Kötelező a kéményseprés évente? Családi házak kéményseprési 2023-as szabályok
Változások a kéményseprés terén
Az Országgyűlés döntése nyomán 2018 január elsejétől megváltoznak a kéményseprés szabályai. A törvénymódosítás lényege, hogy az egylakásos épületek tulajdonosai az általuk használt tüzelő- fűtőberendezés fajtájától függően évente, vagy kétévente, továbbra is ingyenesen, a nekik megfelelő időpontban maguk igényelhetik a kéményseprőipari ellenőrzést.
A családi házban élők 2018. január elsejét követően nem kapnak a kéményseprőipari szervtől, illetve egyes településeken az önkormányzati közszolgáltatótól a kéményellenőrzés időpontját megajánló értesítést.
A kéményseprő az ingatlantulajdonos kezdeményezése nyomán érkezik majd és végzi el a sormunkában előírt feladatokat. Az ingatlanhasználó tehát ekkortól szabadon egyeztetheti a területi szolgáltatóval a kéményellenőrzés időpontját és nem függ a szolgáltató munkavégzési menetrendjétől.
A lakossági szektorban továbbra is kizárólag a kéményseprőipari szerv, vagy a szerződéses közszolgáltató végezhet kéményellenőrzést, tisztítást, vizsgálatot, így a sormunkában meghatározott feladatokat is, amelyek továbbra is ingyenesek maradnak.
Az egylakásos épület nem jelent teljes egyenlőséget a családi házzal, hiszen a törvényi fogalom alapján minden olyan lakóingatlan egylakásosnak minősül, amely nincs társasházként vagy lakásszövetkezetként bejegyezve. A több lakást tartalmazó, több emeletes lakóház is ide sorolandó, ha nem alakult társasházzá.
A lakossági körön kívüli, azaz gazdálkodó szervezethez tartozó ingatlanok – egyéni vagy társas vállalkozások székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelephelyként bejegyzett ingatlanok – esetében, ahogyan jelenleg is, az adott megyében, illetve ellátási területen nyilvántartásba vett kéményseprőipari egyéni vállalkozóktól vagy szolgáltató cégektől megrendelésre, díjfizetés ellenében történik az égéstermék-elvezetők vizsgálata.
Nincs változás a társasházakat és lakószövetkezeti ingatlanokat illetően: továbbra is tervezett sormunka keretében, megajánlott időben valósul meg az épülethez tartozó égéstermék-elvezetők vizsgálata országszerte.
Családi házak kéményseprésének szabályai 2023-ban
A hatályos kéményseprőtörvény 2018. január elsejétől megszüntette az egylakásos ingatlanok (családi házak és a társasházzá nem alakult többlakásos ingatlanok) kötelező kéményellenőrzését.
Ekkortól az ingatlan tulajdonosának feladata gondoskodni az égéstermék-elvezetők általános tisztíttatásáról és ellenőriztetéséről.
A kéményseprőipari munka elvégeztetésének ajánlott üteme a szilárd tüzelőanyaggal működő berendezésekhez kapcsolódó kémények, valamint tartalék kémények esetén évente egy, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek, illetve tartalék kémények esetén kétévente egy, míg az égéstermék-elvezetők teljes nyomvonalának műszaki felülvizsgálata négyévente egy alkalom.
A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari szervezete 2016. július elseje óta ellátási területén kizárólagos szolgáltatója minden olyan családi háznak, amely tulajdonosa természetes személy (magánszemély) és az ingatlanba nincs semmilyen gazdálkodó szervezet (pl.: Kft., Bt., egyéni vállalkozás) székhelye, telephelye, fióktelepe, levelezési címe bejelentve.
A lakhatás céljára kiadott önkormányzati ingatlanok és a Nemzeti Eszközkezelő-programban részt vevő természetes személyek otthonteremtésének biztosításáról szóló törvény szerinti lebonyolító vagyonkezelésében lévő lakóingatlanok esetében is a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari szervezete jogosult elvégezni az ellenőrzést.
Az állampolgárok időpontfoglalással igényelhetik a vizsgálatot. A kéményseprő az igényhez igazodva, az állampolgárral előre egyeztetett időpontban végzi az ellenőrzést.
Az általános ellenőrzés a törvény által ajánlott időszakokra – azaz szilárd tüzelőanyaggal működő berendezésekhez kapcsolódó égéstermék-elvezetők, valamint tartalék kémények esetében évente egyszer, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek, illetve tartalék kémények esetén kétévente egyszer – díjmentes.
Amennyiben valaki az ajánlottnál gyakrabban tart igényt a szolgáltatásra, úgy azt megrendelésként bármikor kezdeményezheti az ügyfélszolgálatnál. A soron kívüli ellenőrzés díjköteles.
Az ellenőrzés több mint bizalmi kérdés, az ön otthona és szerettei biztonsága a tét. Ne kössön kompromisszumot!
Hívja a szakembereket, tegye lehetővé a kéményseprő bejutását az ingatlanába, közreműködésével segítse a kéményellenőrzést és az előírt feladatok elvégzését, személyes adatainak megadásával pedig járuljon hozzá a kémények és kéménytulajdonosok adatbázisának folyamatos frissítéséhez.
Nem akarok szabadságot kivenni az ellenőrzés idejére, milyen következményei lesznek, ha nem engedem be a kéményseprőt?
Amennyiben ön egylakásos ingatlan – azaz családi ház, illetve társasházzá nem alakult többlakásos, emeletes ház egyik ingatlanának – tulajdonosa, használója vagy bérlője, úgy 2018. január elsejét követően az önnek tetsző időpontban kérheti égéstermék-elvezetőjének biztonsági felülvizsgálatát, tisztítását, illetve műszaki felülvizsgálatát, a törvényben meghatározott időközönként ingyenesen.
Amennyiben ön társasházi lakóegység tulajdonosa vagy használója és az időszakos ellenőrzés az ajánlott első és második időpontban meghiúsul, úgy a kéményseprőipari szerv és az ingatlan használója harmadik időpontban állapodik meg.
Ebben az esetben az ügyfélnek a második időponttól számított harminc napon belül időpontfoglalás útján kell kezdeményeznie a sormunka elvégzését, amelyért ekkor már fizetnie kell. A harminc nap leteltével pedig egyedi megrendeléssel – az ellenőrzés díjának megfizetésével – köteles pótolni az elmaradt sormunkát.
Ha a közfeladat ellátására a közösen egyeztetett időpontban sem kerül sor, vagy a 30 napos határidőt elmulasztja, a kéményseprőipari tevékenység ellátójának kötelessége értesíteni a tűzvédelmi hatóságot.