Lassú kilábalás vár a magyar gazdaságra: íme a számok

Idén már növekedésbe vált a magyar gazdaság a tavalyi visszaesés után. A kilábalás sebessége azonban várhatóan elmarad a korábban remélttől a 2023-ról örökölt áthúzódó hatás és a gyenge külső konjunktúra miatt. Az infláció mértéke jelentősen mérséklődik 2024-ben, és ezzel párhuzamosan a jegybanki alapkamat is tovább csökken.

Lassú kilábalás vár a magyar gazdaságra: íme a számok

A korábban kalkulált 3,2 százalékkal szemben már csak 2 százalékos GDP bővülést várnak az idei évre az Erste elemzői, míg jövőre a gazdasági növekedés mértéke elérheti a 3,4 százalékot. A lassabb kilábalás egyik oka, hogy a tavalyi utolsó három hónapban elakadt a harmadik negyedévben beindult növekedés, a gazdaság teljesítménye lényegében stagnált az előző év azonos időszakához képest. Az áthúzódó hatás mellett a globális gazdaság fellendülésének késlekedése is hátráltathatja a bővülést: a Magyarországon működő vállalatok így nem, vagy csak nehezebben tudják kiaknázni a korábban megvalósított jelentős kapacitásbővítések nyújtotta exportlehetőségeket.

A gazdasági kilábalást támogatja a reálbérek emelkedése, amely segítheti az ébredő belső keresletet, bár ennek kedvező hatását késleltetheti a kamatstop várható kivezetése. Ami a beruházásokat illeti: a hitelkereslet éles felfutására továbbra sem lehet számítani, ugyanakkor a külföldi működő tőke hozzájárulhat a bővüléshez. Támogathatja a növekedési folyamatokat, hogy felszabadult a Magyarországnak járó uniós források egy része, így az elmúlt két évvel ellentétben idén dinamizálódhat az EU-s pénzek hazai felhasználása.

Az infláció januárban visszatért a jegybanki toleranciasávba, ugyanakkor nem marad ott sokáig, az első hónapban mért 3,8 százalékos pénzromlás valószínűleg az egyik legalacsonyabb volt idén. Az Erste elemzői 2024-ben 4,7 százalékos, míg 2025-ben 4 százalékos inflációval számolnak, szemben a 2023-ban mért 17,6 százalékkal. A hazai inflációs környezet így már lényegesen jobb lesz nemzetközi összehasonlításban, mint korábban, ugyanakkor nem kizárt, hogy továbbra is az unió legmagasabb árdinamikával működő országai közé fogunk tartozni. 

A pénzromlás ütemének csökkenésével párhuzamosan a jegybanki alapkamat is folyamatosan ereszkedik, tavaly május óta a Magyar Nemzeti Bank lényegében megfelezte az irányadó kamatszintet. A jelenleg 9 százalékos alapkamat már közelít a régiós versenytársakhoz, ám a koronavírus-járvány előtti időszakhoz képest megváltozott környezetben egyelőre kérdéses, hogy hol húzódhat egy tartósabb, egyensúlyi kamatfelár. A második negyedévtől a dezinfláció kifulladása, valamint a világ vezető jegybankjainak a korábban gondoltnál tartósabb szigora ismét lassíthat a kamatcsökkentési ütemen. A félév végére a jegybanki alapkamat 6,5 százalék lehet.


Törvényi döntés! Ennyi lesz a nyugdíjkorhatár 2027-ben

Egyetlen év különbség is komoly változást jelenthet annak, aki már a nyugdíjba vonulását tervezi.
2026. 08. 09. 01:00
Megosztás:

A szellemi hanyatlás kockázatának 45%-a befolyásolható a WHO szerint

A demencia világszerte több mint 57 millió embert érint, és ez a szám folyamatosan nő. Bár a betegség lefolyását megállító kezelés jelenleg nem áll rendelkezésre, a szellemi hanyatlás kockázatának csökkentése a tudományos közösség szerint már most is lehetséges.
2026. 08. 09. 00:30
Megosztás:

Másodfokúra csökkent a riasztás

Szombat hajnalban helyreállt a vízszolgáltatás Budapest III. kerületében a Jós utcában, ahol pénteken csőtörés történt - közölte a kormány a hőségriasztásról készült, szombaton közzétett jelentésében a kormany.hu oldalon. Szombattól az országos tisztifőorvos kedd éjfélig másodfokúra mérsékelte az ország egész területére vonatkozó harmadfokú hőségriasztást.
2026. 08. 09. 00:05
Megosztás:

Változik az állami földek átmeneti hasznosításának rendje

Megújította az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek megbízási szerződéssel történő átmeneti hasznosításának rendjét - tette közzé a tárca szombaton a kormány Facebook-oldalán.
2026. 08. 08. 23:00
Megosztás:

Kapitány István: a magyarok 84 százaléka csatlakozott az összefogáshoz

Példa nélkülinek nevezte a gazdasági és energetikai miniszter szombaton, hogy felmérések szerint a magyarok 84 százaléka csatlakozott az energiarendszer terhelésének csökkentéséhez.
2026. 08. 08. 22:00
Megosztás:

Újabb nagybank viszi 3 százalék alá az Otthon Start lakáshitel kamatát

Még egy nagybank kamatkedvezményt ad azért, hogy az igénylők nála vegyék fel a kedvezményes, maximum 3 százalékos kamatú Otthon Startot. 2026-ban az új lakáshitelek 80 százaléka valamilyen állami támogatásos kölcsön, túlnyomórészt Otthon Start. Augusztus 10-től az UniCredit is belép az ezt a hitelt 3 százalék alatti kamattal kínáló bankok közé – derül ki a BiztosDöntés.hu összegzéséből.
2026. 08. 08. 21:00
Megosztás:

Magyar Péter: Baka András elfogadta a felkérést

Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András - közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 08. 20:00
Megosztás:

VOSZ: a magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kilowattóra csúcsidei megtakarítást ért el

A magyar vállalkozások összefogása több mint 145 000 kilowattóra (kWh) csúcsidei megtakarítást ért el, köszönhetően olyan intézkedésnek, mint a klímahasználat csökkentése - közölte a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 08. 19:00
Megosztás:

Nyári ellenőrzések a Balatonnál – az első félidő végén

Félidőhöz érkezett a NAV idei balatoni nyári ellenőrzéssorozata. Július eleje óta a revizorok Somogy, Veszprém és Zala vármegyében vizsgálják a legforgalmasabb nyári szolgáltatókat. A kiemelt akcióban húsz igazgatóság munkatársai vesznek részt, az eddigi egyenleg: lehetne jobb is!
2026. 08. 08. 18:00
Megosztás:

Szerbia erősíteni szeretné az együttműködést Ukrajnával

Szerbia támogatja Ukrajna területi integritását és európai uniós csatlakozását, a két ország pedig a gazdasági, energetikai, mezőgazdasági és infrastrukturális együttműködés erősítésére törekszik - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök szombaton Belgrádban, miután tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.
2026. 08. 08. 17:00
Megosztás:

Az EU fokozott tényellenőrzést vár el a Metától és a TikToktól

Az Európai Bizottság felszólította a Meta és a TikTok közösségi platformokat, hogy határozottabban lépjenek fel a válsághelyzetekben terjedő dezinformációval szemben, és erősítsék a tényellenőrzőkkel folytatott együttműködést a múlt heti ceutai migrációs hullám után.
2026. 08. 08. 16:00
Megosztás:

Életveszélyes gyalog átkelni a Dunán a Sziget Fesztiválra

Balesetveszélyes és életveszélyes gyalog átkelni a Dunán a Sziget Fesztiválra, a helyszínen a rendőrség kerítést helyezett el és rendőri felügyeletet is biztosít - közölte a kormány a hőségriasztásról közzétett szombati 12 órai gyorsjelentésében a kormany.hu oldalon.
2026. 08. 08. 15:00
Megosztás:

Megelőzte a Tron hálózatát a BNB Chain: új éllovas a stabilcoin-tulajdonosok között

Csendben, de annál látványosabban rendeződnek át az erőviszonyok a stabilcoinpiacon. A BNB Chain már több stabilcoint tartó címmel rendelkezik, mint a hosszú ideje domináns Tron, miközben az USDT-felhasználók száma is gyors ütemben nő a hálózaton. A Tron ettől még messze nem veszítette el vezető szerepét: tranzakciós volumenben továbbra is óriási előnnyel rendelkezik.
2026. 08. 08. 14:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia alkalmazhatóságát vizsgálták személyre szabott daganatellenes terápia kialakítására Szegeden

A mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségét vizsgálták személyre szabott daganatellenes terápia kialakítására a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Szegedi Tudományegyetem munkatársai nemzetközi együttműködésben, eredményeikről a Nature kiadóhoz tartozó Precision Oncology című folyóiratban számoltak be.
2026. 08. 08. 13:00
Megosztás:

Negyedével nőtt a használtautó-import, csökkenőben az itthoni árak

A forint erősödésére reagálva negyedével bővült a használt autók importja Magyarországon az idén, miközben mérséklődik a piaci árszint; a belföldön megvásárolt használt járművek ugyanakkor rendelkeznek azzal az előnnyel, hogy a kocsik előélete ellenőrizhető - állapítja meg a Das WeltAuto az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2026. 08. 08. 12:00
Megosztás:

Az IMF figyelmeztet: a helyi stabilcoinok felgyorsíthatják a dollárosodást

Elsőre logikus védekezésnek tűnhet saját, helyi devizához kötött stabilcoint indítani a dolláralapú digitális tokenek térnyerésével szemben. Az IMF szerint azonban ez könnyen visszafelé sülhet el: a helyi stabilcoinok akár még egyszerűbbé is tehetik a dollárba való menekülést, különösen a feltörekvő piacokon, ahol eleve erős a devizagyengüléstől és inflációtól való félelem.
2026. 08. 08. 11:00
Megosztás:

Kétszázmillió forintos energetikai fejlesztés kezdődött Békésen

Kétszázmillió forint uniós támogatásból digitális energiamenedzsment-rendszert alakítanak ki több közintézményben és egyéb intézményben Békésen - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2026. 08. 08. 10:00
Megosztás:

Kilőtt a kriptokártyás fizetés: már havi 759 millió dollár forog a piacon

Látványosan felpörgött a kriptokártyák használata: a havi fizetési volumen már meghaladja a 759 millió dollárt, miközben a RedotPay vezeti a piacot, és egyre több új szereplő szerez részesedést. A trend azt mutatja, hogy a stabilcoinok egyre inkább kilépnek a kriptotőzsdék világából, és valódi, mindennapi fizetőeszközzé válhatnak.
2026. 08. 08. 09:00
Megosztás:

Tarr Zoltán: folyik a vizsgálat és átvilágítás a közmédiánál

Folyik a vizsgálat és átvilágítás a közmédiánál - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán pénteken közzétett videójában.
2026. 08. 08. 08:00
Megosztás:

Minden korábbinál hamarabb kezdődik a közvetlen agrártámogatások előlegfizetése

Minden korábbinál hamarabb kezdődik a közvetlen agrártámogatások előlegfizetése idén, az utalások már augusztus közepén indulhatnak - jelentette be az agrár- és élelmiszer-gazdasági miniszter videóüzenetben pénteken.
2026. 08. 08. 07:00
Megosztás: