Megújította együttműködési megállapodását az EXIM Magyarország és a MKIK
A több mint két évtizedes együttműködés célja a vállalkozások nemzetközi piacra jutásának elősegítése, közös képzési programok és rendezvények szervezése, valamint szakmai kiadványok megjelentetése. Emellett a partnerek közösen dolgoznak a magyar exportügyletekhez kapcsolódó jogszabályi változtatások kezdeményezésén - írták a közleményben.
A MKIK valamint az EXIM Magyarország közötti megállapodást még 2002. február 1-jén kötötték meg a felek. Az eltelt két évtizedben a jogszabályi környezet változása és a gyakorlati tapasztalatok alapján a megállapodás többször módosult, legutóbb 2019-ben - emlékeztettek.
Berta Adrienn, az EXIM Magyarország üzleti vezérigazgató-helyettese a közleményben kiemelte, hogy az EXIM Magyarország már harminc éve azon dolgozik, hogy a magyar vállalkozásokat támogassa a nemzetközi üzleti céljaik megvalósításában.
A megújított együttműködés célja, hogy a három szervezet előmozdítsa a magyar export ösztönzését, elősegítse a vállalkozások exporttevékenységének megalapozását és bővülését, továbbá, hogy hozzájáruljon a külgazdasági feltételrendszer javításához és a külkereskedelmi forgalom lebonyolításának biztonságosabbá tételéhez - tették hozzá.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt hangsúlyozta, hogy a külpiacra lépés támogatása kulcsfontosságú a vállalkozások növekedése és versenyképessége szempontjából. A külpiaci verseny ösztönzi a vállalatokat az innovációra, új technológiák és termékek fejlesztésére. Hozzátette, a külpiacra lépés támogatása nemcsak a vállalkozások számára előnyös, hanem hozzájárul a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez.
Az aláírt megállapodás értelmében a felek a jövőben is támogatják a vállalkozások piacra jutását, külkereskedelmi tevékenységét képzési programokkal, közös rendezvények, tájékoztatók szervezésével, illetve kiadványok megjelentetésével. Az együttműködés keretében továbbá az MKIK és az EXIM Magyarország közösen egyeztetik és kezdeményezik a szükséges módosításokat a feladatkörükbe tartozó exportügyletek magyar hányadával kapcsolatos jogszabályokban.
A közleményben megjegyezték, hogy a magyar vállalkozások exporttevékenységének és kifektetéseinek, azaz külföldi tőkebefektetéseinek ösztönzése javítja a hazai cégek nemzetközi versenyképességét és Magyarország profitegyenlegét, ezáltal hozzájárul a 3-6 százalék közötti gazdasági növekedés eléréséhez.