Kriptóval lakást venni? 4 módszer, amivel megteheted – és a veszélyek, amiket tudnod kell

A GOBankingRates pénzügyi magazin szakértői összegyűjtöttek négyféle módszert, amellyel kriptovalutával is lehet ingatlant venni – illetve azt is, mire érdemes nagyon odafigyelni, mielőtt belevágnánk.
1. Kriptóból készpénz – a legegyszerűbb (és legbiztonságosabb) út
A legegyszerűbb megoldás, ha a meglévő kriptovalutánkat először átváltjuk forintra vagy dollárra, majd a megszokott módon vásárolunk ingatlant.
„Márciusban segítettem egy ügyfélnek, aki 600 000 dollárnyi Bitcoint váltott át, hogy megvehesse álmai házát a külvárosban” – mesélte Andrew Lokenauth, pénzügyi tanácsadó. „A legtöbb eladó továbbra is klasszikus valutát kér, és a hitelezők is így kezelik a legkevesebb problémával.”
Ez a módszer elkerüli az árfolyamkockázatokat és a jogi bonyodalmakat is, mivel a tranzakció a klasszikus ingatlanügyletek szabályai szerint zajlik. Azonban adózási vonzatai lehetnek, hiszen az átváltás realizálja a tőkenyereséget, amelyet egyes országokban adózni kell.
2. Kriptó fedezetű hitelek – veszélyes ingadozásokkal
Másik megközelítés lehet, ha nem adjuk el a kriptót, hanem letétbe helyezzük, és cserébe kapunk fiat valutában kölcsönt – így nem veszítjük el a kriptóbefektetést, és mégis vásárolhatunk.
Csakhogy ez nem veszélytelen.
„Egy ügyfelem kriptofedezetű hitellel próbálta megvenni a házát, de a piac épp a szerződéskötés előtt zuhant be. Komoly margin callt kapott, és elvesztett 75 ezer dollárnyi biztosítékot. Nem volt kellemes elmagyarázni ezt otthon…” – mondta Lokenauth.
A kriptó árfolyamának ingadozása tehát nagy veszteségekhez vezethet, ha az eszköz értéke hirtelen lecsökken, és nem tudjuk pótolni a fedezetet.
3. Okosszerződéses letétek és tokenizált ingatlanplatformok
A modern blokklánc-megoldások lehetővé teszik, hogy okosszerződések és stabilcoin-alapú fizetések segítségével vásároljunk ingatlant, ahol a rendszer automatikusan végzi a kifizetéseket és csökkenti a csalás kockázatát.
„A tokenizált ingatlanplatformok például lehetővé teszik a töredékes tulajdont, így a befektetők megoszthatják a kockázatot, és akár több ingatlanban is részesedhetnek” – mondja Chad Willardson, pénzügyi tanácsadó és városi pénztáros Kaliforniában.
Bár ezek a megoldások technológiailag izgalmasak, a kriptó árfolyamának ingadozása továbbra is komoly kockázatot jelent. Willardson szerint célszerű stabilcoinokkal (pl. USDC, USDT) dolgozni, vagy az üzlet zárásakor átváltani fiat valutára.
4. Hibrid finanszírozás – amikor a régi találkozik az újjal
A negyedik lehetőség, hogy kombináljuk a hagyományos és kriptós finanszírozást. Vagyis az ingatlan egy részét klasszikus lakáshitellel, másik részét pedig kriptó alapú kölcsönnel vagy saját kriptóból fizetjük.
Ez a megközelítés kiegyensúlyozhatja az innovációt és a stabilitást, de továbbra is szükséges olyan ügyvéddel, közjegyzővel, és ingatlanos céggel dolgozni, amely jártas a digitális eszközökkel való ügyletek lebonyolításában.
Összegzés: Jó ötlet kriptóval házat venni?
A válasz: attól függ. Ha jelentős kriptovagyonnal rendelkezel, és szeretnél diverzifikálni, akkor valóban megfontolandó lehet részben vagy egészben kriptóval ingatlant vásárolni.
Ám ehhez:
-Rugalmas eladóra van szükség,
-Stabil vagy konvertálható kriptoeszközökre (lehetőleg stabilcoin),
-És jogi, pénzügyi tanácsadói háttérre, aki segít eligazodni a jogszabályok és árfolyamkockázatok útvesztőjében.
Egy biztos: a kriptós ingatlanvásárlás még nem mainstream Magyarországon – de a jövőben akár azzá is válhat.