Mérséklődtek az alkuk az ingatlanpiacon – a jó lakásokra viszont olykor licitálnak a vevők

Míg tavaly még jelentősebb alkukra is volt lehetőségük a vevőknek a túlárazott ingatlanoknál, idén a piac sokat változott: a keresett lakások gyakran már irányáron kelnek el, sőt olykor a felfelé tartó licit is megjelent.

Mérséklődtek az alkuk az ingatlanpiacon – a jó lakásokra viszont olykor licitálnak a vevők

Míg a tavalyi évben a jelentős túlárazások miatt még komoly, akár 10–20 százalékos alkukra nyílt lehetőségük a vevőknek, ez az alkumérték az árak emelkedésével együtt az idei évre fokozatosan mérséklődött. Elsősorban a jobb adottságú, keresettebb lakásokra volt jellemző, hogy reális árazás esetén irányáron keltek el – sőt, olykor felfelé tartó licitek is kialakultak a szűkös kínálat és a jelentős kereslet hatására.

Mindenesetre Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője úgy látta, hogy míg a túlárazott ingatlanok eladóinak az átlagosnál hosszabb értékesítési időre és akár 10–15 százalékos alkura is fel kellett készülniük, addig azok, akik közel maradtak a realitáshoz az árazásban, jellemzően 3–5 százalékos alkura számíthattak az elmúlt hónapokban.

Kántor Istvánné, a Balla Ingatlan X. és XVII. kerületi irodájának szakmai vezetője is hangsúlyozta, hogy az alkuk a túlárazottsághoz igazodtak: a túlárazott, felújítást igénylő ingatlanok esetében akár 10–15 százalékot is elérhetett korábban az alku mértéke, ugyanakkor az olyan keresett típusoknál, mint a panelek vagy a jó állapotú, 100–120 négyzetméteres családi házak, nem igazán mutatkozott lehetőség számottevő mértékű alkura.

Dr. Kovács Csaba, a Balla Ingatlan agárdi irodájának szakmai vezetője azt tapasztalta, hogy mivel a hirdetési árak a tavalyi évre jellemző szinteknél magasabban alakultak idén, egyre nagyobbak lettek az alkuk, mivel ezeket a megemelt kínálati árakat a vevők nem fogadták el. Az átlagos alku mértékét 5 százalékra tette, de megfigyelései szerint előfordultak 10–20 százalékos alkuk is.

Garaba Gergely, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője is arra hívta fel a figyelmet, hogy az erősen túlárazott ingatlanoknál jelentősebb alkukkal próbálkoztak a vevők, ugyanakkor a jó ár/érték arányú lakások esetében legfeljebb 5 százalékot lehetett alkudni.

Rencsevics Mária, a Balla Ingatlan XIX., XX. és XIII. kerületi irodájának szakmai vezetője szintén úgy vélekedett, hogy az alkuk alapvetően a túlárazottság mértékéhez igazodtak, tehát 5–10 százalékos árengedmények előfordultak. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy irányáron is keltek el ingatlanok, amikor nem volt szó túlárazottságról.

Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakértője ehhez hozzátette, hogy mivel az újépítésű ingatlanoknál gyakorlatilag árcsökkentési kényszer jelentkezett a tavalyi évben a gyenge forgalom miatt, ezeknél már nem lehetett érdemben alkudni. Viszont a használt ingatlanoknál, a stagnáló árak ellenére, általában egy 5–10 százalékos alku megjelent, ami szerinte teljesen normálisnak mondható.

Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője némileg másként látta a helyzetet, és arra hívta fel a figyelmet, hogy Zuglóban az alku már nem volt igazán jellemző az idei év elején. Ugyanakkor hozzátette, hogy ez elsősorban a felkapott ingatlanokra volt jellemző.

Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője is azt hangsúlyozta, hogy a tavaly őszi hónapok előtt megszokott 5–10 százalékos alku az idei évben 0 és 5 százalék közé mérséklődött, ami azt jelenti, hogy sok esetben irányáron keltek el a keresett kategóriákba tartozó ingatlanok, vagy legfeljebb 2–3 százalékot engedtek az eladók.

Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetője pedig arról számolt be, hogy bár az elmúlt néhány hónapban a magas árak miatt továbbra is próbálkoztak alkukkal a vevők – ami indokolt volt, és időnként működött is –, ugyanakkor a kifejezetten jó adottságú, illetve az 50 millió forintnál olcsóbb ingatlanoknál ismét megjelentek a licitek a szűk kínálat és a fokozódó kereslet következtében.

Netrisk: újra itt lakásbiztosítási kampány - következik a harmadik kör

Harmadik alkalommal indul el márciusban a lakásbiztosítási kampány, amely az elmúlt két évben alapjaiban mozgatta meg a hazai biztosítási piacot. A Netrisknél már február közepétől elérhetőek a kampányra készített lakásbiztosítási kalkulátorok. Továbbra is milliós nagyságrendű a régi, elavult lakásbiztosítással rendelkező lakóingatlanok száma, vagyis sok tulajdonosnak érdemes lépnie. A korábbi tapasztalatok alapján egy új biztosítás éves díja akár 20-30 százalékkal alacsonyabb lehet, ráadásul szélesebb szolgáltatáscsomagot kaphatnak az érintettek.
2026. 02. 18. 03:30
Megosztás:

Gazdasági lendületet hozott Olaszországnak a milánó-cortinai téli olimpia nyitóhétvégéje

A Visa, az olimpiai és paralimpiai téli játékok hivatalos fizetéstechnológiai partnere közzétette legfrissebb adatait, amelyek bemutatják a fogyasztói költési mintázatokat a Milanó-Cortina 2026 téli olimpiai játékok nyitóhétvégéjén, a játékok helyszínein. A Visa mutatói alapján Észak-Olaszországban több mint 60%-kal nőtt az Európán kívüli Visa kártyabirtokos látogatók száma, a vásárlások értéke pedig 80%-kal emelkedett a 2025-ös azonos időszakhoz képest. A költésnövekedés a ruházat és kiegészítők, az éttermek, valamint a közlekedés és mobilitás területén is megmutatkozott – a legnagyobb részét az amerikai Visa kártyabirtokosok adták, míg a legnagyobb éves növekedés Kanadából és Svájcból érkezett.
2026. 02. 18. 03:00
Megosztás:

50 éves a Magyar Élelmiszerkönyv, a hazai élelmiszerbiztonság alapja

Az 50 éves Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) az élelmiszer-biztonság és a minőségi élelmiszer-előállítás egyik legfontosabb pillére Magyarországon, alapjait 1976-ban fektették le - mondta Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára a VIII. Húsipari Szakmai Napon, Budapesten az AM keddi közleménye szerint.
2026. 02. 18. 02:30
Megosztás:

Betegséged van? Állami segítséget kaphatsz 2026-ban, mutatjuk miket

Milyen segítségek járnak súlyos egészségi problémával vagy fogyatékossággal élőknek 2026-ban? A súlyos betegséggel vagy fogyatékossággal élő emberek számára többféle pénzügyi és gyakorlati kedvezmény létezik Magyarországon. Ezek célja az, hogy csökkentsék a mindennapi kiadásokat, és könnyebbé tegyék az életvitelt.
2026. 02. 18. 02:00
Megosztás:

Kátyúba hajtott? Itt van, ki fizet a javításért

A kátyúkkal tarkított útszakaszok nem pusztán bosszúságot okoznak, hanem komoly pénzügyi következményekkel is járhatnak. Egy váratlanul felbukkanó úthiba könnyedén tönkreteheti a gumiabroncsot, a keréktárcsát, a futómű egyes elemeit, sőt akár az autó alvázát is. Ilyen helyzetben nemcsak műszaki problémáról van szó, hanem jogi kérdések is felmerülnek: kinek a felelőssége a kár, és milyen módon lehet a kártérítést érvényesíteni?
2026. 02. 18. 01:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban a ZEW gazdaságkutató intézet keddi jelentése szerint.
2026. 02. 18. 00:30
Megosztás:

A Wolt finanszírozási programja fél év alatt 1 millió euró hitelt kínált belföldön

A tavaly augusztusi indítása óta összesen 1 millió euró hitelhez jutottak a Wolt kereskedőpartnerei a cég finanszírozási programjából - közölte az ételkiszállító platformot működtető társaság az MTI-vel kedden.
2026. 02. 18. 00:05
Megosztás:

50 millió dolláros Bitcoin árfolyam? – Hedge fund vezér radikális árfolyamcélt jelölt ki 2041-re

Hihetetlennek tűnik, de egy ismert hedge fund menedzser szerint a Bitcoin hosszú távú potenciálja messze túlmutat a jelenlegi árfolyamszinteken. Eric Jackson, az EMJ Capital vezérigazgatója úgy véli: 2041-re akár 50 millió dollárt is érhet egyetlen BTC.
2026. 02. 17. 23:30
Megosztás:

Amire figyelni kell télen a padlók tisztítása során

A téli időszakban a belső terek szerepe felértékelődik: kevesebb szellőztetés, több zárt térben töltött idő, intenzívebb használat. Ilyenkor nemcsak a komfort, hanem a higiénia és a biztonság is új kihívások elé kerül. Irodákban, üzletekben, vendéglátóhelyeken és ipari környezetben egyaránt megjelennek azok a rejtett kockázatok, amelyek elsőre nem látványosak, de komoly következményekkel járhatnak.
2026. 02. 17. 23:00
Megosztás:

A Kraken is beszáll a „Trump Accounts” programba – újabb kriptotőzsde támogatja az újszülöttek állami megtakarítását

Egyre több amerikai kriptocég áll a Trump Accounts kezdeményezés mögé. Most a Kraken is csatlakozott a programhoz, amely újszülöttek számára biztosít induló állami megtakarítást – bár a kriptoeszközök egyelőre kimaradnak a konstrukcióból.
2026. 02. 17. 22:30
Megosztás:

A megfizethető lakhatásról terjesztett be törvényjavaslatot a horvát kormány

A horvát kormány benyújtotta a parlamentnek a megfizethető lakhatásról szóló törvényjavaslatot, amely a 2030-ig szóló nemzeti lakhatási terv végrehajtásának jogi keretét teremti meg.
2026. 02. 17. 22:00
Megosztás:

Bitcoin lejtmenetben: geopolitikai feszültség és tőkekiáramlás nyomja az árfolyamot

Újabb négyhetes mélypontra csúszott a Bitcoin árfolyama, miközben a befektetők kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak. A geopolitikai bizonytalanság, a Fed-kamatpálya körüli kérdések és az ETF-ekből kiáramló tőke együttesen nehezednek a piacra – a hangulat pedig extrém félelembe fordult.
2026. 02. 17. 21:30
Megosztás:

Milyen gumikesztyűt válasszunk?

Ahhoz, hogy bármely területen biztonságos és higiénikus lehessen a munkavégzés, elengedhetetlen a gumikesztyű használata. Manapság már különféle termékek közül válogathatunk a boltok polcairól, de nem mindegy, hogy mikor melyiket választjuk.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama

Vegyesen alakult kedden a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzésekhez képest a bankközi piacon; az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frank ellenében erősödött.
2026. 02. 17. 21:00
Megosztás:

A Bitmine nem hátrál: 90,8 millió dollárért vett Ethereumot a 8 milliárd dolláros veszteség ellenére

Merész intézményi lépés rázta fel a kriptopiacot: a Bitmine újabb tízmilliókat költött Ethereumra, miközben meglévő pozícióján több milliárd dolláros nem realizált veszteséget görget maga előtt. Vajon stratégiai zsenialitásról vagy kockázatos duplázásról van szó?
2026. 02. 17. 20:30
Megosztás:

Új napelemparkot helyeztek üzembe Kiskunhalason

Megkezdte a kereskedelmi üzemet a 25 ezer háztartás áramellátását biztosító kiskunhalasi napelempark - közölte a létesítmény tőkebefektetője az MTI-vel kedden.
2026. 02. 17. 20:00
Megosztás:

Intesa Sanpaolo nagyot lépett: közel 100 millió dollár Bitcoin ETF-ben

Az egyik legnagyobb európai bank, az Intesa Sanpaolo, látványos fordulatot hajtott végre digitális eszközstratégiájában. A pénzintézet közel 96 millió dolláros kitettséget épített ki spot Bitcoin ETF-ekben, miközben opciós fedezeti ügyletekkel és altcoin-befektetésekkel is diverzifikálja portfólióját.
2026. 02. 17. 19:30
Megosztás:

Közelgő határidők a globális minimumadózásban

2026-ban is számos feladatuk lesz a globális minimumadózással érintett multinacionális nagyvállalatoknak. Az első határidő 2026. február 28-a, amikor a 2025-ös évre vonatkozóan kell arról bejelentést tenniük, hogy alanyai-e a GloBe kiegészítő adónak. Ezzel párhuzamosan már most el kell kezdeni két nagyon komplex júniusi kötelezettség – a QDMTT (Qualified Domestic Minimum Top-up Tax) és a GloBE bevallás Information Return (GIR) jelentés – benyújtására való felkészülést.
2026. 02. 17. 19:00
Megosztás:

Pump.fun mélyrepülésben: 543 millió PUMP tokent adott el a csapat – meginoghat a platform stabilitása?

Jelentős veszteséggel értékesítette saját tokenjeit a Pump.fun csapata, miközben jogi kockázatok és projektbukások árnyékolják be a Solana-alapú meme coin indítóplatform jövőjét. A befektetők egyre inkább a fenntarthatóságot és a hosszú távú kilátásokat kérdőjelezik meg.
2026. 02. 17. 18:30
Megosztás:

MKIK: elektronikus aláírás féláron az önkéntes kamarai tagoknak

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Microsec Számítástechnikai Fejlesztő Zrt. együttműködésében a kamarához önkéntes tagként csatlakozott vállalkozások számára korszerű, a jogszabályi előírásoknak minden tekintetben megfelelő, minősített elektronikus aláíró szolgáltatást tesznek lehetővé kedvező feltételek mellett - közölte az MKIK kedden az MTI-vel.
2026. 02. 17. 18:00
Megosztás: