Megrémülnek a magyarok, ahogy közelednek a nyugdíjaskorhoz?

Ahogy a magyarok közelebb kerülnek a nyugdíjas korhoz, úgy lesz egyre kevesebb illúziójuk róla, derült ki az OTP Nyugdíjpénztár reprezentatív kutatásából. A fiatalok hisznek egy aktív, boldog nyugdíjképben, és jellemzően várják ezt a kort, ám a nyugdíjkorhatárhoz közelítő kitöltők közül már egyre többen tartanak ettől az életszakasztól, mert szerintük az elapadó anyagi források miatt nem fogják tudni terveiket a korábban megszokott sikerességgel megvalósítani. Az OTP Nyugdíjpénztár arra hívta fel a figyelmet, hogy az ellentmondásos viszony feloldható az időskorra való megfelelő anyagi felkészüléssel.

Megrémülnek a magyarok, ahogy közelednek a nyugdíjaskorhoz?

Az OTP Nyugdíjpénztár reprezentatív kutatásában arról kérdezték a válaszadókat, hogy szerintük nyugdíjaskorukban ugyanolyan sikerrel és intenzitással tudják-e majd megvalósítani terveiket, mint jelenlegi életszakaszukban, a válaszokból azonban ellentmondásos tendenciák rajzolódtak ki. 

25% szerint ugyanúgy fog menni minden, mint most, ezzel szemben a magyarok 26%-a nem hiszi, hogy hasonló sikerekkel tudja majd megvalósítani terveit nyugdíjasként, hiszen kevesebb anyagi forrás áll majd rendelkezésükre.

A 40 éves kor alatti válaszadók közel egyharmada gondolja úgy, hogy jelenlegi életszakaszához hasonló módon képes lesz tervei kivitelezésére nyugdíjas éveiben is, azonban ez az arány 40 és 60 éves kor között 21%-ra zuhan, tehát az állítás csupán minden ötödik válaszadóra volt igaz.

„A nyugdíjaskorhoz kötődő ambivalens viszony pozitívvá formálásának egy módja lehet, ha aktív dolgozóként, időben megkezdjük az anyagi felkészülést az időskorra. Ennek egyik eszköze, ha önkéntes nyugdíjpénztári számlán takarékoskodunk, ezt a megtakarítási formát ráadásul az állam is támogatja.

Nyugdíj kalkulátor IDE kattintva

Mennyi idő van még hátra az életedből? Kalkulátor ITT

750 ezer forint éves befizetésig ugyanis a pénztári befizetés 20%-át, tehát akár 150 ezer forintot is visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadóból, mely a pénztártag egyéni számláján kerül jóváírásra” – tette hozzá Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

Miből adódik az ellentét?

„Ahogy a kutatásból kiderült, a különböző életkorú magyarok másképp gondolkodnak az időskorról. Az életkor előrehaladtával ugyanis egyre inkább fonódik össze az öregség fogalmával az időskori anyagi biztonság miatti aggódás, az unokákkal töltött minőségi idő pedig inkább 40 év alatt és 60 éves kor fölött volt erősen meghatározó jellemzője az időskori önképnek” – közölte Nagy Csaba.

Az OTP Nyugdíjpénztár eredményei szerint a magyar lakosságnak vegyesek az érzései az időskorral kapcsolatban, az erre az időszakra való tudatos felkészülés során viszont szembe kell nézni az öregedés gondolatával.

Bár a magyarok 40%-ának az öregkorról az unokákkal töltött minőségi idő jutott eszébe, ezzel szemben 39%-uk testi-lelki fáradtságot, 38%-uk pedig anyagi gondokat vizionált nyugdíjas éveire.

Az MNB is megvárja az iráni háború további piaci hatásait

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően márciusban 6,25%-on hagyta az alapkamatot az MNB, a kamatfolyosó sem változott.
2026. 03. 25. 02:30
Megosztás:

Nagy Márton: a kormány 6170 milliárd forintot fordít gazdaságfejlesztésre

A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép - Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
2026. 03. 25. 02:00
Megosztás:

Karol Nawrocki: Magyarország a lengyelek örök barátja marad

Oroszország mindig fenyegetést jelent, Magyarország viszont a lengyelek örök barátja marad - hangsúlyozta Karol Nawrocki lengyel elnök az X-en, a lengyel-magyar barátság napja alkalmából tett hétfő esti budapesti látogatása után.
2026. 03. 25. 01:30
Megosztás:

A nyugdíjasok pénzét kriptóba, Bitcoinba fektetik? Ez készül a háttérben

Egyre erősebb a lakossági nyomás: az ausztrál nyugdíjalapok felé fordul a kriptopiac. A Hostplus most komolyan fontolgatja, hogy megnyitja a kaput a Bitcoin és más digitális eszközök előtt – ami új korszakot hozhat a hosszú távú nyugdíjbefektetések világában.
2026. 03. 25. 01:00
Megosztás:

Otthonról dolgozol? Lehet, hogy rád is vonatkozik egy kötelező vizsgálat

Sokan úgy gondolják, hogy ha otthonról dolgoznak, akkor mentesülnek a szigorúbb munkavédelmi szabályok alól – pedig épp az ellenkezője igaz.
2026. 03. 25. 00:30
Megosztás:

Debrecen idén is számos kulturális és gasztronómiai eseménnyel várja a közönséget

Debrecen az idén is pezsgő kulturális és gasztronómiai központtá válik: tavasztól a nyár végéig egymást követik a város meghatározó fesztiváljai és nagyrendezvényei, amelyek sokszínű programokkal, nemzetközi fellépőkkel és különleges élményekkel várják a látogatókat - közölték a szervezők a programokat beharangozó keddi sajtótájékoztatón a debreceni Kölcsey Központban.
2026. 03. 24. 23:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok betiltja a külföldi routerek importját

Az Egyesült Államok - meghatározott kivételekkel - betiltja a külföldi routerek importját nemzetbiztonsági okokból – közölte a Szövetségi Kommunikációs Bizottság egy kedden megjelent, de még előző napi keltezésű közleményében.
2026. 03. 24. 23:00
Megosztás:

Vezetőt vált a CIB Bank

Simák Pált Luigi Fuzio váltja a CIB Bank elnök-vezérigazgatói posztján, a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzését követően - közölte a pénzintézet kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 22:00
Megosztás:

Aláírták az üzbég atomerőmű projekt megvalósításának ütemtervét és egyidejűleg elkezdték az alapozás előkészítését a területen

2026. március 24-én Taskentben aláírták a Roszatom állami vállalat és az üzbég kormány alá tartozó Atomenergia Ügynökség, az Uzatom nukleáris és kapcsolódó területeken folytatott együttműködésének ütemtervét, valamint az atomerőmű építési szerződéséhez fűzött kiegészítő megállapodást.
2026. 03. 24. 21:30
Megosztás:

Óvatos üzenetek az MNB-től

Kamattartásról döntött a jegybank. A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton és a kamatfolyosón a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A közel-keleti helyzet miatt rendkívül óvatos üzeneteket küldtek a piacnak a döntéshozók.
2026. 03. 24. 21:00
Megosztás:

Új hajóval bővült a BRFK járműparkja

Új hajóval bővült a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járműparkja.
2026. 03. 24. 20:30
Megosztás:

Idén az építőiparban ismét nőtt a szakemberhiány

Idén ismét nőtt a szakemberhiány az építőiparban: Magyarországon egy kivitelezőre átlagosan 56 napot kell várni, ami három nappal több mint egy évvel korábban - közölte országos kutatása alapján a Mapei Kft. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 20:00
Megosztás:

Élmények és méltóság a rászoruló gyerekeknek – a Budapest Bike Maffiát támogatja a Morgan Stanley

A Morgan Stanley elindítja az Impact Through Innovation díjat az EMEA régióban, a Budapest Bike Maffia lett az első magyarországi győztes.
2026. 03. 24. 19:30
Megosztás:

Az EU-Ausztrália megállapodás súlyos aggályokat kelt

Az európai gazdák és agrárszövetkezetek brüsszeli érdekképviselete, a Copa-Cogeca komoly aggodalmát fejezte ki az Európai Unió és Ausztrália között hétfő este bejelentett szabadkereskedelmi megállapodás miatt.
2026. 03. 24. 19:00
Megosztás:

Kibertámadás érte a holland pénzügyminisztérium informatikai rendszereit

Kibertámadást észleltek a holland pénzügyminisztérium több, alapvető működési folyamathoz kapcsolódó informatikai rendszerében - írta kedden az NlTimes hírportál a tárca szóvivőjére hivatkozva.
2026. 03. 24. 18:30
Megosztás:

MRSZ: nőtt a kommunikációs iparág forgalma tavaly

A magyar média- és kommunikációs piac forgalma tavaly 6,2 százalékkal, 758,7 milliárd forintra nőtt, de reálértéken még mindig 4,5 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől - mondta Novák Péter, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) elnöke kedden, a szektor évértékelő konferenciáján Budapesten.
2026. 03. 24. 18:00
Megosztás:

Tron DAO 1 milliárd dolláros AI-alapja: új korszak jöhet a kriptopénzügyben

Gigantikus lépést tett a Tron ökoszisztéma: tízszeresére növelték az AI- és stabilcoin-alapot, amely immár 1 milliárd dollárral célozza meg az autonóm pénzügyi rendszerek kiépítését. A döntés nemcsak a piacnak szóló erődemonstráció, hanem egyértelmű irányváltás is a kriptoipar jövője felé.
2026. 03. 24. 17:30
Megosztás:

Már most aszály van – tavaly is a száraz időjárás okozta a legtöbb kárt

Már az év első hónapjai is komoly kihívások elé állítják a növénytermesztőket: a januári havazások ellenére az idei az egyik legszárazabb évkezdetnek számít. Az utóbbi egy hónapban ráadásul már 10 fok körüli nappali hőmérséklet jellemző, így a munkák is korán megkezdődtek a földeken. A termelők most különösen várják az esőt, hogy a kijuttatott műtrágya se száraz talajba kerüljön. A gazdáknak ráadásul várhatóan nemcsak az aszállyal kell megküzdeniük, hiszen a tavalyi évben a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék és a jégverés is jelentős károkat okozott – derül ki a Groupama Biztosító adataiból.
2026. 03. 24. 17:00
Megosztás:

Kosz, lejárt és nyomonkövethetetlen élelmiszerek, pókhálók – súlyos jogsértések miatt zárt be üzletet és vont ki élelmiszereket a forgalomból az NKFH

Súlyos élelmiszer-biztonsági és higiéniai hiányosságokat tárt fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) három különböző kereskedelmi egység ellenőrzése során. A feltárt jogsértések egyértelműen rámutatnak arra, hogy a szabályok figyelmen kívül hagyása nemcsak jogi következményekkel jár, hanem közvetlen veszélyt jelenthet a fogyasztók egészségére is. A hatóság ezért minden esetben azonnali intézkedéseket hozott, hangsúlyozva, hogy zéró toleranciát alkalmaz az élelmiszer-biztonságot sértő gyakorlatokkal szemben.
2026. 03. 24. 16:30
Megosztás:

Ondo Finance áttörés: 700 millió dollár fölé ugrott a tokenizált értékpapírok piaca

Új mérföldkőhöz érkezett a blokklánc-alapú pénzügy: az Ondo Finance platformja átlépte a 700 millió dolláros TVL-t. A szám nemcsak egy rekord, hanem egyértelmű jelzés arra, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA) egyre inkább a kriptopiac egyik meghatározó narratívájává válik.
2026. 03. 24. 16:00
Megosztás: