Lassult a kínai szolgáltatóipar teljesítményének növekedése
A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felmérésének adatai szerint a kínai gazdaság több mint felét kitevő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) januárban 51,4 pontra ereszkedett a decemberi 53,1 pontról. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedést, az alatti pedig visszaesést jelez. A januári növekedés üteme a leggyengébb volt az utóbbi öt hónap adatai közül, melyek töretlen bővülést jeleztek.
Az új megrendelések állományának bővülése a második legkisebb mértékű volt tavaly szeptember óta. A növekedést elsősorban a gyenge külföldi kereslet fogta vissza. Az új exportmegrendelések állományának részindexe négy hónapja először mutatott visszaesést, a zsugorodás üteme pedig a leggyorsabb volt 2020 októbere óta. A felmérésben részt vevő vállalatok a Covid-19-es esetek növekvő számát okolták a külföldi kereslet gyengüléséért. A foglalkoztatottság részindexe, jóllehet kis mértékben, de első alkalommal zsugorodott tavaly augusztus óta. A felmérés alapján a visszaesés hátterében a visszafogott kereslet mellett az állt, hogy sok vállalat nem pótolta az önként távozó dolgozóit.
A ráfordítási költségek meredeken emelkedtek januárban, az infláció üteme enyhén gyorsult decemberhez képest. A felmérésben részt vevő vállalatok elsősorban a munkaerőhöz kapcsolódó költségek növekedését, valamint a nyersanyagárak emelkedését okolták emiatt. Egyesek a járvány megfékezése érdekében alkalmazott intézkedésekkel és berendezésekkel járó kiadásokat is megemlítették. A szolgáltatások ára szintén növekedett, ám csupán visszafogott mértékben.
Az üzleti várakozásokat tükröző részindex ugyan továbbra is derűlátásról árulkodott, ám az elmúlt 16 hónap legalacsonyabb szintjére ereszkedett a járvány alakulása, valamint a globális helyreállás miatti bizonytalanságok következtében. A szintén pénteken közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index a decemberi 53,0 pontról 50,1 pontra zsugorodott januárban. A bővülés ütemének lassulását elsősorban a feldolgozóipar teljesítményének januári visszaesése idézte elő.
Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatok tükrében úgy értékelte: decemberben és januárban a koronavírus-járvány ismételt megjelenése egyebek mellett Pekingben és a közép-kínai Hszianban a járvány elleni intézkedések újabb szigorításához vezetett, korlátozva a termelést, a fuvarozást és az áruértékesítést. A szakértő szerint a döntéshozóknak idén a stabilitást kellene fókuszba állítaniuk, elsősorban a foglalkoztatottság fejlesztésére és a gazdaság szerkezetének optimalizálására helyezve a hangsúlyt. A kormányzatnak továbbá - tette hozzá, - fokoznia kellene a kis-és mikrovállalatok támogatását, csökkenteni a vállalatok finanszírozási költségeit, javítani a politikák kiszámíthatóságát, és megfelelő időben kellene megválaszolniuk a piaci aggodalmakat.