Küzdjön az érszűkület ellen, az egészségéért!
Oxigén és tápanyagok nélkül nincs élet, és nem várhatjuk el a testünktől a normális működést akkor sem, ha szervezetünk sejtjei, szövetei, szervei nem tudnak megszabadulni a működésük során keletkező káros – és sokszor toxikus – bomlástermékektől. E feladatot a mikrokeringés látja el.
Az érrendszer normális működése finom és bonyolult élettani folyamatok kölcsönhatásának eredménye, melyet számos betegség, életmódbeli tényező és egyéb külső körülmény megzavarhat. Ezek teljes listáját talán lehetetlen is összeállítani, ezért beszéljünk csak azokról, melyek a legtöbb embert érintik nemcsak nálunk, de szerte a világon is.
Itt van például a ma már szinte népbetegségnek számító 2-es típusú cukorbetegség, melynek rettegett következményei az úgynevezett mikrovaszkuláris – azaz éppen a legkisebb erek finom hálózatát érintő – szövődmények. E komplikációk éppen a legkisebb erek keringésének akadályozásával vezethetnek szervi károsodásokhoz, többek között a végtagok érszűkületéhez vagy a szem ereinek károsítása révén jelentős fokú látásromláshoz, sőt akár teljes vaksághoz. De ebbe a körbe sorolható a vesét ellátó finom érhálózat pusztulása is, mely kezdetben a veseműködés hanyatlásában, később teljes veseelégtelenségben nyilvánulhat meg.
Ugyancsak tömegeket érint az érelmeszesedés problémája is – a népesség öregedésével párhuzamosan egyre nagyobb mértékben. A meszes plakkok szűkítik az ereket és csökkentik az érfal rugalmasságát.
Hosszú távú következményként a kialakult helyzet a szívet erőteljesebb munkára készteti abbéli igyekezetében, hogy valahogy mégis biztosítsa a szervezet sejtjeinek oxigén- és tápanyagigényét. Ez szívelégtelenség, szívinfarktus és egyéb szívbetegségek kiindulópontja lehet.
De hasonló mechanizmus révén károsodnak az agyi erek is, ezért nem meglepő, hogy a stroke szinte minden ipari országban a vezető halálokok sorába tartozik.
De nemcsak betegségek okozhatnak érszűkületet, hanem bizonyos környezeti hatások, például munkahelyi ártalomként elszenvedett toxikus vegyszerhatás, de olyan széles körben elterjedt káros szenvedélyek is, mint a dohányzás.
Ezen túlmenően a rossz vérellátás következményei lehetnek a krónikus sebgyógyulási zavarok, a krónikus anyagcsere-betegségek és a krónikus fájdalom.
Mégis mit tehetünk? Teljesen eszköztelenek vagyunk az érszűkület következményeinek kivédése terén?
Lehetőség van az érszűkület kiegészítő kezelésére, arra, hogy a mikrokeringés serkentésével javítsuk egészségi állapotunkat és csökkentsük az elégtelen mikrokeringésből eredő egészségi problémák kockázatát.