Mennyi osztalékot fizetnek a regionális olaj- és gázcégek, köztük a MOL?

Ezeknél a vállalatoknál az osztalék az egyik fő jövedelemforrás a részvényesek számára, mivel jelentős növekedési potenciál nincs a részvényekben (ez alól a két román cég kivétel a Neptun Deep tengeri gázmező feltárása miatt).
A cégek nagy része magas egyszámjegyű vagy alacsony kétszámjegyű osztalékhozamot fizet, kivéve a román Romgaz, amely a Neptun Deep beruházás miatt jelentősen visszavágta korábbi, hasonló mértékű osztalékát.
A cégek közül az OMV és a Tupras csökkentette a kifizetés mértékét, mivel mindkét cég némileg gyengébb környezetre számít az idei évben. Az Orlen viszont meglepetést okozott, mivel a minimális, 4,3 zloty/részvény mértékhez képest 6 zloty kifizetéséről döntött, amit még a tavalyi évet terhelő leírások sem tudtak megtörni.
A MOL is meglepetést okozott, hogy a tavalyi évhez hasonló eredmény után 10%-kal magasabb, 275 forintos egy részvényre jutó osztalékot tervez kifizetni.
Az osztalék a cégek nagy részénél fenntartható lesz, kivéve, ha a környezet drasztikusan romlik. Mi erre nem számítunk, sokkal inkább stagnálást várunk az olaj- és gázárakban, illetve finomítói és petrolkémiai marzsokban, amelyek a leginkább meghatározóak a nyereségre nézve.
A Romgaznál 2027 után visszaállhat a magas osztalék, sőt, ha sikeres a fekete-tengeri beruházás, akkor jelentős ugrás is lehet a kifizetésben. A Petrom esetén szintén ez lehet a növekedési tényező, de a magas készpénzállomány miatt a Petrom egyszerre tud beruházni és osztalékot fizetni.
Összességében elmondható, hogy ezek a részvények azoknak a befektetőknek ajánlhatók, akik elsősorban érték alapú részvényeket szeretnének birtokolni, és a magas osztalék mellett teszik le a voksukat.