Milliárdok sorsa a tét az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknál

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok szempontjából is kiemelten fontos a keddi – május 20-i – szja-bevallási határidő, hiszen a bevalláshoz csatolt nyilatkozattal igényelhető a befizetések utáni személyi jövedelemadó-visszatérítés – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Emlékeztetett rá: az előző évi önkéntes nyugdíjpénztári befizetések összegének 20 százaléka, de legfeljebb 150 ezer visszaigényelhető, ám a kedvezmény nem automatikus, tehát az erre vonatkozó igényről a pénztártagoknak nyilatkozniuk kell.
A visszaigényelhető összeg számításánál a munkáltatói befizetéseket is figyelembe lehet venni: fontos azonban, hogy a visszatérítés nem használható fel szabadon, azt a pénztártag egyéni nyugdíjszámláján írják jóvá.
„Semmiképp sem szabad megfeledkezni tehát a bevallás során a nyilatkozattételről, hiszen ha valaki önkéntes nyugdíjpénztári tag, akár 150 ezer forintnyi jóváírástól is eleshet” – mutatott rá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Egyre több adókedvezményt írnak jóvá a pénztártagok számláin
Gergely Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések után évről évre egyre nagyobb összeget írnak jóvá a tagok számláin: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint ez az összeg 2024-ben már csak hajszállal maradt el a 20 milliárd forinttól, és szinte biztosra vehető, hogy az idén is tovább nő majd
„A növekedés pedig figyelemre méltó ütemű: öt évvel korábban, 2019-ben még nem egészen 11,7 milliárd forintos jóváírást kaptak a pénztártagok” – emelte ki a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az szja-visszatérítések összegének emelkedése annak köszönhető, hogy mind a tagok, mind a munkáltatók egyre többet fizetnek be az önkéntes nyugdíjpénztári egyéni számlákra.
A nyugdíjcélú megtakarítások növelését persze a pénztárak is igyekeznek ösztönözni: befizetett pénznek annál nagyobb részét írják jóvá a számlán – és annál kisebb hányad kerül a működési és likviditási alapba –, minél nagyobb összeg érkezik a számlára.
A maga 277 ezer tagjával piacvezető OTP Nyugdíjpénztárnál például a 240 ezer forint alatti éves befizetéseknél a jóváírt összeg 94,01 százaléka kerül a fedezeti alapba – tehát ekkora hányadot írnak jóvá az egyéni számlán –, ám a 240 ezer és 750 ezer forint közötti sávban 96,51 százalékra ugrik ez az arány, 750 ezer forint feletti éves befizetésnél pedig eléri a 99,01 százalékot.
„Eltérő sávokkal és százalékos mértékekkel ugyan, de hasonló elven működik a többi önkéntes nyugdíjpénztár is, így a már aktív és leendő tagoknak is érdemes tájékozódniuk a szolgáltatók weboldalain, illetve használniuk az online nyugdíjpénztári kalkulátorokat” – emelte ki a szakértő.
Nagyon szépek a számok a nyugdíjkasszáknál
Gergely Péter szerint az szja-visszatérítés összege azért nő, mert tavaly sikerült megállítani a taglétszám lassú, de szinte folyamatos csökkenését az önkéntes nyugdíjpénztáraknál. Az MNB adatai szerint a pénztárak év végén 1,075 millió tagot tartottak nyilván, ami minimálisan bár, de meghaladta az egy évvel korábbi számot.
A pénztári vagyon közben új csúcsra emelkedett 2024-ben, és igen szép ütemű, 15,5 százalékos bővülést követően elérte a 2 260 milliárd forintot. Hasonló ütemben emelkedett egyébként a pénztártagok befizetéseinek összege is, így már 147,3 milliárd forintnál járt 2024-ben.
„Azt látni kell, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon tavalyi, gyors gyarapodásához a kedvező tőkepiaci környezet is kellett, ám az, hogy eközben a tagi befizetések összege is 15 százalék körüli mértékben emelkedett, egyértelműen a nyugdíjcélú megtakarítások iránti kereslet erősödésére utal” – emelte ki a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.