Lejtőn maradt a magyar kiskereskedelem
Mindössze 3,3 százalékkal nőtt augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben, a naptárhatással korrigált számok pedig ennél is vékonyabb, 2,4 százalékos többletet mutattak.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője azt mondta: “Folytatódott a kereslet csökkenése a kiskereskedelemben, ami elsősorban az árak emelkedésével és ezzel összefüggésben a vásárlóerő visszaesésével magyarázható. Augusztus sorrendben a harmadik hónap - június és július után -, amikor az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű termékeket forgalmazó boltok forgalma mérséklődött éves szinten.” Továbbá a nem élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma is egyre szerényebb, augusztusban lényegében stagnálást tükröznek az adatok. Ezekből következik, hogy gyakorlatilag az üzemanyagoknak köszönhető a teljes forgalom minimális növekedése.”
A következő hónapokban tovább romolhat a helyzet, hiszen az vásárlóerő még inkább csökken, a nettó reálbérek a magas infláció miatt mínuszba kerülnek. Ráadásul augusztusban a nyári utazások miatt fokozott volt az üzemanyagok iránti kereslet, ez a tényező pedig kiesik a következő hónapokból, ami ugyancsak visszahúzza majd az összesített kiskereskedelmi forgalmat.
A szakember közölte: “A mostani kilátások alapján az idei utolsó negyedévben és 2023 első negyedében a kiskereskedelmi forgalom nagy valószínűséggel zsugorodni fog.”