Magyarország kitűnik a régióban az adózási megoldásaival

Magyarország továbbra is egyedülálló kivétel a régióban az alacsony társasági adóval és a magas áfával, a családi adókedvezmények terén pedig éllovas a Forvis Mazars könyvvizsgáló és adótanácsadó Közép- és Kelet-Európa (KKE), valamint Közép-Ázsia 25 országára kiterjedő éves elemzése szerint.

Magyarország kitűnik a régióban az adózási megoldásaival

A Forvis Mazars immár tizenharmadik alkalommal adta ki a Közép- és kelet-európai adókalauzt, amely átfogó képet ad 22 európai és 3 közép-ázsiai ország adórendszeréről - közölték szerdán.

Bár a régió egyre inkább illeszkedik a globális adózási sztenderdekhez, az adópolitikák és a gazdasági struktúrák közötti különbségek továbbra is jelentősek. Magyarország különösen kitűnik az alacsony vállalati nyereségadó, a magas fogyasztási adók, az egyedülálló családi adókedvezmények és az élvonalbeli digitalizációs fejlesztések együttesével. Bár ezek a megoldások kompromisszumokat is rejtenek, egyedisége miatt Magyarország különleges helyet foglal el a régióban, lehetőségeket és kihívásokat egyaránt kínálva a befektetők és döntéshozók számára - összegezték az elemzés magyar vonatkozását.

Az elemzés szerint a régióban az átlagos adóék (a teljes munkaerőköltség államhoz kerülő része) 38 százalék, ami meghaladja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 35 százalékos átlagát.

Magyarországon az egyedülálló, gyermektelen munkavállalók esetében az adóék a régiós átlagot megközelítő 41 százalék, háromgyermekes családoknál azonban ez az érték 23 százalékra csökken, ami Bulgária (21 százalék) után a legalacsonyabb a vizsgált országok között, a KKE-régióban, megelőzve olyan országokat, mint Lettország (30 százalék) és Horvátország (31 százalék).

A Forvis Mazars megállapítása szerint szerint a 9 százalékos társasági adókulcs (a jövedelem államhoz kerülő része) is itt a legalacsonyabb a régióban. A többi KKE-ország adókulcsa 10 százalék (pl. Bulgária, Bosznia, Észak-Macedónia) és 24 százalék (Szlovákia) között mozog, míg Németország 30 százalékkal áll a lista élén. Ugyanakkor az EU-ban és a régióban is Magyarországé a legmagasabb általános forgalmi adó (ÁFA), mivel 27 százalékához képest a régiós átlag 20 százalék körül mozog.Ez a modell - alacsony nyereségadó és magas fogyasztási adó - lehetőséget nyújt a vállalatok számára nyereségük visszaforgatására és megtartására, miközben a végfogyasztók viselik a nagyobb adóterhet. Magyarország Ausztria és Németország mellett lehetővé teszi továbbá a vállalatok számára a csoportszintű adózást, ami különösen előnyös a multinacionális cégek számára, mivel egyszerűsíti az összefüggő entitások adókezelését.

H. Nagy Dániel adótanácsadó, a Forvis Mazars partnere a jelentést bemutató szerdai online tájékoztatón elmondta: egyedülálló a régióban, hogy Magyarország nem alkalmaz forrásadókat.

Hozzátette, az ország egyike a 14-nek államnak, amely nem élt halasztással, és már bevezette az OECD által kezdeményezett globális minimumadót (Pillar II). Az új szabályozás a 750 millió eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező multinacionális vállalatcsoportokra vonatkozik, és előírja, hogy amennyiben az adott entitás effektív adókulcsa 15 százalék alatti, akkor kiegészítő belföldi adót kell fizetnie, aminek célja a nyereségátcsoportosítás visszaszorítása. H. Nagy Dániel megjegyezte, hogy kérdés, mi lesz ennek az eredetileg globális szabályozásnak a jövője, hiszen Amerika, Kína és India már kihátrált a bevezetéséből.

A jelentésben kitértek arra is: a 25 országra kiterjedő mutató alapján a régióban az átlagos infláció tavaly 4 százalék volt, a minimálbér éves szinten átlagosan 9 százalékkal, a bruttó átlagbér 8 százalékkal emelkedett. A bérszintek között jelentős különbségek mutatkoznak, az élen álló Ausztriában és Németországban a bruttó átlagbér meghaladja az 1,6 millió forintot, miközben Ukrajnában, Moldovában, Koszovóban és Albániában továbbra is a 400 ezer forint alatti érték jellemző. Magyarországon az átlagbér 700 ezer forint körül, a minimálbér 280 ezer forint körül mozog.

Enyhe javulást jeleznek a japán BMI-adatok

A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index júniusban 50,1-re módosult. Ez némileg rosszabb az előzetesen közzétett 50,4-hez képest, de emelkedést jelez a májusi 49,4 után.
2025. 07. 01. 18:30
Megosztás:

Mi húzza most felfelé a tőzsdéket?

Az elmúlt napokban megbeszéltük a – meglepetésre jövő – potenciális új csúcsokat, amelyek azóta meg is jöttek. Az egyik kérdés ezzel kapcsolatban, hogy mely részvényeknek köszönhető ez a jó teljesítmény.
2025. 07. 01. 18:00
Megosztás:

Kitoloncolná az USA-ból Trump Elon Musk-ot

A Goldman Sachs előrébb hozta a Fed kamatvágásának lehetőségét, decemberről szeptemberre. Szerintük a vámok a vártnál némileg kisebb hatással vannak a gazdaságra, mint amivel korábban számoltak.
2025. 07. 01. 17:30
Megosztás:

Lendületesen nő az utasbiztosítások száma

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai alapján: a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett idén január-májusban.
2025. 07. 01. 17:00
Megosztás:

Ausztriában több mint egyéves csúcsra gyorsult az infláció

Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,3 százalék, tavaly május óta a leggyorsabb volt júniusban, miután májusban 3,0 százalékos emelkedést jegyeztek fel - közölte az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich - STAT).
2025. 07. 01. 16:30
Megosztás:

Hamarosan érkeznek a repülő autók - vajon megéri beszállni?

A repülő autók régóta foglalkoztatják az emberiség fantáziáját. A sci-fikben már évtizedek óta szerepelnek, de a valós életben a közelmúltig váratott magára a megjelenésük. Az elmúlt években azonban felpörögtek az események ezen a területen is. Az elektromos autók egyre nagyobb tért hódítanak, igaz, jelenleg csak a földön. Ugyanakkor több ígéretes vállalat is foglalkozik az úgynevezett eVTOL (electric vertical take-off and landing), azaz függőleges fel- és leszállásra képes elektromos járművek fejlesztésével.
2025. 07. 01. 16:00
Megosztás:

Így változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg - hívta fel a figyelmet az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. keddi közleményében.
2025. 07. 01. 15:00
Megosztás:

A topvezetők kevésbé aggódnak a mesterséges intelligencia miatt

A mesterséges intelligencia adatvédelmet, pontosságot vagy átláthatóságot érintő megbízhatóságáról élesen eltér a felsővezetők és a felhasználók véleménye az EY friss, 975 topmenedzser megkérdezése után elkészített nemzetközi tanulmánya szerint - írta a tanácsadó cég MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 01. 14:30
Megosztás:

Az OTP Mobil mostantól SimplePay-ként működik tovább

2025. július 1. – Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
2025. 07. 01. 14:00
Megosztás:

Sokáig kivártak az eladók, de mi a helyzet most? Mit léptek a megtorpanó ingatlanpiacon?

Habár a tavalyi év végén még sok eladó bízott az áremelkedésben, mára megtorpant a kereslet az ingatlanpiacon. A vevők óvatosabbak, az árak stagnálnak, és egyre többen fordulnak szakértőhöz, hogy reális képet kapjanak ingatlanuk értékéről.
2025. 07. 01. 13:00
Megosztás:

Milliárdos forgalmat hoz a nyár a játékpiacon

Többmilliárdos forgalmat hoz a nyár a hazai játékpiacon: a szezon alatt realizálódik a mintegy 120 milliárdos hazai játékpiac éves forgalmának egyötöde, amikor a családok jelentős összegeket költenek strandolásra, táborokra és utazásra - derült ki a Regio Játék értékesítési adataiból.
2025. 07. 01. 12:30
Megosztás:

A mai napon lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás

A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében.
2025. 07. 01. 12:00
Megosztás:

Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben

Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett, napra pontosan kétéves online Árfigyelő rendszer. Így már összesen 142 termékkategóriában hasonlíthatják össze az árakat a vásárlók az online felületen. Ez napi szinten több mint 5000 különböző élelmiszerterméket, illetve háztartási és higiénés cikket jelent. Már nemcsak a hat legnagyobb kiskereskedelmi lánc, hanem három országos drogéria-hálózat is napi szinten szolgáltat adatokat a rendszerbe. Mindemellett a GVH szoros figyelemmel követi a kiskereskedelmi szektor és az élelmiszeripari értéklánc folyamatait, a nemzeti versenyhatóság jelenleg két gyorsított ágazati vizsgálatot is folytat, a tejtermékek- és a tojás piacán. Hamarosan jönnek az eredmények.
2025. 07. 01. 11:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentési várakozások további erősödésével folytatódott az amerikai hosszú hozamok csökkenése

Az Egyesült Államokban tovább csökkentek a hozamok, a 10 éves hozam közelebb került a 4,2%-os szinthez, ezzel két hónapja a legalacsonyabb szintre esett.
2025. 07. 01. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulat hétfőn is a tengerentúlon: újabb történelmi csúcson az S&P és a NASDAQ

Új történelmi csúcsra emelkedett hétfőn az S&P500 és a Nasdaq Composite is, a kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos optimizmus és a kamatcsökkentési várakozások oldották a piacokra hónapok óta ránehezedő bizonytalanságot. Az irányadó amerikai részvényindexek 0,5- 0,6%-os pluszban zártak.
2025. 07. 01. 10:30
Megosztás:

A vámhatáridő közeledte nyomasztotta az európai részvénypiacokat

Csökkenéssel indult a hét az európai részvénypiacokon: a Stoxx600 csaknem 0,4%-ot csúszott vissza, a FTSE 0,3, a DAX 0,4%-ot veszített értékéből. Az amerikai vámtarifák júliusi élesedésének közeledte nyomasztotta a befektetőket annak ellenére, hogy pénteken még az amerikai- kínai kereskedelmi megállapodás fűtötte a reményeket.
2025. 07. 01. 10:00
Megosztás:

Javult a kormányzati szektor egyenlege 2025 elején

Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. első negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 01. 09:30
Megosztás:

Mi történik az euró-forint árfolyammal?

Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 01. 09:00
Megosztás:

Hány órás késénél fizetnek kártérítést a légitársaságok és mennyit?

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál, legalábbis erre utalnak a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai. A szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
2025. 07. 01. 08:30
Megosztás:

Mintegy 10.000 milliárd forint fekszik parlagon a lakossági megtakarításokból

A 2025-ös évben folyamatosan növekszik a lakossági betétbe tett pénz mennyisége. Az ügyfelek viszont gyakran lekötés nélkül, látra szóló számlán hagyják a pénzüket. Pedig elérhető az inflációt meghaladó mértékű kamatozás a bankszektorban rövid távon is, kockázatmentesen.
2025. 07. 01. 08:00
Megosztás: