Minden eddigi rekord megdőlt a hitelpiacon májusban - ismét viszik a szabad célú jelzáloghiteleket, mint a cukrot!

Történelmi csúcsokat döntött meg a lakossági hitelpiac májusban: a bankok egyetlen hónap alatt több mint 300 milliárd forint értékben folyósítottak nem folyószámla alapú hiteleket. Soha még nem volt 149 milliárdos lakáshitel-felvétel, a személyi kölcsönökből pedig a 100 milliárdos határra ért a piac. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor a leginkább meglepő mégis az, hogy két év után ismét óriási a kereslet a szabad célú jelzáloghitelek iránt.
Történelmi csúcsra jutott a lakáshitelpiac, hiszen a 149 milliárd forintot közelítő kihelyezésre nem volt még példa korábban. Az év első öt hónapjában a lakossági ügyfelek már több, mint 666 milliárd forint értékben vettek fel lakáshitelt, ami meghaladja a teljes 2023-as év 595 milliárd forintos volumenét - hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Százmilliárdos határon a személyi kölcsön
Gergely Péter szerint a személyi kölcsönök piacán is történelmi szint közelébe értünk: 150 millió forint híján a havi folyósítás elérte a 100 milliárdos értéket. Ez azt jelenti, hogy a bankok idén egyetlen hónap alatt több ilyen hitelt adtak, mint 2013-ban összesen.
Május végéig 435 milliárd forint személyi kölcsönt folyósítottak a bankok, ami 44 százalékkal múlja felül a tavalyi rekordév adatát.
A szakértő szerint 2025-ben jó eséllyel a személyi kölcsön szerződések számát illetően is meghaladható a 2019-es rekordév forgalma, amikor 311 500 szerződést kötöttek az ügyfelekkel a bankok. Idén május végén már 134 500 személyi kölcsön szerződésnél tartunk, ami – egyelőre szerény, 3 százalékos mértékkel, de - időarányosan felülmúlja a 2019-es csúcsévet.
Az átlagos személyi kölcsön összege ugyanakkor csökkent az előző hónapokhoz viszonyítva – a korábbi hónapok 3,3 millió forintjához képest májusban 3,16 millió forintról szólt a hitelszerződések átlagos összege -, ám ez a BiztosDöntés.hu szakértője szerint összefügg azzal, hogy az év ötödik hónapjában soha eddig nem látott számú, 31 557 személyi szerződést kötöttek az ügyfelek. Beszédes ugyanakkor a szakértő szerint, hogy tavaly december óta az átlagos hitelösszeg folyamatosan meghaladja a 3 millió forintot.
Meglepetésre megugrott a szabad felhasználású jelzáloghitelek folyósítása is
A BiztosDöntés.hu értékelése szerint az MNB adatsorában talán a legfurcsább tételt az jelenti, hogy májusban ismét 10 milliárd forint fölé emelkedett a szabad felhasználású jelzáloghitelek folyósítása.
Erre legutóbb két éve volt példa. Akkor ugyanis nagyon sokan jelzáloghitelből vásároltak inflációkövető Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP), hiszen a hitelkamat és az állampapír várható hozama közötti különbség komoly haszonnal kecsegtetett.
Ezek az ügyfelek jó eséllyel ezekben a hónapokban váltották vissza állampapírjaikat és zárták le a hitelszerződésüket, hiszen a jelenlegi infláció mellett ezek a papírok már masszív veszteséget termelnek.
A mostani szabad felhasználású jelzáloghitel-felfutást nehéz piaci alapon megmagyarázni. Időközben a személyi kölcsönök esetében is eljutottunk ugyanis oda, hogy az Erste és a CIB Bank 15 millió forint, az UniCredit, a Raiffeisen, az OTP, valamint Zöld személyi kölcsönénél a MagNet Bank pedig 12 millió forint összegű hitelt is ad, mindezt ráadásul akár 10 éves futamidőre.
A kamatokat illetően sincs számottevő különbség a két hiteltípus között. Sőt, a CIB és az UniCredit például 7 évre 10,22, az Erste pedig 10,59 százalékos THM-mel adja a személyi kölcsönét, ennél jelenleg csak a Gránit Bank kínál olcsóbban – 9,29%-os THM-mel - szabad felhasználású jelzáloghitelt.
Gergely Péter szerint az egyetlen ok, amiért keresettebb lehet a nagy összegű szabad felhasználású hitelek esetében a jelzálog alapú konstrukció az, hogy hosszabb futamidőre – például 20 évre - már több bank – Erste, CIB, Raiffeisen - is 10 százalék alatti THM-et kínál, igaz van olyan bank, ahol ehhez több tízmilliós hitelösszeget kell igényelni.
Akinek tehát nem lakáscélra van szüksége a személyi kölcsönök felemelt folyósítási határát meghaladó összegre, és nem zavarja az, hogy ezért jelzálog kerül a lakására, annak valódi alternatíva lehet a szabad felhasználású jelzáloghitel. Azt, hogy valóban ez állhat a trendek mögött, azt az MNB adatsora is visszaigazolja: az átlagos szabad felhasználású jelzáloghitel összege idén májusban 17,1 millió forint volt – emlékeztet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.