Kevesebb likviditásra volt szüksége a bankrendszernek - bizonytalan FED döntéshozók
Barkin, aki idén nem rendelkezik szavazati joggal a Monetáris Tanácsban, a richmondi egyetemen tartott kerekasztal-beszélgetésben úgy fogalmazott, hogy egyaránt meggyőzhető arról, hogy az infláció letörése miatt még további emelésekre van szükség, de arról is, hogy most a bankrendszer stabilitása valóban kockázatot jelent, és nem szabad tovább szigorítani – utalva ezzel mindarra, hogy nem egyértelmű az irány, amit a Fed tisztviselőinek követnie kell.
Bostoni kollégája, Susan Collins inkább szigorítana, míg Neel Kashkari minneapolis-i Fed-vezér is inkább az infláció letörésének és jegybanki célhoz való visszavezetésének fontosságát fejezte ki tegnap.
Csökkent a bankoknak nyújtott likviditás mértéke a múlt hetihez és a bankcsődök óta eltelt hetekhez képest is az Egyesült Államokban. A Fed által nyújtott „sürgősségi” hitelek összesen 152,6 milliárd dollárt tettek ki a héten, míg ez múlt héten 163,9 milliárd dollár volt.
„Az adat arra utalhat, hogy valamelyest lenyugodtak a kedélyek a pénzintézetek körül, de minimum nem lett rosszabb a helyzet” – írták a Jefferies elemzői. A Fed legrégebbi ilyen eszköze a „Discount Window”, ami 90 napig meghosszabbítható likviditást nyújt, 88 milliárd dollárt tett ki az előbb említett 153 milliárdból, a múlt heti 110 milliárd dollárhoz képest pedig még inkább szembetűnő a különbség. A TD Securities elemzőinek kommentje alapján „a likviditási helyzet enyhén javult, de továbbra is bizonytalan”.
A közepes méretű bankok szabályrendszerének szigorítását tervezi a Biden-adminisztráció. Ennek része lenne a likviditási követelmények növelése, valamint komolyabb stressz-tesztek elvégzése. (forrás: ERSTE)