Kijózanító áprilisi adat: 9,5% a magyar infláció

Inflációs adatokat tett ma közzé a KSH: 2022 áprilisában a fogyasztói árak átlagosan 9,5%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, jóval meghaladva várakozásunkat és a piaci konszenzust (8,9%). A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,6%-kal nőttek.

Kijózanító áprilisi adat: 9,5% a magyar infláció

Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. Az előző hónaphoz képest minden termékcsoportban gyorsult a drágulás. Legnagyobb mértékben az élelmiszerek ára emelkedett. Ahogy a márciusi adatok elmaradtak a várakozásoktól, a mostaniak masszívan meghaladták azokat. Emellett az alapfolyamatokat jelző maginflációs mutató 1,8%-kal emelkedett márciushoz képest, így éves alapon 10,3%-kal emelkedett az index értéke, ami az árdinamika tartósságát mutatja. Mind a headline, mind a trend mutató bő 20 éves csúcsait dönti az elmúlt hónapokban.

A márciusi pozitív meglepetést követően az áprilisi adatok kijózanítólag hathatnak: a háború inflációs kihatásai és a forint sérülékenysége miatt jelentkező árnyomás inkább a negyedik hónapban érvényesült a boltok polcain. A belföldi, de főként az importált infláció masszív dinamikát mutat. A munkaerőpiac továbbra is szűkül. ami masszív bérnyomást eredményez. Az elmúlt hónapokban bekövetkezett expanzív fiskális expanzió (szja-visszatérítés, 13. havi nyugdíj, stb.) is teret enged a vállalatoknak a további korrekcióra. Emellett kínálati oldalon a tavaly ősszel a jelek szerint tartósan megemelkedett energia- és nyersanyagárak mellé a korábban vártnál is magasabb olajár lépett be extra tényezővé.

Az árstopok fenntartása mellett is könnyen kétszámjegyű lehet az éves átlagos fogyasztói árindex. Becslésünk szerint nélkülük 15% körül lehetett az áprilisi mutató, ami meghaladja a szintén ma közölt cseh adatot (14,2%). A kilátásokat illetően továbbra is jelentős a bizonytalanság: kérdéses az árlimitek sorsa, melyek meghosszabbítása a megemelkedett inflációs periódus elnyújtását eredményezi. A várakozások nem enyhültek az elmúlt időszakban, a felmérések szerint a megkérdezett gazdasági szereplők kétharmada még tervez átárazást az elkövetkezendő hónapokban. Az árdinamika rövidtávú megfékezéséhez elengedhetetlen lenne a forint erősítése, mivel az idei év első harmadában az áremelkedés döntő többsége importáltan érkezett hozzánk és várhatóan előre tekintve is igaz lesz. Jelenlegi tudásunk szerint a headline mutató jövő év végén térhet vissza a tolerancia sávba és az inflációs cél elérése várhatóan csak 2024-ben következhet be.

(forrás: ERSTE, Nagy János elemző)


Több párt is közzétette tavalyi pénzügyi beszámolóját

Több párt is közzétette a tavalyi évről szóló pénzügyi beszámolóját, köztük a Demokratikus Koalíció (DK), a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), a Mi Hazánk Mozgalom, és a Momentum Mozgalom. A legtöbb támogatást a DK kapta a költségvetésből, a legkevesebbet az MKKP, ez utóbbi több mint 1,77 millió forint veszteséget könyvelt el a Hivatalos Értesítőben közzétett beszámolók szerint.
2026. 05. 30. 13:00
Megosztás:

Címvédésre számítanak a magyar sportfogadók a Bajnokok Ligája döntőjében

A szezon európai kupadöntői közül a budapesti Bajnokok Ligája-döntő iránt a legnagyobb az érdeklődés: már napokkal a kezdés előtt a hét egyik leginkább fogadott eseményévé vált a Paris SG és az Arsenal összecsapása. A budapesti finálén a fogadók döntő többsége PSG-győzelmet vár, ugyanakkor a Bajnokok Ligája történetében eddig mindössze egyetlen csapatnak, a Real Madridnak sikerült a címvédés. Újdonsággal is készül a Tippmixpro, a BL döntőre elérhető a Fogadásszimulátor funkció, míg a Tippmixen az xG fogadási piac, vagyis a StatMester is.
2026. 05. 30. 12:00
Megosztás:

Végtelenül embertelen az, ami a Népszavánál történik

Végtelenül felháborító és embertelen az, ami a 153 éves Népszavával és az ott dolgozókkal történik. A Magyar Szakszervezeti Szövetség felszólítja a tulajdonost, hogy kellő felelősséggel járjon el ebben a helyzetben, mert nemcsak a lapért, hanem a munkavállalók további sorsért is felelős. A szakszervezetek tiltakoznak az ilyen és ehhez hasonló, drasztikus hirtelenséggel, mindössze pénzügyi alapon meghozott döntések ellen, aminek csaknem száz munkavállaló viseli a súlyos következményeit – olvasható a MASZSZ közleményében.
2026. 05. 30. 11:00
Megosztás:

ESET: a chatbotok és a szelfik is veszélybe sodorhatják a sérülékeny gyerekeket

Miközben a gyerekek és fiatalok sokszor nem eszközként, hanem bizalmas partnerként tekintenek az AI chatbotokra, több tragikus történet is azt mutatja, hogy a chatbotokkal folytatott beszélgetések veszélyes irányba is terelhetik a sérülékeny felhasználókat, ha nincs megfelelő kontroll és emberi támogatás a háttérben - hívta fel figyelmet az ESET kiberbiztonsági társaság a gyermeknap alkalmával.
2026. 05. 30. 10:00
Megosztás:

Orbán Gábort választották a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének új elnökévé

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) éves rendes közgyűlésén megtartott tisztújítás során Orbán Gábort, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját választották meg a szövetség elnökévé - közölte a Richter pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 30. 09:00
Megosztás:

Budapest gyógyfürdői: idén öt fürdő csatlakozott a Suli a strandon akcióhoz

Budapesten idén öt fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére 50 százalék kedvezményt biztosítanak a diákbelépő árából - közölte a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 30. 08:00
Megosztás:

Budapest partner az uniós források okos felhasználásában

Budapest partner és szövetséges abban, hogy a végre hazaérkező európai forrásokat okosan, a jövőt szolgálva használja fel Magyarország - közölte Karácsony Gergely főpolgármester pénteken a Facebookon, miután Magyar Péter miniszterelnök bejelentette, megállapodtak az Európai Bizottság elnökével a Magyarországnak járó uniós források jelentős részének folyósításáról.
2026. 05. 30. 07:00
Megosztás:

Már nem a márkanév dönt, új szempontok alapján választanak bort a fiatalok

A fiatal felnőttek borválasztásában egyre kevésbé az ismert márkák, nagy nevek és híres pincészetek jelentik a kapaszkodót. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) megbízásából készült friss, reprezentatív kutatás szerint az Y és Z generáció döntéseiben továbbra is meghatározó az ízvilág és az ár, miközben a márkanév, a termelő hírneve és mások ajánlása már jóval kisebb súllyal jelenik meg. Az eredmények arra utalnak, hogy a fiatalok számára a bor akkor válik vonzó választássá, ha illeszkedik az adott alkalomhoz, saját ízlésükhöz és életmódjukhoz.
2026. 05. 30. 06:00
Megosztás:

Bóna Szabolcs: felülvizsgálják a jégkármérséklő rendszer működését és szakmai felügyeletét

Felülvizsgálják a jégkármérséklő rendszer működését és szakmai felügyeletét - közölte Bóna Szabolcs agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter pénteken a Facebook oldalán.
2026. 05. 30. 05:00
Megosztás:

A Standard Chartered szerint akár 40 000 dollárig emelkedhet az Ethereum árfolyama

Miközben az Ethereum árfolyama továbbra is jóval a korábbi csúcsai alatt mozog, a Standard Chartered elemzői szerint a második legnagyobb kriptovaluta jelentősen alulértékelt lehet a hálózat tényleges aktivitásához képest.
2026. 05. 30. 04:00
Megosztás:

Elkezdődik a strandszezon Balatonfüreden, hétfőtől új strand is nyílik

Szombaton elkezdődik a strandszezon Balatonfüreden kinyit a Kisfaludy és az Esterházy strand, hétfőtől pedig a város új szabadtéri fürdője, az Aranyhíd Strand is látogatható lesz - közölték a tóparti város honlapján.
2026. 05. 30. 03:00
Megosztás:

A tengeri blokád feloldását helyezte kilátásba Donald Trump

A tengeri blokád feloldását helyezte kilátásba Donald Trump amerikai elnök pénteken, mielőtt egyeztetést kezdett fehér házi tanácsadóival az Iránnal előzetesen kitárgyalt megállapodás jóváhagyásáról.
2026. 05. 30. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt - Így dolgozhat valaki nyugdíj mellett

A nyugdíj melletti munkavégzés ma már nemcsak rugalmas lehetőség azoknak, akik a nyugdíjas éveik alatt is aktívak maradnának, hanem komoly anyagi előnyt is jelenthet mind a dolgozónak, mind a foglalkoztatónak.
2026. 05. 30. 01:00
Megosztás:

A kedvezményes hitelek és az árérzékenység egyszerre formálják a lakásfelújítási piacot

A lakásvásárlási piac korábbi élénkülése a lakásfelújítási és lakberendezési szektorban is érezhető: a DIEGO tapasztalatai szerint nőtt az érdeklődés a burkolatok, nyílászárók és otthoni kiegészítők iránt, miközben a vásárlók a korábbiaknál árérzékenyebbek, tudatosabban terveznek, és jellemzően több lépésben valósítják meg felújításaikat.
2026. 05. 30. 00:05
Megosztás:

A nyugdíjpénztárak 40 százalékkal kisebb hozamot értek el az egy évvel korábbinál

Az önkéntes nyugdíjpénztárak befektetési tevékenységének eredménye 11,1 milliárd forint nyereség volt az első negyedévben, 40,4 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken kiadott jelentéséből.
2026. 05. 29. 23:00
Megosztás:

Ursula von der Leyen: Magyarország számára összesen 16,4 milliárd eurót szabadíthatunk fel

Összesen 16,4 milliárd euró uniós forrás válhat hozzáférhetővé Magyarország számára a vállalt reformok és beruházások végrehajtását követően - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken Brüsszelben, Magyar Péter miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 29. 22:00
Megosztás:

A NAV megerősített jelenléttel dolgozik a repülőtéren és a stadion környékén

A 2026-os UEFA Bajnokok Ligája-döntő miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a repülőtéren és a rendezvényekhez kapcsolódó helyszíneken megerősített jelenléttel készül, a repülőtéren a gyors áthaladást segítik, a stadion és a szurkolói zónák környezetében pedig a hamis és illegális terméket árusítók számíthatnak ellenőrzésre - közölte a NAV pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 29. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama péntek estére

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 29. 20:00
Megosztás:

Felmentette tisztségéből a jegybankelnököt a horvát parlament

A horvát parlament pénteken egyhangúlag felmentette tisztségéből Boris Vujcicot, a Horvát Nemzeti Bank (HNB) elnökét, aki saját kérésére távozik posztjáról, mert június 1-jétől az Európai Központi Bank alelnöke lesz Frankfurtban.
2026. 05. 29. 19:00
Megosztás:

Átadták az Év Magyar Autója 2026 díjakat

A hazai gyártású autók kategóriájában a BMW iX3 nyerte el a szakmai zsűri által odaítélt az Év Magyar Autója 2026 díjat, a közönségdíjat 50 jelölt autó közül a Suzuki S-Cross kapta meg.
2026. 05. 29. 18:30
Megosztás: