Megkezdődött a próbaüzem a Vajda-Papír legújabb papírgépén

Legördült az első tekercs a világszínvonalú alappapírgyártó-gépről, amellyel biztosítják a vállalat további növekedését Európa legmodernebb higiéniai papírgyárában. A berendezést, amely a fő eleme a Vajda-Papír dunaföldvári gyára újabb gyáregységgel való bővítésének, az olasz Toscotec cég szállította, szerelte be és helyezte üzembe Dunaföldváron. A világszínvonalú, energiahatékony technológiával felszerelt alappapírgyártó-gép a hamarosan átadásra kerülő új gyáregység "lelke" lesz, óránként 10 tonna, évente 80 000 tonnányi alapanyag-tekercs előállítására képes. Európa egyik legnagyobb és leggyorsabb papírgépe biztosítja majd Magyarország vezető higiéniai papírtermék-gyártójának önellátását az alappapírból, és duplájára emeli a cég termelési kapacitását. A beruházás kormánytámogatással valósult meg.

Megkezdődött a próbaüzem a Vajda-Papír legújabb papírgépén

Vajda Attila, a Vajda-Papír alapító-ügyvezető igazgatója újabb mérföldkőnek nevezte a vállalat életében a világszínvonalú papírgépet, amellyel a papírgyártás termelési kapacitása az eddigi 35 ezer tonnáról 115 ezer tonnára emelkedik, jelentősen javítva a vállalat külpiaci terjeszkedésének lehetőségét.  Mint mondta, a bővülő hazai és a külpiaci igények magas színvonalú kiszolgálása miatt is döntöttek a világszínvonalú alappapírgyártó gép beszerzése mellett a hamarosan átadásra kerülő gyárbővítő beruházása részeként. Vajda Attila hangsúlyozta: a vállalat éves higiéniai alappapír-gyártása jelentősen meghaladja a belföldi igényeket, Magyarország önellátását bőven képesek biztosítani a higiéniai papírfogyasztás a higiénés elvárások és igények erősödése mellett is.

Ismertette, hogy 2022. nyarán átadják a világ egyik legmodernebb higiéniai papírüzemének újabb gyáregységét, melynek világszínvonalú Toscotec papírgépe 5,6 méter széles alapanyagtekercs előállítására képes, termelési kapacitása 80.000 tonna/év, kimagaslóan energiatakarékos és környezetkímélő, miután többlépcsős energia-visszanyeréssel tervezett rendszerrel szerelték fel. A hipermodern alappapírgyártó-gép a kontinens egyik legnagyobb és leggyorsabb papírgépe, többezer tonna, kétszer akkora, mint a Vajda-Papír dunaföldvári gyárának első, 2018-ban üzembe állított papírgépe.

Az elektromos szerelés és a vezérlés, a por- és páraeltávolító rendszerek, a kazánház, a híddaruk, a légkompresszorállomás, az automatizált tekercsmozgató és csomagoló rendszerek, valamint a csarnokszellőztetés a kondicionáló rendszerrel együtt része a papírgépnek. A Vajda-Papír egy átfogó, úgy nevezett „turnkey” szolgáltatási csomagot is vásárolt, amely tartalmazza az üzembe helyezés mellett a vállalat szakembereinek képzését is.

Vajda Attila arról is beszélt, hogy a Toscotec a kulcsfontossággal bíró, kulcsrakész üzemek terén szerzett gyakorlata alapján a szoros határidő ellenére időben fejezte be az év elején indított projektet. „A Vajda-Papírnál a legfejlettebb és leginkább energiatakarékos gépet választjuk, hogy prémium minőségű papírtermékeket állítsunk elő ügyfeleink és fogyasztóink számára” – fogalmazott.

Marco Dalle Piagge, a Toscotec értékesítési igazgatója megjegyezte, hogy a Vajda-Papír beruházása is megerősítette pozícióját a papíripar számára kulcsrakész megoldások globálisan vezető szállítójaként. Arról is beszélt, hogy a Vajda-Papír megrendelésével a Toscotec növeli piaci penetrációját Kelet- és Közép-Európában.

Vajda Attila elmondta: a cégcsoport 2018 óta saját maga termeli dunaföldvári üzemében a gyártáshoz szükséges higiéniai alappapír egy részét, mostanra a Vajda-Papír Csoport újabb gyáregységében az alappapír-ellátásban teljes egészében önellátó lesz. A világ egyik legmodernebb higiéniai papírüzemének számító dunaföldvári gyárat 2018-ban adták át, 15 milliárd forintos beruházással, a fejlesztésen és a bővítésen pedig gyakorlatilag a nyitás óta dolgoznak - mondta. Emlékeztetett rá, hogy idén elnyerték az Év gyára 2021 címet. A vállalat a gyárbővítő beruházást megelőző időszakban, az elmúlt 10 évben több mint 20 milliárd forintot fordított arra, hogy a gyártás és az üzemeltetés a legmodernebb és legkörnyezetkímélőbb technológiákkal valósuljon meg.

Hangsúlyozta, hogy 2020 után 2021-ben újabb rekordévet zárt a Vajda-Papír, és az idei kilátások is bíztatóak. 2020-ban a cégcsoport összesített árbevétele 52 milliárd forint lett, amely tíz százalékos növekedést jelent 2019-hez viszonyítva. Tavaly pedig újabb tíz százalékos forgalom növekedést könyvelhettek el, 52 milliárdról 57 milliárd forintra nőtt Magyarország piacvezető, legnagyobb kibocsátással rendelkező higiéniai papírtermék gyártó vállalata, az idén 22 éves Vajda-Papír Csoport árbevétele. 2022-ben a vállalat mind a belföldi, mind az export piacokon a 2021-ben realizált árbevétel jelentős növekedését várja.

A vállalat Ooops! márkájú és a sajátmárkás higiéniai papírtermékeit - toalettpapír, papír zsebkendő, papírtörlő, papírszalvéta - Skandináviába, a Baltikumba, Kelet-Közép-Európa és a világ több mint 30 országába szállítják.


A WHO főigazgatója sikerként értékelte a Hondius evakuálását

Sikerként értékelte a holland Hondius óceánjáró utasainak evakuálási műveletét Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója kedden Madridban, valószínűsítve, hogy a vírus hosszú lappansági ideje miatt még lehetnek újabb esetek.
2026. 05. 12. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 05. 12. 19:30
Megosztás:

Török cégek vehetnek részt Paks II építésében

Az akkuyui atomerőmű építésén dolgozó török vállalatok meghívást kaphatnak a Paks II projekt építésébe - jelentette ki Alekszandr Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat vezetője újságíróknak nyilatkozva kedden Jakartában.
2026. 05. 12. 19:00
Megosztás:

Megnőtt a külföldi érdeklődés a magyar lakáspiacon – a hitelfelvétel azonban továbbra sem egyszerű

Az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a külföldről érkező érdeklődés a magyar ingatlanpiacon. A money.hu legfrissebb elemzése szerint a külföldi jövedelemmel rendelkező hiteligénylőknek érdemes előre felkészülniük arra, hogy a magyar bankok eltérő feltételekkel és esetenként szigorúbb kockázatkezeléssel fogadják el a külföldi munkaviszonyból származó jövedelmeket, mint a hazai fizetéseket. Mindez a hitelösszegre és az ügyintézés hosszára is hatással lehet.
2026. 05. 12. 18:30
Megosztás:

Hiába digitalizálnak a cégek: sokan még mindig vakon költik marketingbüdzséjüket

Hiába nő folyamatosan az online jelenlét Európában, a vállalatok jelentős része még mindig nem használ adatvezérelt marketingmegoldásokat. Friss statisztikák szerint a digitalizáció felszíni szinten megtörtént, de a tudatos, mérhető marketing még mindig lemaradásban van – ami komoly versenyhátrányt jelent.
2026. 05. 12. 18:00
Megosztás:

A Művészetek Völgye Eventex Sustainability díjat nyert

Nemzetközi elismerésben részesült a Művészetek Völgye: az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja elnyerte az Eventex Impact Eventdíját, amellyel a szervezet a rendezvény fenntarthatóságért és pozitív társadalmi hatásáért tett kiemelkedő törekvéseit ismerte el.
2026. 05. 12. 17:30
Megosztás:

Folytatja a szakmai képzéseket a Versenyügyi Regionális Oktatási Központ

Folytatja a szakmai képzéseket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által közösen, Budapesten működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK), májusban bíráknak szóló versenyjogi képzéssel folytatódik a központ rendezvénysorozata, amelyre az EU-tagállamokból és az unión kívüli kedvezményezett országokból is várnak résztvevőket - tájékoztatta a GVH közleményben az MTI-t kedden.
2026. 05. 12. 17:00
Megosztás:

A szja-bevallások leggyakoribb hibáira figyelmeztet a NAV

Az adóhatósághoz eddig beérkezett személyi jövedelemadó bevallásokban a leggyakoribb hibák a gyermekek után járó kedvezményeknél merülnek fel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hezk kedden eljuttatott közleményében.
2026. 05. 12. 16:30
Megosztás:

Hamarosan indul az Agrárium 2026 összeírás

Május 15-től indul az Agrárium 2026, a KSH több tízezer gazdaságot érintő országos adatfelvétele, az összeírás a teljes agrárszektort érinti - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 16:00
Megosztás:

A legtöbb online visszaélést 2025-ben is gyermekek ellen követték el

Gyermekekkel szembeni online szexuális visszaélés, engedély nélkül közzétett tartalom és internetes pénzügyi csalás. Ezek vezették tavaly a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolgálata, az Internet Hotline (IH) által kezelt ügyek listáját – derül ki éves beszámolójukból. A megalakulásának tizenötödik évfordulóját ünneplő szolgálatnak egyre több szülő és gyermek szavaz bizalmat. Az IH fennállásának tizenöt éve alatt több mint 21 ezer bejelentést kezelt, és ezzel hozzájárult az online tér biztonságosabbá tételéhez.
2026. 05. 12. 15:30
Megosztás:

Bank360 Koin: a csatlakoztatott számlák több mint fele revolutos

A csatlakoztatott bankszámlák jelentős többségét a Revolutnál vezetett számlák alkotják a Bank360 Koin applikáció adatai alapján - írja közleményében a Bank360. A mobilbank aggregátor alkalmazás felhasználói között egyértelmű fölénybe kerültek a neobank ügyfeleinek a számlái az indulást követő első időszakban.
2026. 05. 12. 15:00
Megosztás:

Kármán András: senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon

Az első dolga lesz megemelni a legalacsonyabb nyugdíjat, senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon - jelentette ki Kármán András pénzügyminiszterjelölt képviselői kérdésre kedden, kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottságának ülésén.
2026. 05. 12. 14:30
Megosztás:

Hogyan profitálhat a tőkepiac az új világrendből?

A világ alapjaiban változott meg, és ezzel együtt a befektetési lehetőségek is új irányt vettek. A COVID csak az első jel volt, azóta azonban egymást követik a globális sokkok, miközben a geopolitikai feszültségek és a nagyhatalmak közötti verseny teljesen új korszakot nyitott. Egy dolog viszont nem változott: ahol átalakulás van, ott lehetőség is születik. Az új világrend legfontosabb tőkepiaci trendjeit, valamint kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértője, Szitás Lóránt vizsgálta meg.
2026. 05. 12. 14:00
Megosztás:

A modern iroda egyik legfontosabb eszköze: a jól megválasztott nyomtató

A digitalizáció ellenére a dokumentumkezelés továbbra is a vállalkozások mindennapi működésének egyik alapja. Szerződések, számlák, riportok, szállítólevelek, HR-anyagok vagy prezentációk – a legtöbb cég napi szinten nyomtat. Éppen ezért egy rosszul megválasztott készülék nemcsak bosszúságot, hanem komoly idő- és költségveszteséget is okozhat.
2026. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Rejtett milliárdokat mozgat a rehabilitációs hozzájárulás Magyarországon

A hazai vállalatok jelentős része rutinszerűen fizeti be a rehabilitációs hozzájárulást. Sok esetben észre sem veszik, hogy évente akár több tízmillió forintot hagynak az asztalon egy olyan kötelezettség miatt, amely valójában tudatos döntéssel optimalizálható lenne. A Jobtain HR Szolgáltató tapasztalatai szerint a cégek jelentős része a mai napig automatikus költségként kezeli ezt a tételt, holott a jogszabály logikája nem befizetésre, hanem ösztönzésre épül. A cél a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása, amely teljes mértékben kiválthatja a fizetési kötelezettséget.
2026. 05. 12. 13:00
Megosztás:

Nőtt a KBC Csoport profitja az első negyedévben éves szinten

A Magyarországon a K&H Bankban érdekelt KBC Bank belga biztosító és bankcsoport adózott eredménye 557 millió euróra emelkedett az idei első negyedévben az egy évvel korábbi 546 millió euróról, részvényarányosan a nyereség 1,32 euró maradt - derült ki a cég honlapjára kedden felkerült jelentésből.
2026. 05. 12. 12:10
Megosztás:

Németországban 2,9 százalékra gyorsult az infláció

Németországban 2,9 százalékra, 2024 januárja óta a legmagasabbra emelkedett az éves infláció áprilisban az egy hónappal korábban jegyzett 2,7 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden ismertetett végleges adatai szerint.
2026. 05. 12. 11:30
Megosztás:

Tovább emelkedett a nyersolaj ára, felfelé kúsztak a kötvényhozamok hétfőn

Miután Donald Trump visszautasította a legutóbbi iráni békejavaslatot, az energiahordozók ára és a kötvényhozamok ismét emelkedtek, a dollár pedig erősödött.
2026. 05. 12. 11:00
Megosztás:

Hétfőn újabb csúcson zárt az S&P és a Nasdaq, a geopolitikai helyzet romlása fékezte az emelkedést

Csekély emelkedéssel indították a hetet tengerentúli részvényindexek, ami az S&P500 és a Nasdaq Composite esetében újabb történelmi csúcsot jelentett. A Dow és az S&P 0,2%-os pluszban zárt, a Nasdaq 0,1%-kal araszolt feljebb. A hangulat ezzel együtt nyomott volt, az amerikai-iráni békekötés esélye csökkent miután a felek álláspontja nem közeledett.
2026. 05. 12. 10:30
Megosztás:

Az Ondo Finance tokenizált részvényeket visz a Hyperliquidre a LayerZero hídján keresztül

Az Ondo Finance újabb fontos lépést tett a valós eszközök tokenizációja felé: a vállalat több tucat tokenizált részvényt és ETF-et tett elérhetővé a Hyperliquid ökoszisztémájában. A fejlesztés nemcsak a hagyományos pénzügyi piacok és a DeFi közötti átjárást erősítheti, hanem a LayerZero számára is fontos piaci visszaigazolást jelenthet egy nehéz időszak után.
2026. 05. 12. 10:00
Megosztás: