Milyen újításokat tartogat a napelem panelek piaca?
Iparági szakértők szerint ez a folyamat jórészt a németországi és lengyelországi gyártókapacitás erősödésével tovább folytatódik. Mindezt az eredményt annak ellenére érte el a kontinens, hogy – ellentétben az USA-val és Indiával, ahol törvényekkel vagy gigantikus állami megrendelésekkel ösztönzik ezt az ágazatot – Európában a politikai szektor szereplői eddig nem hoztak létre olyan egységes, erős stratégiát, s nem vezettek be olyan központi támogatási rendszert, amelyek látványosan segítenék az energiapiacot. Kis lépés, de az Európai Bizottság tavaly legalább már jóváhagyta egy új napelemes-fotovoltaikus iparági szövetség létrejöttét, hogy így is növelje a termék-, és alkatrészgyártást.
A háború árnyékában
Az orosz-ukrán háború több területen is „átírta” az iparági fejlődési lehetőségeket, az új környezethez pedig volt, aki jobban, volt, aki rosszabbul alkalmazkodott. Franciaországban például magas energiaárak miatt bezárt egy modulüzem, a Rystad Energy kutatása szerint pedig Európában mintegy 35 GW teljesítményű gyártási projekt sorsa lett bizonytalan hasonló okokból. Ugyanakkor a piaci igény az alternatív energiaforrások iránt épp a háború következtében egyre nő, nemcsak az adott országok, de a lakosok is szeretnének függetlenedni a fosszilis háttérre támaszkodó nagy elosztó hálózatoktól, és saját maguk számára teremtenék meg azt az energiát, amit később biztonságosan felhasználhatnak, főkét, ha akkumulátoros tárolókapacitást is telepítenek a napelem rendszer mellé. Az Oroszország és Ukrajna között zajló konfliktus globálisan is hatással lehet a napenergia-piacra, hiszen megakaszthatja az alkatrész-ellátási láncot. Mindkét ország gazdag olyan természeti forrásokban – ideérve a napelemgyártáshoz szükséges alapanyagokat –, amelyeknek akár időleges kiesése is gondot okozhat.
Az EU-ban egymillió munkavállalóra számítanak 2030-ig a napelem panelek gyártásában, telepítésében
A napelem-szektor 2022-ben már több mint 600 ezer embernek adott munkát Európa-szerte, ami majdnem duplája a két évvel korábbi, 2020-as foglalkoztatási adatoknak. Számítások szerint 2030-ig 750 GWdc napenergiát telepítenek az Európai Unió területén, s akkor már közel egymillió munkavállalóra lesz szüksége a szektornak. Ezen belül a telepítés a legnagyobb munkaerő igényű terület, nem véletlen, hogy az európai országok itt küzdenek a legnagyobb szakemberhiánnyal. A tiszta és megújuló energiaforrások iránti kereslet folyamatosan növekszik, így a napenergia-iparban továbbra is növekedés, innováció és modernizáció várható 2023-ban - vetítette előre a Solarquarer szaklap átfogó elemzése. Egyes napenergia-trendek várhatóan erősödnek. Az egyik ilyen a nagy méretű napelemes farmok számának növekedése, melyek költséghatékony, tiszta energiaforrást jelentenek, csökkentik a fosszilis tüzelőanyagoktól való függést és javítják az energiabiztonságot. A tetőtéri napelemek telepítése is várhatóan tovább fog bővülni 2023-ban, mivel a háztartások és vállalkozások számára is egyre fontosabb az energiaköltségek és a környezeti karbon lábnyom csökkentése. Az energiatárolási megoldások – köztük a lakásokban is akár egyfajta odaillő bútordaraként elhelyezhető, formatervezett akkumulátorok -, várhatóan idén még szélesebb körben elterjednek, hiszen velük együtt még tovább növelhető az energia biztonság. Előtérbe kerülhet a közösségi napenergia hasznosítása, vagyis az, ha több háztartás vagy vállalkozás osztozik egyetlen, nagyobb méretű napelem-berendezésen, hiszen ezáltal nemcsak a napenergia lesz elérhetőbb és megfizethetőbb, de közösség elkötelezettsége és környezettudatossága is növekedhet. A 2023-as év ezért minden jel szerint a növekedés és az innováció esztendeje lesz a napenergia-ágazatban, ami csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, növeli az energiabiztonságot, és támogatja a fenntarthatóbb energiajövőre való átállást.
Napelem panelek az USA-ban
Az Amerikai Egyesült Államokban 2022-ben 16%-kal csökkent az új napelem kapacitás 2021-hez képest, nagyrészt az ellátási lánc problémáinak és a piaci bizonytalanságnak köszönhetően. Ugyanakkor a lakossági napelemek piacán épp ellenkező a trend, hiszen itt 40%-kal nőtt az ilyen beruházások aránya egy év alatt. Az US Solar Market Insight előrejelzései szerint a teljes napenergia-piac várhatóan 2023-ban már növekedni fog, legalább 40 százalékkal, amennyiben a külső piaci hatások nem lépnek ennek útjába. Vagyis ideális esetben az ellátási lánccal kapcsolatos problémák megoldódnak, az egyes államok adójóváírással és adókedvezményekkel továbbra is ösztönzik ezt a piacot, s így a hazai gyártókapacitás bővül. A nagyobb kínálat áreséssel járhat: a legkonzervatívabb számítási modell 4-20 százalékos költségcsökkenést jósol 2022 és 2038 között, míg más gazdasági modellek szerint akár több mint 50 százalékkal is alacsonyabb lehet az ilyen beruházások telepítési költsége ebben az időszakban. Ráadásul a növekvő villamosenergia-költségek még jobban lerövidítik a lakossági vagy kereskedelmi napelemes rendszerek megtérülési idejét, így a napenergia még költséghatékonyabbá válik. Az Egyesült Államokban számos olyan jogszabályt fogadtak el a közelmúltban, amelyek előmozdítják az új napenergia-projekteket. Kalifornia nemrégiben életre hívott egy közösségi megújulóenergia-programot, amelynek célja, hogy a bérlők és az alacsony jövedelmű háztartások olcsó áramhoz jussanak. Illinoisban törvény akadályozza, hogy egyes megyék betiltsák a napenergia- és szélenergia-projekteket. A New Jersey-i közművek bizottsága napelemes ösztönző programot hozott létre az 5 MW-nál nagyobb, hálózatra kiterjedő, napelemes és energiatárolási napenergia-projektekhez. Az USA-ban a jövőben még inkább ösztönözni fogják a hazai napelem- és akkumulátorgyártást, ami számos új munkahelyet teremt, nemcsak a telepítésben, de a napelem előállításában is. A Solar Energy Industries Association szerint a következő évtizedben az ipari foglalkoztatás több mint kétszeresére fog növekedni, s ezen belül a napenergia-ipar meghatározó lesz.
Napelem rendszerek a fejlődő országokban
Egy, az előttünk álló tíz évre vonatkozó átfogó iparági előrejelzés szerint míg a napenergia globális piacának értéke 2022-ben 94,6 milliárd dollár volt, 2032-re eléri a 300,3 milliárd dollárt. Ennek részben oka, hogy a napenergiát egyre vonzóbb megoldásnak tekintik az olyan fejlődő országokban is, ahol az elektromos áramhoz való hozzáférés korlátozott, a hagyományos energiaforrások pedig gyakran drágák vagy megbízhatatlanok. A napenergia egyik fő előnye, hogy megújuló és fenntartható energiaforrás, korlátlan ideig hasznosítható anélkül, hogy károsítaná a környezetet, nem úgy, mint a fosszilis tüzelőanyagok. Ez különösen fontos a fejlődő országok számára, ahol az éghajlatváltozás hatása gyakran súlyosabb, mint a fejlett országokban. Ugyanakkor ezekben a régiókban olyan kihívásokkal kell szembenéznie, mint a napenergia rendszerek telepítéséhez, karbantartásához és üzemeltetéséhez szükséges műszaki szakértelem és képzett munkaerő hiánya, különösen a vidéki közösségekben.
A napenergia mindenkié
A fentek jól mutatják: éljünk bár a világ szerencsésebbik felén, fejlett, modern országban, vagy egy fejlődő térség alapvetően szegény vidéki régiójában, a napelemek az egyre gyorsabban fejlődő technológia révén az elkövetkező években mindinkább elérhetővé válnak szélesebb tömegek számára, segítve így az esélyegyenlőséget és fenntarthatóságot, védve a környezet.
Napelemes rendszerek szakértője - A1 Solar Kft.
Az A1 Solar csapata 2500+ napelemes rendszert telepített, kizárólag kiváló minőségű termékeket használva. Több évtizedes energiapiaci tapasztalattal rendelkezik elődvállalkozásaink révén, 160 fős szakképzett csapatuk már 300+ vállalati ügyfélnek telepített napelemes rendszert. Energetikai audit során felmérik a felhasznált energia csökkentésének lehetőségeit, emellett segítenek pályázatírásban (1500+ sikeres pályázat) és vállalják a teljes kivitelezést.
Válassza az A1 Solar csapatát, ha költség- és energiahatékony napelemes rendszert szeretne, szakképzett csapatunk közbenjárásával!
Meta leírás: Napenergia: fejlődő technológia, esélyegyenlőség, fenntarthatóság. Az elkövetkező években egyre elérhetőbb lesz mindenki számára, segítve a környezetvédelmet.