Kidobhatod az összes sárga csekket a kukába! Új dolog jött helyette

A hazai adatok - melyek rendelkezésünkre állnak - alapján a Magyar Posta által közzétett 2019-es statisztikák szerint a magyar lakosság egy év alatt összesen 193 millió sárga csekket fizetett be postahivatalokban. Ez hatalmas szám! Ön vajon hányat adott fel például a tavalyi évben? És vajon mennyi időt töltött emiatt sorban állással a Postán?

Kidobhatod az összes sárga csekket a kukába! Új dolog jött helyette

Ha matematikailag megközelítjük a helyzetet, akkor ez azt jelenti, hogy a mintegy 10 millió lakosra vetítve évente átlagosan 19 csekkbefizetés jut, beleértve a csecsemőket és minden egyes embert. Felmerül a kérdés: normális ez?

Érdemes-e időt tölteni a postai sorbanállással egy olyan fizetési móddal, mint a sárga csekk? Nyilvánvaló, hogy nem. Nem csoda, hogy változásokra van szükség, és már érezhetőek az újítások szelének fújásai... De mi lesz a sárga csekk helyett?

Több, mint 2200 milliárd forint "mozog" sárga csekkeken évente, ami rettenetesen nagy összeg! Mindeközben egyre modernebb és modernebb pénzügyi szolgáltatások, termékek és technológiák jelennek meg világszerte, de mi kis hazánkban valahogy nagyon ragaszkodunk ehhez az ősrégi fizetési módszerhez, ami ráadásul legtöbbször készpénzt igényel (ami drága dolog).

Állunk sorban hétről hétre a postákon, szitkozódunk, hogy mekkora tömeg van megint, és csodálkozunk, hogy mióta a legtöbb postahivatalban már sorszámot kell húznunk, azóta a legjobban lekopott gomb a gépen a "csekkfeladás 500.000 Ft értékhatár alatt" elnevezésű gomb.

Miért nem bírjuk végre eldobni ezt az őskövületet?

Itt van például helyette az un. fizetési kérelem.

Ide kattintva a legújabb ígéretes hozamú befektetést mutatjuk be.

Időről időre folyamatosan egyre nagyobb szeletet kér a pénzügyi életünkből az un. fizetési kérelem a hazai pénzátutalási technológiák között, így a sárga csekk kivérzését és teljes eltűnését hozhatja (végre!), miközben a lakosság mindennapjainak részévé válhat az új megoldás: leginkább a rezsiszámlák befizetésénél (víz, gáz, áram stb.) is.

Ez különösen jól jöhet a koronavírus időszakában, mikor a postára járni csekket feladni elég kockázatos vállalkozás, főleg a legveszélyeztetettebb idős korú lakosság számára (ők egyébként a sárga csekk legnagyobb felhasználói köre is egyben).

A rezsikiadások komoly részét jelentik a háztartások kiadásainak, hiszen hazánkban az egy főre eső kiadások átlag 15-35 %-át teszik ki a lakásfenntartásra, háztartási energiára fordított összegek. 

Mivel a fizetési kérelem a szakértői becslések szerint a jövőben egyre több helyen lesz elérhető, ez jelentős lendületet ad majd a készpénz kiszorításában és a korszerűtlen, idejétmúlt, de még mindig nagyon elterjedt sárga csekk kivezetésében is. De mi is ez a fizetési kérelem és a működési logikája? 

Rekord szintű készpénzt tart a a lakosság Magyarországon

sárga csekk

12 százalék, 73 százalék, 200 százalék - ennyivel nőtt éves, ötéves és tízéves összevetésben a forgalomban lévő készpénz. Az MNB hivatalos adatai szerint július végén ugyanis már megközelítette a 7 ezer milliárd forintos szintet, ami egyrészt történelmi rekordot, GDP-arányosan körülbelül 15 százalékos arányt, nemzetközi összevetésben pedig nagyon magas szintet jelent.

Bár az elektronikus pénzforgalom, így a bankkártyás fizetések növekedése töretlenül bővül évek óta, ugyanezt teszi a forgalomban lévő készpénz is.

Ebben a versenyfutásban fordulópontot jelenthet a március óta már elérhető azonnali fizetési rendszer, valamint az azonnali fizetési rendszer keretein belül megvalósuló fizetési kérelem várható elterjedése is. A fizetési kérelem elektronikus megoldás, ezáltal egyszerű, kényelmes és gyors, ráadásul megtakarítást jelent, mivel a készpénz fenntartása állami szinten óriási kiadást jelent.

Mire jó a fizetési kérelem és hogyan működik az?

A fizetési kérelem a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki a pénzt várja, a szakzsargon szerint a kedvezményezett, egy üzenetet küld a fizető félnek arról, hogy mekkora összeget vár tőle. Amennyiben a fizető fél szerint megfelelő a kért összeg, akkor egyetlen jóváhagyással kifizetheti ezt. Például egy háztartásnak az áramszolgáltató küld egy értesítést az áramfogyasztás összegéről.

Tegyük fel, hogy a számla 9800 forint. Amennyiben a lakástulajdonos szerint az összeg stimmel, akkor “rábólinthat” a tranzakcióra, azaz jóváhagyja, így lényegében azonnal meg is történik a kifizetés. Természetesen fontos, hogy a jóváhagyás előtt alaposan ellenőrizze, hogy pontosan kitől és milyen összegben érkezett a kérelem.

A fizetési kérelem esetében a tranzakcióról szóló bizonylat sem vész el, hiszen elektronikusan tárolódik. Ezzel szemben jelenleg az áramszolgáltató minden hónapban levelet küld a háztartásoknak, benne a csekkel, amit például a postán lehet befizetni.

Sokan még mindig így egyenlítik ki a közüzemi számláikat, és a befizetést igazoló szelvény megtartásáról is gondoskodniuk kell. Ráadásul a hagyományos, csekkes befizetés több időt vesz el a személyes ügyintézés miatt. 

„Lényeges, hogy a fizetési kérelem a rivális csekkhez hasonlóan sokáig, maximum 60 napig érvényes. Tehát, nem kell azonnal rendezni a “tartozást”, amikor megérkezik a kérelem. Ugyanúgy, ahogy a csekk megérkezésekor sem megy mindenki azonnal a postára” - emelte ki Németh-Simkó Judit, a money.hu kommunikációs vezetője.

Nagy szelet jut nekik az otthoni “pénztortából”

A fizetési kérelem komoly lehetőséget jelent a készpénz visszaszorításában, ha valamennyi nagy lakossági banknál elérhető lesz és a különböző szolgáltatók, például áram- és gázszolgáltatók mindennapos gyakorlatában is megjelenik.

Mégpedig azért, mert a hivatalos, 2018-as KSH-adatok szerint a magyar háztartások egy főre jutó kiadásainak átlagosan közel 20 százalékát fedik a lakásfenntartásra és háztartási energiára fordított költségek. Az egyszemélyes háztartásoknál 34 százalékos, a nyugdíjasok esetében 25 százalékos, a gyermekes családoknál pedig 14 százalékos ugyanez a mutató.

Szükség is van az átállásra, legalábbis a magyar jegybank korábbi - 2017-ben készített - felmérése szerint a megkérdezettek közel 70 százaléka azt mondta, hogy a háztartás legalább egy közüzemi számláját készpénzzel egyenlíti ki, és mindössze 29 százalékos volt azok aránya, akik kizárólag készpénzmentes módon rendezik a rezsiköltségeiket.


Megerősítette Magyarország osztályzatát a Fitch Ratings

Megerősítette változatlan negatív kilátással Magyarország hosszú távú államadóskockázati besorolását az eddigi "BBB" - vagyis befektetési ajánlású - szinten a Fitch Ratings.
2026. 06. 06. 09:00
Megosztás:

Újabb hatalmas likvidálás rázta meg Machi Big Brothert a Hyperliquiden

Machi Big Brother ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután egy újabb, erősen tőkeáttételes Ethereum long pozíciója likvidálódott a Hyperliquid decentralizált derivatív platformon. Az eset látványosan mutatja meg, milyen gyorsan válhat a tőkeáttétel csapdává, ha az ETH árfolyama a kereskedő ellen fordul.
2026. 06. 06. 07:45
Megosztás:

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal emelkedett

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal 25,3 millióra emelkedett tavaly - áll a Capgemini pénzügyi tanácsadó cég éves jelentésében.
2026. 06. 06. 07:00
Megosztás:

A vagyonadó szakmai vitája visszaigazolta, miért okoz több kérdést, mint megoldást az 1 milliárdos küszöb

A vagyonadó körül kialakult mostani vita a Blochamps Capital szerint éppen azt igazolja vissza, amit a cég már a vagyonadó ötletének kampányban való megjelenése óta jelez: a vagyonosabb rétegek arányosabb közteherviselése legitim cél, de a forma a hatékonytalansága okán átgondolásra szorul, ráadásul az 1 milliárd forintos küszöb szakmailag rosszul céloz. Az elv önmagában védhető, az ördög azonban a részletekben van – és Magyarországon ezek a részletek különösen érzékenyek.
2026. 06. 06. 06:00
Megosztás:

Soha nem tartoztunk még ennyivel a bankoknak: bajban vannak a magyar háztartások?

Soha nem tartoztak még ennyi pénzzel a magyar háztartások a bankoknak, a lakossági hitelállomány elérte a 13 497 milliárd forintot. Ez akkora összeg, hogy ha egyenlően osztanánk szét az ország lakossága között, fejenként nagyjából 1,4 millió forint banki adósság jutna mindenkire. Ráadásul nem egyszeri kiugrásról van szó, a háztartások tartozása az elmúlt időszakban látványos tempóban nőtt. De mit jelent valójában ez a rekord, és lehet-e jó hír is egy ekkora adóssághegy mögött?
2026. 06. 06. 05:00
Megosztás:

Iráni vezető tisztségviselő: holtpontra jutottak az iráni-amerikai tárgyalások

Holtpontra jutottak az Irán és az Egyesült Államok közötti tárgyalások - jelentette ki Mohszen Rezai, az iráni legfelső vezető katonai tanácsadója, az ország korábbi alelnöke, az Iszlám Forradalmi Gárda egykori parancsnoka a CNN amerikai hírtelevíziónak adott, pénteken sugárzott interjúban.
2026. 06. 06. 04:00
Megosztás:

Ezek a megyék voltak 2026 eddigi legnagyobb nyertesei

A kimondottan gyenge április után enyhe erősödést hozott a május az ingatlanpiacon. A zenga.hu elemzése szerint májusban 5 százalékkal nőtt az ingatlanérdeklődések száma az előző hónaphoz képest, ami a korábbi trendek alapján arra utal, hogy júniusban az adásvételek száma is kis mértékben emelkedhet. Az év első öt hónapjának adatai mögött azonban jelentős területi különbségek vannak. Miközben több, hagyományosan olcsóbb megye látványos keresletnövekedést produkált, addig Budapesten és más drágább térségekben érezhetően visszaesett a kereslet.
2026. 06. 06. 03:00
Megosztás:

Vége a gáz és fatüzelésnek Magyarországon, ez jön helyette

Magyarország fűtési térképe évtizedeken át két nagy pillérre épült: a vezetékes földgázra és a szilárd tüzelésre, főként fára, vegyes tüzelésre, kisebb részben szénre. A családi házakban a gázkazán sokáig a modernizáció jelképe volt, a vidéki térségekben pedig a fa maradt a biztonsági tartalék, sok háztartás számára pedig a legolcsóbbnak tűnő megoldás.
2026. 06. 06. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíjkorhatár így alakul és nyugdíjba vonulás

Sosem egyszerű eldönteni, hogy pontosan melyik időponttól érdemes kérni az öregségi nyugdíj megállapítását. Érdemes ezért áttekinteni, hogy az idei évben van-e mód visszamenőleges igénylésre, és ha igen, milyen határidőig.
2026. 06. 06. 01:00
Megosztás:

Kissé nőtt a hazai biztosítók díjbevétele és szerződésállománya az idei első negyedévben

A biztosítási szektor idei első negyedéves halmozott díjbevétele 571,9 milliárd forint volt, 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét, a negyedév végére a biztosítók teljes szerződésállománya 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján pénteken.
2026. 06. 06. 00:05
Megosztás:

Alekszej Lihacsov: a Roszatom levélben jelezte készségét Budapestnek a Paks II-ről való egyeztetésre

A Roszatom diplomáciai csatornákon keresztül levelet küldött Magyarországra, amelyben kifejezte hajlandóságát a Paks II atomerőművel kapcsolatos munkák auditálására, és várja a döntést - jelentette ki Alekszej Lihacsov, az orosz állami nukleáris energetikai vállalat vezérigazgatója újságíróknak pénteken Szentpéterváron.
2026. 06. 05. 23:00
Megosztás:

Felülvizsgálják a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét

Mind a közoktatásban, mind a szakképzésben megkezdték a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének (TéR) átfogó felülvizsgálatát - írta a gyermek- és oktatásügyi miniszter pénteken Facebook-odalán.
2026. 06. 05. 22:00
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak csütörtök délután a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyének dolgozói - tájékoztatta a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a munkabeszüntetést követően az MTI-t.
2026. 06. 05. 21:00
Megosztás:

Egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia a kínai felvételi vizsgák körül

Egyre nagyobb szerepet játszik a mesterséges intelligencia (MI) a kínai egyetemi felvételi vizsgákra való felkészülésben, ugyanakkor a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a technológia nem helyettesítheti a tanulást és az önálló gondolkodást - közölte a kínai oktatási tárca.
2026. 06. 05. 20:00
Megosztás:

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete, a 20. alkalommal megrendezett országos programsorozat az év legnagyobb ökoturisztikai eseménye, amelyen mind a 10 magyarországi nemzeti park igazgatóság bemutatkozik a nagyközönség előtt Budapesten. A nyitó hétvégén a Vajdahunyad vár udvarán interaktív programok, játékok várják a látogatókat.
2026. 06. 05. 19:00
Megosztás:

A Travel Teachers utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását

A Travel Teachers Kft. utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását, akik a kárigényüket az Európai Utazási Biztosító (EUB) Zrt. felé nyújthatják be a biztosítótársaság által meghatározott módon - közölte Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 18:30
Megosztás:

MNB: májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok

Májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján pénteken megjelent előzetes adatok szerint 61,137 milliárd eurót tettek ki.
2026. 06. 05. 18:00
Megosztás:

Csak a kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be a jégkármérséklő rendszert

Június 3-tól az Országos Jégkármérséklő Rendszert (Jéger) kizárólag a legmagasabb, 60 százalék feletti jégvalószínűséggel járó, kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be - közölte pénteken az MTI-vel a rendszert működtető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2026. 06. 05. 17:30
Megosztás:

Kivonul Magyarországról a Sameday

Kivonul Magyarországról a Sameday futárszolgálat, miután meghiúsult az Osztrák Posta leányvállalatával, az Express One-nal tervezett összeolvadása - közölte a román anyacég PR osztálya az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 17:00
Megosztás:

Hévíztől a János Kórházig: hogyan lesz a parkolóból adatvezérelt, bevételtermelő rendszer?

Van egy dolog, amitől szinte minden autós rosszkedvre derül: a parkolás. Körözés a tömb körül, aprópénz keresése a kesztyűtartóban, parkolóautomata keresése esőben, majd a bizonytalanság, hogy vajon időben visszaérünk-e az autóhoz. És persze ott van a bírság lehetősége is, ami akkor érkezik, amikor azt hittük, mindent jól csináltunk. De ritkábban beszélünk arról, mi történik a másik oldalon. Egy önkormányzat, egy kórház, egy bevásárlóközpont vagy egy intézmény számára a parkolás szintén komoly feladat. Üzemeltetni kell, ellenőrizni kell, bevételt kell kezelni, panaszokat kell megoldani, adatokat kell értelmezni. Ha a rendszer elavult, a parkoló könnyen költséghellyé válik. Pedig jól felépítve éppen az ellenkezője lehet: átlátható, adatvezérelt és bevételtermelő rendszer.
2026. 06. 05. 16:30
Megosztás: