Milyen ingatlanokat keresnek most a vevők? A piac aktuális trendjei

Az elmúlt fél évben a legnagyobb kereslet változatlanul a kisebb, olcsóbb lakások iránt mutatkozott, ugyanakkor ahogy kezdett felpörögni a kereslet, fokozatosan megjelent a nagyobb értékű ingatlanok iránti érdeklődés is. Ingatlanszakértők segítségével jártunk utána a jelenlegi vevői igényeknek.

Milyen ingatlanokat keresnek most a vevők? A piac aktuális trendjei

Elsősorban a kisméretű, 30-40 négyzetméteres lakások iránt nőtt meg a kereslet az elmúlt hónapokban a X. és XVII. kerületek ingatlanpiacán, a problémát az okozza, hogy ezek a méretek hiánycikknek számítanak - jelezte Kántor Istvánné, a Balla Ingatlan X. és XVII. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint ezeket a kis alapterületű lakásokat leginkább a befektetők keresik.
 
Marosvölgyi Gabi, a Balla Ingatlan csepeli és szigetszentmiklósi irodájának szakmai vezetője szintén azt tapasztalta, hogy ami érezhetően jól fogyott, azok a kisméretű, olcsó lakások voltak, igaz, ugyanígy az olcsó házakat is nézegették az érdeklődők. Ez azt jelenti, hogy a XXI. kerületben a 40-43 millió forintos értékhatárig keresték az eladó lakásokat a vevők, hasonlóan Szigetszentmiklóshoz, ahol 40 millió forint volt az elmúlt hónapokban a lélektani határ a lakásoknál, míg a házaknál 60 millió forint.
 
A IV. és XV. kerületekben szintén a kisebb, 1,5-2 szobás, erkélyes, első vagy második emeleti, felújított és jó lokációban elhelyezkedő lakások a leginkább keresettek - derült ki Balla Frigyesnek, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodája szakmai vezetőjének a szavaiból. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy az újépítésű ingatlanok piacán jelentős visszaesés következett be az elmúlt hónapokban, mivel a kínálati árakat a kereslet nem tudta követni.
 
Hasonló helyzet rajzolódik ki a belvárosi kerületek ingatlanpiacán is, hiszen mint Garaba Gergely, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője elmondta, a leginkább keresett lakások a közepes méretű ingatlanok voltak, de figyelembe vették a vevők a fenntartási és a felújítási költségeket is. Valamint azt is, hogy jó legyen a közlekedés és az infrastruktúra, és leginkább a tiszta, parkosított, kulturált lakókörnyezetet preferálják. 
 
Azt is hozzátette, hogy habár sok újépítésű ingatlan is megfelelne az előbbi feltételeknek, ezek iránt mégis erősen lecsökkent az érdeklődés, aminek a túl magas ár volt az oka: a belvárosban kialakult 1,5-2,5 millió forintos átlagos négyzetméterár egyszerűen túl sok volt a vásárlóknak, így aki újépítésű lakást szeretett volna venni, az inkább a külső kerületekben nézett körül. 
 
Nagy Aloisia Andrea, a Balla Ingatlan bel-budai és észak-budai részeken aktív ingatlanközvetítője is arról számolt be, hogy ezeken a területeken a tavaly év végi keresletnövekedés szinte kizárólag a 80 millió forintnál olcsóbb lakások piacát érintette, melybe leginkább az egy-, másfél-, kétszobás lakások tartoztak, a családi házaknál már nem volt tapasztalható különösebb lelkesedés, ahogy az agglomeráció népszerűsége is igencsak visszafogott volt.
 
De a kereslet Érden is inkább a kisebb méretű, kisebb értékű ingatlanok iránt mutatkozott az elmúlt hónapokban, melyekből nincs túl sok az agglomerációs településeken, hiszen jellemzően családi házas, ikerházas övezetekről van szó - magyarázta Hártó Regina, a Balla Ingatlan érdi irodájának vezetője, aki szerint ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy a 70 millió forintnál olcsóbb, kisebb méretű ingatlanokat - például az Érden nagyon ritkán felbukkanó panellakásokat - keresték leginkább a vevők.

Ugyanakkor az idei év elején erősödött a kereslet a nagyobb méretű, nagyobb értékű ingatlanok iránt is, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 100 millió forint feletti kategória esetében is voltak hívások, viszont, a korszerűtlen, komoly felújítást igénylő, kifejezetten nagyméretű házakat továbbra is kerülik a vevők.  

Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetője szintén azt tapasztalta, hogy tavaly ősszel megjelent a kereslet a drágább, nagyobb, a korábbi lélektani határnál magasabb árú ingatlanok iránt. Ez azt jelenti, hogy a 80-100 milliós vagy e feletti árkategóriába tartozó ingatlanokra is akadtak érdeklődők. Azt ugyanakkor hangsúlyozta a szakértő, hogy a budai oldal ingatlanpiacáról beszélünk, tehát a 100 millió forintos ár nem számít kifejezetten magasnak.

Azt is megjegyezte, hogy a lendület az újépítésű ingatlanok elmúlt hónapokban erősen gyengélkedő piacán is megjelent, már csak azért is, mert az újépítésű ingatlanoknál is további áremelkedésre lehet számítani jövőre, ezért aki újépítésűben gondolkodik, az érthető módon szintén igyekezett a vásárlását minél előbb realizálni.

De Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi év végén olyan ingatlanok esetében is felbukkantak érdeklődők, melyekre évekig rá sem néztek, ami következménye annak a ténynek, hogy kevés eladó ingatlan közül lehetett válogatni. A legnagyobb kereslet az egy-, másfélszobás lakások iránt mutatkozott korábban is, melynek hatására ezek szinte teljesen eltűntek a piacról. Azt is hozzátette, hogy tapasztalatai szerint a családi házak és a társasházi lakások piaca is egyformán élénk volt, az eladhatatlan kategóriába pedig legfeljebb csak a nagyon nagy értékű, nagyméretű, azaz 200 négyzetméter feletti ingatlanok tartoztak.

Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakértője is hasonlóan látta a helyzetet. Mint rámutatott, először a kisebb lakások iránti kereslet élénkült meg a Balatonnál az elmúlt hónapokban, majd ez elkezdett továbbgyűrűzni a többi kategóriába is, és aztán végül megmozdult a telkek és az új építésű lakások piaca is, de azt is megjegyezte, hogy a 100 millió forint feletti kategóriában csekélyebb volt a mozgás, akár lakásokról, akár családi házakról volt szó.

Ez azt jelenti, hogy a 100 milliós határ alatt jelentkezett nagyobb érdeklődés, ilyen összeghatárig keresték a vevők az elmúlt pár hónapban az 50 négyzetméter körüli, vízparti társasházi lakásokat, illetve a siófoki, 40-60 négyzetméter közötti belvárosi lakásokat.

Kommentár a Kormány és a Kereskedelmi és Iparkamara mai megállapodásához

A Niveus a 11 pontból két intézkedést emelt ki, amelyek érdemben befolyásolhatják a vállalkozások adózását: a kisvállalati adóra jogosultak körének kiszélesítését, valamint a kiskereskedelmi adó határsávjainak megemelését, miközben a kulcsok változatlanok maradnak — ez mintegy 3500 cégnek jelenthet adócsökkentést. A fennmaradó kilenc ponthoz a Niveus rövid, egy­mondatos megjegyzéseket fűzött.
2025. 11. 17. 23:30
Megosztás:

Lássuk a következő 100-szorozó esélyesek: Digitap ($TAP), Cardano és Litecoin

A tapasztalt befektetők jól tudják, hogy egy 100-szoros megtérülés (100x ROI) elérése jellemzően azt kívánja meg, hogy a projektekbe még korai fázisban, a mainstream ismertség előtt fektessenek be.
2025. 11. 17. 23:00
Megosztás:

Ha az XRP is 1 775%-ot emelkedik, mint a Zcash – Itt köthet ki az árfolyama

Az XRP hívei kíváncsian figyelik, vajon a token képes-e hasonló parabolikus árfolyam-emelkedésre, mint amit a közelmúltban a <a href="https://coinmarketcap.com/currencies/zcash/" target="_blank">Zcash (ZEC)</a> produkált. Miközben az XRP az elmúlt hónap során közel 20%-ot esett, a ZEC szembement az általános piaci trenddel, és az év egyik leglátványosabb raliját valósította meg.
2025. 11. 17. 22:00
Megosztás:

Michael Saylor: „Tarts ki az életedért”, miközben a Bitcoin esése 92 000 dollárig mélyül

Michael Saylor egy egyszerű, mégis szimbolikus üzenetet küldött a Bitcoin-közösségnek a mai, súlyos piaci eladási hullám közepette.
2025. 11. 17. 21:00
Megosztás:

Magyarország nem kér a műhúsból

Magyarország nem kér a műhúsból - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
2025. 11. 17. 20:30
Megosztás:

A Digitap ($TAP) lesz a következő kriptórobbanás? – Mélyreható tokenelemzés

2026 kevesebb mint két hónapnyira van, és a világ egyre inkább eltávolodik a hagyományos bankolási módszerektől. A Z generáció és a milleniálok több mint 70%-a már mobilbanki alkalmazásokat használ pénzügyei kezelésére.
2025. 11. 17. 20:00
Megosztás:

A Bitcoin ára 95 000 alá esett; Miért vonzotta a PEPPER Mining platform a felhasználókat a trenddel szemben?

A Bitcoin ára nemrég 95 000 dollár alá esett, ami piaci pánikot szított és a rövid lejáratú spekulatív alapok gyors kivonulását idézte elő. A folyamatos piaci volatilitás közepette azonban a PEPPER Mining platform egyre nagyobb felhasználói figyelmet keltett. Ez stabil, átlátható és kiszámítható profitmodelljének köszönhető, amely a spot és származtatott piacoktól eltérő „stabil részvételi módszert” kínál a befektetőknek.
2025. 11. 17. 19:40
Megosztás:

Az OKSZ a SZÉP-kártya közterheinek csökkentését szorgalmazza

Az Országos Kereskedelmi Szövetség üdvözli a SZÉP-kártya felhasználhatóságának kiterjesztését a hideg élelmiszerek vásárlására, mert az egyszerre segítheti a lakosságot az alapvető élelmiszerek beszerzésében és a kiskereskedelmi forgalom élénkítését, ugyanakkor a SZÉP-kártyás hidegélelmiszer-vásárlások maximum 3,6 százalékos tranzakciós díjának mérséklését javasolja - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
2025. 11. 17. 19:30
Megosztás:

Megkezdődött az országos mezőgazdasági összeírás

Megkezdődött az egyéni gazdaságok idei mezőgazdasági összeírása, amelyben országszerte több mint 21 ezer gazdaság vesz részt; az adatszolgáltatást kormányrendelet írja elő, a válaszadás kötelező - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleményében az MTI-t.
2025. 11. 17. 18:30
Megosztás:

Megújította vezető testületeit az MBH Bank

Az MBH Bank Nyrt. hétfői rendkívüli közgyűlésén megválasztották a pénzintézet vezető testületeinek tagjait, a közgyűlés döntése értelmében a hitelintézet elnök-vezérigazgatói pozícióját 2030-ig továbbra is Barna Zsolt tölti be, miközben tapasztalt szakemberek bevonásával tovább erősödnek a bank vezető testületei - tájékoztatta a pénzintézet az MTI-t.
2025. 11. 17. 17:30
Megosztás:

Adathalász hirdetések lehettek a Google platformján, a GVH megvizsgálja

Versenyfelügyeleti eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Google-lal szemben. A GVH gyanúja szerint a Google Ireland Limited (Google) a Google Ads hirdetési platformján nem ellenőrizte megfelelően az adathalász hirdetéseket, ezért azok fizetett tartalomként, illetve a Google kereső a találati listájának elején jelenhettek meg. Mindez a versenyhatóság szerint hozzájárulhatott ahhoz, hogy a fogyasztók kockázatos weboldalakra kerüljenek vagy kicsalják tőlük a banki belépési adataikat.
2025. 11. 17. 17:00
Megosztás:

ALTEO III. negyedévi gyorsjelentés: dinamikusan növekvő árbevétel és folytatódó stratégiai építkezés

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) prémium kategóriájában jegyzett ALTEO Nyrt. árbevétele 16 százalékkal bővült az év első kilenc hónapjában, amelyet szinte valamennyi üzleti terület két számjegyű növekedéssel támogatott.
2025. 11. 17. 16:30
Megosztás:

A Semmelweis Egyetem Közép-Európa legjobb egyeteme

A Semmelweis Egyetem (SE) Közép-Európa legjobb egyeteme, a cél pedig az, hogy az elkövetkező években Európa és a világ egyik legjobb egyeteme legyen a budapesti orvosegyetem - hangoztatta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika új Diagnosztikai és Terápiás Központjának avatásán.
2025. 11. 17. 16:00
Megosztás:

A használt ingatlanoké a lakáshitelpiac – ám az Otthon Start javíthat a helyzeten

Az idei év első kilenc hónapjában folyósított lakáshitelek összegének több mint 77 százalékát használt lakás vásárlására fordították az adósok, a szerződések számánál pedig még magasabb lehet ez az arány – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az Otthon Start Program új szerződéseivel ugyanakkor nőhet az új ingatlanok aránya a friss szerződéseken belül.
2025. 11. 17. 15:30
Megosztás:

Stabilcoin-válság réme fenyegeti Európát – figyelmeztet az EKB

Az Európai Központi Bank (EKB) újabb, a kriptovaluták világából eredő pénzügyi kockázatra figyelmeztet. Olaf Sleijpen, a holland jegybank kormányzója szerint egy hirtelen bekövetkező stabilcoin-visszaváltási hullám megrázhatja Európa gazdaságát, és rákényszerítheti az EKB-t monetáris politikája újragondolására. Mit is jelent ez pontosan, és miért kellene figyelnünk a digitális dollárhoz kötött tokenekre?
2025. 11. 17. 15:00
Megosztás:

Árdrágító és inflációnövelő hatása lehetne a csomagolásokat terhelő EPR-díjak további emelésének

A hazai gyártó, forgalmazó és kereskedő vállalkozások arra hívják fel a figyelmet, hogy a legkésőbb november 30-ig kihirdetendő 2026. évi, csomagolásokat és termékeket terhelő kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) díjak esetleges újabb emelésének érezhető inflációnövelő hatása lehet.
2025. 11. 17. 14:30
Megosztás:

Új számlák, új díjak: így alakítják át kínálatukat a bankok a bankszámlastop idején

A 2026 közepéig érvényben lévő bankszámlastop befagyasztotta a meglévő lakossági bankszámlák díjait, miközben az elmúlt időszakban több pénzintézet is új számlacsomagokat vezetett be, amelyekre nem vonatkozik a hatályos korlátozás. A money.hu elemzése szerint a Raiffeisen, az MBH Duna Bank, az OTP és a MagNet Bank is teljesen átalakította számlacsomag-kínálatát - a régi csomagok megszűntek, az újak pedig sok esetben magasabb havi költséggel és szigorúbb feltételekkel érhetők el.
2025. 11. 17. 14:00
Megosztás:

Az év végi kgfb-kampány félidejében az autósok 34 ezer forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést

Félidejénél tart a november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány: az Insura.hu adatai szerint az első két hétben a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 34 ezer forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, ami csupán néhány százalékkal tér el az egy évvel korábban mért 32 800 forintos szinttől - közölte a biztosításközvetítő hétfőn az MTI-vel.
2025. 11. 17. 13:00
Megosztás:

Kiderült, mik az idei karácsonyi slágertermékek és mennyit költünk rájuk

Idén sem marad el az év végi hajrá a műszaki piacon: a magyarok közel fele tervez nagyobb értékű elektronikai terméket vásárolni az utolsó negyedévben. A MediaMarkt friss, országos reprezentatív kutatásából kiderül, hogy bár a slágertermékek listáját továbbra is az okostelefon és a laptop vezeti, a generációk között meglepő különbségek rajzolódnak ki, a vásárlásra szánt összegek pedig sok esetben átlépik a százezer forintos határt.
2025. 11. 17. 12:30
Megosztás:

Néhány év alatt közel 30%-kal nőtt a vállalati járműflották költsége Európában

Az elmúlt öt évben drámai mértékben, akár 30%-kos mértékben is nőhetett a vállalati járműflották teljes tulajdonlási költsége (Total Cost of Ownership – TCO), derül ki az Arval Mobility Observatory legújabb iparági jelentéséből[1]. A tanulmány szerint az emelkedés alapjaiban változtatta meg a flottakezelés és költségtervezés logikáját Európa-szerte, mivel a korábban kiszámíthatónak tartott költségtételek ma már folyamatos és aktív menedzsmentet igényelnek.
2025. 11. 17. 12:00
Megosztás: