás:

Idén is rekordévet zár a magyar turizmus

A 2024-es turisztikai rekord az idén már 11 hónap alatt teljesült, a szálláshelyeken regisztrált vendégek száma idén december 2-án elérte a 18 226 413-at, megdöntve ezzel a tavalyi egész éves vendégszámot, ami rekord volt - közölte a Visit Hungary Nonprofit Zrt. az MTI-vel.
2025. 12. 12. 07:40
Megosztás:

Export vezérelt növekedésére épít az Univer

A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is stabilan növekvő belföldi és exportpiaci keresletre reagálva új, korszerű logisztikai központtal erősíti ellátási láncát az Univer Product Zrt. Az új raktárbázis a vállalat három telephelyén gyártott késztermékek országos és külpiaci kiszolgálásának központi helyszíne lesz.
2025. 12. 12. 07:00
Megosztás: