Masszív drágulás foghatja vissza az építőipart
Az építőipar két számjegyű növekedéssel fejezte be a 2021-es évet. A termelés volumene decemberben 29 százalékkal nőtt éves szinten, az év egészében pedig 13,3 százalékos pluszt ért el a szektor.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője elmondta, hogy az építőipar jó teljesítményére számítani lehetett már a korábban megjelent havi adatokból. Továbbá a bázishatás is segítette a növekedést, 2020-ban ugyanis - a járványhatás miatti - több mint 9 százalékos csökkenést könyvelhetett el az ágazat.
“Az adatokból jól látszik, hogy a múlt év végén felpörgött építőipar, ám kérdés, hogy mennyire lesz tartható a tempó, mert az árak alakulása visszafoghatja a bővülést. Az építőipari termelői árak ugyanis 2021 utolsó negyedévében 16,7 százalékkal nőttek éves összevetésben, ami többek között az alapanyagárak emelkedésével, valamint a szűk kapacitásokkal magyarázható. A rendelésállomány alakulása már mutathatja megtorpanás jeleit. A december végi szerződésállomány 13,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ráadásul mind a két alszektor, az épületek és egyéb építmények esetében is visszaesés történt” - tette hozzá a szakember.
A jövőről szólva azt mondta, hogy az építőipar kilátásaira negatívan hathat az emelkedő kamatkörnyezet, ez ugyanis megdrágítja a hitelfelvételt. Ugyanakkor pozitív hatással lehetnek az ágazatra 2023-ban az uniós forrásokon alapuló beruházások, ám ehhez szükség van arra, hogy megszülessen a megállapodás az Európai Bizottsággal.