Közszolgáltatások teljesítménymenedzsmentjét vizsgáló kutatóközpont jön létre
Az ÁSZ és az egyetem hétfői közös online sajtótájékoztatóján Domokos László, a számvevőszék elnöke azt mondta: az egyetemmel 2015-ben kötöttek megállapodást, amelynek célja, hogy együttműködjenek a közpénzekkel, a közvagyonnal gazdálkodás javításáért, fejlesztéséért. Az együttműködés oktatási, tudományos, kutatási, szakértői tevékenységekben valósul meg, és az állami minőségi pénzfelhasználásának a területeit is érinti - közölte.
Hozzátette: a megállapodásban az egyetemtől azt remélik, hogy olyan szellemi, elméleti hátteret biztosít, amely rendszert, modellt ad, méri a közszolgáltatásokat nyújtó szervezetek teljesítményét és a célokkal összhangban változtatási javaslatokat tesz.
Az együttműködésben olyan területeket céloztak meg, amelyek egyebek mellett a teljesítményalapú elemzés módszertani kérdéseit is számba veszik, az ÁSZ mérőintézményi funkcióját támogatják, hozzájárulnak a teljesítmény növeléséhez és a visszaélésmentes működés feltételeinek kialakításához - ismertette, hozzáfűzve: az ÁSZ felhasználóként közvetlenül kap a munkavégzéséhez tudást, az egyetemen pedig új tananyagok jöhetnek létre a tapasztalatok alapján.
Az elnök felhívta a figyelmet, hogy a számvevőszéknek jelentős kihívás, hogy miként járulhat hozzá a fenntarthatósági célok megvalósulásához, ezért fontos, hogy a partnerei segítséget nyújtsanak a fejlődéshez, a lehetőségek felméréséhez. Az együttműködésben keletkező eredmények az Országgyűlés elé kerülnek, ezért megalapozott, magasszintű tudást tükröző anyagokra van szükség - mondta Domokos László.
Holman Magdolna Julianna, az Állami Számvevőszék alelnöke arról beszélt, hogy a közpénzfelhasználás hatékonyabbá tételéhez tényszerű, objektív és megalapozott mérésekre van szükség, amelynek "jó táptalajt" teremtett a Miskolci Egyetemmel eddig végzett közös munka. Ennek a munkának a további mélyítését szolgálja a létrejövő központ, amely új lehetőségeket jelent a kutatásban és a képzésben is - mondta. Hangsúlyozta: az újonnan kialakítandó műhelyek lehetővé teszik különböző területeken az alkalmazott kutatási és az empirikus vizsgálati tevékenységeket, ennek eredményeként pedig magasabb szintre léphetnek az ÁSZ által végzett teljesítményellenőrzések.
Horváth Zita, az ME rektora azt mondta: az egyetem igyekszik azokra a külső körülményekre reagálni, amelyek körülveszik, az északkelet-magyarországi régióban elhelyezkedő intézményként pedig különösen fontos, hogy tegyen a saját környezete javításáért. A kutató- és kompetenciaközponton keresztül az egyetem olyan információkat tervez adni, amelyek a parlamenthez eljutva segítséget nyújtanak a döntések meghozatalában, és reményei szerint ebbe a munkába hallgatók is bekapcsolódhatnak - jelezte.
Horváth Zita beszámolt arról is, hogy az együttműködésnek köszönhetően olyan kutatási programokban vehetnek részt, amelyek a gazdaság, a társadalom épülését szolgálják, gyakorlóhelyeket biztosíthatnak a hallgatóknak, valamint bővíthetik az intézmény kapcsolati hálóját.