Mi mindent érdemes tudni a kompresszorokról?
Melyek a kompresszorok felhasználási területei?
A kompresszorok számos ágazatban létfontosságúak, a kisvállalkozásoktól a nagy ipari üzemekig. A sűrített levegőt számos területen használják, legyen szó például autógumik felfújásáról, öntő- és préslapok létrehozásáról, vagy éppen gázsűrítési folyamatokról a kőolajiparban és vezérlő- és működési mechanizmusok a nyersfém szektorban. Vagyis igen széles a felhasználási területük.
Mi is az a kompresszor?
A kompresszorok alapvetően két típusra oszthatók a szerint, hogy miként működnek. A térfogat- kiszorításos kompresszorokra és turbókompresszorokra. A kiszorításos kompresszorok azon az elven alapulnak, hogy a levegőt meghatározott térfogatban összenyomva növelik a nyomást. Az ilyen típusú gépeket dugattyújuk, hengerük, forgórészük és testük alakja vagy száma szerint típusokra osztják. A többi pedig azon az elven működik, hogy turbinák segítségével növelik a levegő sebességét, majd a sebesség csökkentésével nyomást szereznek. A kompresszortípusok működési elvük szerint több különálló csoportba sorolhatók.
Dugattyús kompresszorok - a sűrített levegő azáltal keletkezik, hogy a dugattyú előre-hátra mozgásával összenyomja a levegőt vagy a gázt. A kompressziós folyamat a dugattyú és a henger, valamint a szívó- és nyomószelepek között megy végbe.
Csavarkompresszorok - kompressziós mozgása a két, egy testben elhelyezett rotor összekapcsolásával kialakított csavarblokkban történik. A levegő a szívónyílásból a kompressziós kamrába kerül. A rotorok fogközei levegővel vannak feltöltve. Az ellentétes irányban forgó rotorok lezárják a beszívott levegő szívónyílását, és kompressziós területet hoznak létre a test és a rotor fogközei között. A forgórészek fordított forgásával a levegő a fokozatosan csökkenő térfogatban a foghézagok irányába mozog. A sűrített levegő a csavarblokk kimenetén távozik.
Centrifugális kompresszorok - működési elve szerint a levegő központilag kerül a gyűrű alakú kamrába, és a levegő a centrifugális erő hatására felgyorsul a körközépen belüli forgómozgás következtében. De amikor eléri a külső oldalt, lelassul. A sebesség csökkenése a nyomás növekedését is eredményezi. A levegő bekerül a gyűjtőgyűrűbe, és kilökődik.
Axiális áramlási kompresszorok - működési rendszerében a levegő a forgástengellyel párhuzamosan lép működésbe és spirálisan halad. Így a nyomás folyamatosan növekszik.
Forgó elmozdulású kompresszorok - a levegőt a külső központi szivattyúk kis, egymást követő térfogatokká alakítják át. A térfogat csökkenésével biztosított a nyomás növekedése. A motor forgó része kiszívja a folyadékot a bemeneti nyílásából, körkörösen forgatja maga körül és a kimeneténél továbbítja a nagynyomású részhez.
Jet kompresszorok - kétféle sugárkompresszor létezik. Hidraulikus valamint, gáz- és gőzkompresszorok. A hidraulikus kompresszorok olyan szerkezetek, melyek leeső vizet vagy nyomás alatt lévő vizet használnak úgy, hogy nyomást gyakorolnak a levegőre. A gáz- és gőz változatok nyílásokkal rendelkeznek, amelyeken a sűrített levegő vagy gőz távozik. A nagynyomású levegő kitágul, miközben kilép ezen a nyíláson, és gyors mozgásának köszönhetően magával viszi a levegőt.
Milyet érdemes választani a széles kínálatból?
Az ideális eszköz kiválasztásánál mindenképpen azt kell figyelembe venni, hogy mire szeretnénk használni majd a későbbiekben. Hiszen ha ritkábban kerül elő a gép, akár a 2-3 bar nyomással üzemelő szerkezetek is elég teljesítményt adhatnak. Ám természetesen a határ innentől kezdve a csillagos ég a kifejezetten nagy méretű, speciális típusokig. Ha te is szeretnél szétnézni a kínálatban, érdemes a Szerszámkell webáruház kompresszorait áttekinteni.