Mérséklődtek az európai indexek, alulteljesített a kiskereskedelem és a gyógyszeripar

A piacok kedvezően reagáltak a Novo Nordisk jelentésére, amelyben egyrészt mérsékelték a 2025-ös értékesítési és profitvárakozásokat, másrészt a vártnál kedvezőbb első negyedéves eredményről számoltak be. A fő kérdés továbbra is az, hogy a dán gyógyszergyártó meg tudja- e őrizni vezető szerepét az USA-ban az elhízás elleni gyógyszerek piacán. Az árfolyam szerdán 1,3%-kal emelkedett. Mindeközben az európai gyógyszergyártók árfolyamát nyomás alatt tartotta Donald Trump hétfői bejelentése, miszerint két héten belül várhatóak a gyógyszeripari vámok. Az SXDP gyógyszeripari szektorindex 1,8%-ot veszített értékéből. A BMW érvényben hagyta a 2025-ös pénzügyi előrejelzését, és bár jelentősnek értékeli a vámok második negyedéves hatását, némi enyhülésre számítanak júliustól. Az első negyedéves eredménye több mint 20%-kal maradt el az egy évvel korábbitól, de így is meghaladta a várakozásokat; az árfolyam 1,66%-kal emelkedett.
A német feldolgozóipari megrendelések márciusban 3,6 százalékkal nőttek hó/hó alapon, ami jelentősen meghaladta az 1,3%-os elemzői várakozást. Ugyanakkor a gyenge januári-februári adatok után még így is 2,3%-kal csökkentek a megrendelések az év első negyedévében QoQ alapon. A fordulat tartósságát illetően kérdés, hogy a kedvező márciusi adatot mennyiben magyarázza a vámok miatt előrehozott import.
Az áprilisban 1,8%-ra lassuló inflációs adat által is támogatva a cseh jegybank 25 bázisponttal, 3,5%-ra csökkentette az irányadó rátáját. A lengyel jegybank 50 bázispontot vágott, ezzel 5,25%-on állapította meg az irányadó rátáját. A kamatvágás irányába hatott, hogy a lengyel infláció 4,2%- ra lassult áprilisban az előző havi 4,9%-ról. A régióban a lengyel WIG20 1,1%-ot, a cseh PX50 2%-ot emelkedett. A BUX 1%-kal került feljebb.
2025. márciusban a hazai kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól (és húsvéthatástól) megtisztítva 0,4%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ez ugyanakkor megtorpanást jelent a korábbi dinamikához képest. Hó/hó alapon a kiigazított adat 0,5%-os csökkenést mutat. A hazai háztartási hitelezés továbbra is erős. Az új kihelyezések közel 50%-kal nőttek márciusban az egy évvel korábbihoz képest, az elmúlt 12 hónapban pedig a kihelyezések elérték a 3000 milliárd forintot. Míg a lakossági hitelállomány 10,6%-kal bővült egy év alatt, addig a vállalati hitelezés a bizonytalan gazdasági környezetben továbbra is visszafogott, az éves hitelállomány-növekedés 2% volt.
(Forrás: OTP Ébresztő)