Ki vigyáz ránk? Ki vigyáz a lakásra?
A nyári szezonban pihenésre utazók többféle módon oldják meg a lakóotthonuk felügyeletét - egyebek mellett erre jutott a K&H 30-59 évesek körében készített felmérése, amelyből kiderült az is, hogy a külföldre utazók hogyan biztosítják magukat.
Hogyan védik a lakást?
A megkérdezettek 71 százaléka a nyaralás idejére odaadja a lakáskulcsot egy ismerősnek vagy családtagnak. Ez elsősorban a vidéki városokban élőkre igaz, körükben 75 százalékos az arány, míg a budapestiek táborában 55 százalékos, vagyis a fővárosban ez kevésbé bevett gyakorlat. Több választ is megjelölhettek a megkérdezettek, akik közül 70 százalék azt mondta, hogy elutazáskor megkér egy rokont vagy barátot, hogy ürítse a postaládát, míg 66 százalékuk a szomszédot bízza meg, hogy figyeljen a lakásra. A kutatás tavalyi és 2021-es eredményei szerint a válaszadók a korábbi években hasonló arányokban választották ugyanezeket a megoldásokat.
A felmérés szerint az érintettek 38 százaléka keres másik helyet az értékeinek. A távfelügyelet nélküli riasztóval rendelkezők aránya 23 százalékos, a távfelügyeletre kötött riasztója 18 százalékuknak van. Kevesen vannak, akik ismerőst költöztetnek a lakásba az utazás idejére: a kutatás szerint 17 százalék választaná ezt a verziót. A lámpakapcsolgatás pedig mindössze 15 százaléknál opció.
Biztosítási kérdés
A külföldi utazások során szintén sokféle megoldással élnek a megkérdezettek. 29 százalékuk megelégszik az Európai Egészségbiztosítási kártya kiváltásával, a K&H szakértői szerint azonban ez nem mindig elegendő, például bizonyos államokban a magyarországinál szűkebb a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre vagy éppen az esetleges hazaszállítást nem fedezi az egészségbiztosítás. A megkérdezettek negyede a külföldi utazás esetén kiegészítő biztosítást köt a bankkártyás biztosítása mellé. 17 százalékuk csak a kártyás biztosításra hagyatkozik, míg 22 százalékuk egyáltalán nem foglalkozik a bankkártyájukhoz kapcsolódó biztosítással, hanem külön biztosítást köt.
Az idézett kutatás 500 interjú alapján készült 2023. február 17-28. között. A minta reprezentálja a magyarországi 30-59 éves lakosság összetételét nem, korcsoport, régió és településtípus szerint.