Mi a baja a BofA-nak az OTP Bank részvényeivel?
Az előbbi neutrális, míg az utóbbi alulteljesítő lehet. Az OTP estében 10 százalékos emelkedési potenciált lát 20.300 forintra, ami jóval alacsonyabb, mint a szektortársak 20-40 százalékos emelkedési potenciálja.
A BofA szerint az egyik fő mozgatóerő a részvényesi visszajuttatás, amiben a Pekao, a PKO, az Erste és a Komercni az éllovasok. Ugyanakkor az orosz kitettség az RBI és az OTP esetében visszahúzó tényező. Leginkább az előbbi esetében.
Egy szó, mint száz, annak ellenére, hogy 19.800 forintról 20.300-ra emelte az OTP célárát, csak átlagos teljesítményt lát a részvényben, mert (i) nem növekszik az eredménye, (ii) na meg a teljes részvényesi visszajuttatásban (2024 és 2025 együtt: osztalék és részvény visszavásárlás) utolsóként kullog a sorban a régióban. Különben a tőkeköltség fölötti hozam alapján számított régiós regressziós egyenesen van az OTP, vagyis ilyen alapon jogos a neutrális hozzáállás. Viszont a Komercni meg jóval fölötte, mégis vétel az ajánlás és további jelentős felértékelődési potenciált vár, lát a BofA.
A másik furcsa tényező, hogy a BofA szerint az OTP historikus PE szorzószám szerinti értékeltsége 6, s ehhez képest az 5,6 értékeltség, amelyen forog, az már nem olyan nagy emelkedési potenciál. Mindeközben szerintünk meg inkább 10 körül van ez az érték. Persze ha néhány éves átlagot veszek csak, akkor csakugyan kijön a 6-os érték, mint ahogy a 2020 és 2023 közötti átlagot vették az elemzők. (De azt nem feltétlenül nevezném historikus átlagnak.)
Mindeközben az OTP az egyik legalacsonyabb, 5-ös előremutató PE rátán, az Erste és az RBI mellett a legalacsonyabb P/BV értékeltségen (1 alatt) forog. A tőkemegtérülése idén a legmagasabb, míg jövőre a harmadik legmagasabb lehet a régióban, 22,4 és 18,3 százalékos értékekkel.
Szóval már megint a nincs rajta sapka effektust láthatjuk. Van egy nemszeretem attitűd a magyar piac irányába, amit elsősorban a magyar-EU-s, stb. politikai csörték meg a gyenge makrogazdasági kép motiválnak. S mintha ez jelenne meg ebben az értékelésben is.
Hiszen az OTP részvényesi visszajuttatása azért alacsonyabb, mint más bankoké, mert további akvizíciókra készül, amit nem is rejtett véka alá. Ha pedig nem jön össze egy tranzakció sem, akkor valószínűleg nagyobb pénzmennyiséghez juthatnak a befektetők. Persze akvizíció esetén is, csak jóval később, és az akvizíció méretével arányosan nagyobbhoz! Szóval az OTP továbbra is alvó szépségnek tekinthető. Ezt a státuszt a makrokörnyezet javulása, vagy éppen egy akvizíció változtathatja meg. (forrás: ERSTE)