Minden eddiginél nagyobb közös hadgyakorlatot tart az izraeli és az amerikai haderő

Minden eddiginél nagyobb, többnapos légi és tengeri közös hadgyakorlatot kezdett kedden az izraeli és az amerikai haderő, részben Izraelben - jelentette a helyi média.

Minden eddiginél nagyobb közös hadgyakorlatot tart az izraeli és az amerikai haderő

Az izraeli katonai rádió szakértője szerint a cél elsősorban Irán figyelmeztetése. "A bazalt tölgyei" fedőnevű hadgyakorlaton az izraeli egységek mellett 6400 amerikai katona vesz részt, többségük a George Bush repülőgép-hordozón és az azt kísérő hadihajókon. Száznegyvenkét, köztük több nukleáris fegyverek hordozására is alkalmas repülőgép, többtucat tengeri cirkáló, valamint tengeralattjárók manőverezését gyakorolják, miközben a légierő az Irán elleni esetleges támadást is modellezi, délen vadászgépek bombáznak, és katonák ezrei rakétateszteket végeznek. A Jediót Ahronót című újság hírportáljának, a ynetnek név nélkül nyilatkozó amerikai tisztségviselő az eddigi legjelentősebb közös hadgyakorlatnak minősítette a péntekig tartó műveleteket.

Az izraeli hadsereg közlése szerint most elsősorban a közös izraeli-amerikai készenlétet tesztelik, javítják a két hadsereg műveleti kapcsolatát, szimulálják célpontok megtámadását, és gyakorolják a kommunikációs, a parancsnoki és irányítási rendszerek összjátékát összetett helyzetekben. A gyakorlatot alig egy héttel azután kezdték el, hogy Herci Halevi átvette az izraeli vezérkari főnöki posztot elődjétől. A központi szerepet játszó George Bush repülőgép-hordozó B-52-es bombázókat szállít, valamint F-35, F-15, F-16 és F-18 vadászrepülőgépeket. A hadgyakorlat 6400 amerikai katonájából mindössze 450 tartózkodik szárazföldön Izraelben, a többiek a tengeren végzik feladatukat.

A ynet szerint az elmúlt egy év során már harmadszor gyakorol a két haderő egy Irán elleni közös támadást. A lap szerint a következő napokban Izraelben sokfelé érezhető lesz a biztonsági erők élénk mozgása, és robbanások zaja hallatszik majd a déli országrészben. "A bazalt tölgyeit" mintegy két hónappal ezelőtt, még Benjámin Netanjahu miniszterelnöki kinevezése előtt kezdték el tervezni. A ynet amerikai forrása szerint a hadgyakorlat megmutatja, hogy az Egyesült Államok miként tudja gyorsan a Közel-Keletre átcsoportosítani erőit, noha Washington figyelmét jelenleg főként az ukrajnai orosz invázió és a Kínával kiéleződő feszültség köti le.

Trump: közel a megállapodás a gázai túszok szabadon engedéséről

Jól haladnak a tárgyalások a gázai túszok kiszabadulásának részleteiről – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2025. 10. 06. 02:00
Megosztás:

Megalakult az új franca kormány, a miniszterek többsége a helyén maradt

Megalakult vasárnap este az új francia kormány, csaknem négy héttel azután, hogy Emmanuel Macron köztársasági elnök a korábbi védelmi minisztert, Sébastien Lecornut nevezte ki miniszterelnöknek. Az elnöki hivatal által közzétett listán szereplő 18 miniszter többsége már az előző, a centrista François Bayrou által vezetett kormánynak is tagja volt.
2025. 10. 06. 01:00
Megosztás:

A Bitcoin soha nem látott magasságokba emelkedett – áttörte a 125 000 dolláros határt

A világ legnagyobb kriptovalutája, a Bitcoin (BTC) új történelmi csúcsot ért el, miután vasárnap kora reggel 125 750 dollárig emelkedett. Ezzel a digitális eszköz megdöntötte az augusztusban felállított korábbi rekordját, és ismét a befektetői érdeklődés középpontjába került.
2025. 10. 05. 23:00
Megosztás:

Mi lesz a kriptovalutákkal, ha az amerikai kormányzati leállás elhúzódik?

Az Egyesült Államok szövetségi kormányának újabb leállása a kriptovaluták jövőjét is homályba borítja Washingtonban. Míg egy rövid szünet alig okozna fennakadást, egy elhúzódó válság könnyen megtörheti a lendületet a már folyamatban lévő szabályozási kezdeményezésekben – és ezzel együtt az intézményi kriptoadaptáció reményeiben is. A következő hetek kulcsfontosságúak lehetnek a kriptopiaci jogalkotás szempontjából.
2025. 10. 05. 21:00
Megosztás:

Andrej Babis egypárti kormány létrehozására készül

A csehországi választáson győzelmet arató ellenzéki Andrej Babis az eredmények közzététele utáni első sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy célja egypárti kormány létrehozása, amelynek támogatásáról a Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) mozgalommal, valamint az Autósok párttal kíván tárgyalni.
2025. 10. 05. 20:00
Megosztás:

A Solana az új Wall Street” – állítja a Bitwise befektetési igazgatója

A Solana szerepe a tokenizált piacokért folytatott versenyben új figyelmet kapott a héten, amikor Matt Hougan, a Bitwise CIO-ja úgy nyilatkozott: „A Solana az új Wall Street.”
2025. 10. 05. 19:00
Megosztás:

A Bitcoin új történelmi csúcsot ért el: 125 000 dollár fölé emelkedett az árfolyam

A Bitcoin története során először lépte át a 125 000 dolláros szintet, ezzel új történelmi csúcsot állított fel a 17 éves kriptovaluta.
2025. 10. 05. 18:00
Megosztás:

Fordulat a személyi hiteleknél – alig van már 10 százalék feletti kamat

Fordulóponthoz érkezett a hitelpiac: a személyi kölcsönök kamatait sorra mérséklik a bankok. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint várható volt a trendforduló, hiszen a tavaszi kamatemelkedés után júliustól láthatóan megindult a csökkenés. Ma már szinte minden nagybank 10 százalék körüli kamattal kínálja maga top ajánlatát, és nem csak nagy összegekre.
2025. 10. 05. 17:00
Megosztás:

Újabb milliárdos született Magyarországon

Több mint 1,5 milliárd forintot nyert egy szerencsés játékos az Ötöslottón. Idén ez a harmadik telitalálat az ország legismertebb lottójátékán. Nemcsak az Ötöslottón, hanem a Jokeren is telitalálat született, a szerencsés nyertes majdnem 42 millió forinttal gazdagodott.
2025. 10. 05. 16:00
Megosztás:

Az EU meghosszabbította a külföldön folytatott orosz destabilizáló intézkedésekre válaszul hozott szankcióit

Meghosszabbította az Európai Unió egy évvel, 2026. október 9-ig azokat a szankciókat, amelyeket azokkal szemben hozott, akik felelősök Oroszország "külföldi destabilizáló intézkedéseiért" - közölte Brüsszelben pénteken az uniós tagországok Tanácsa, amely a "folytatódó orosz hibrid tevékenységekkel" indokolta döntését.
2025. 10. 05. 15:00
Megosztás:

Bitcoin hírek: belső vihar a Bitcoin fejlesztői között a Core v30 változása kapcsán

A Bitcoin közösség ismét komoly belső konfliktussal néz szembe: a legújabb Bitcoin Core v30 frissítés komoly megosztottságot idézett elő a fejlesztők körében. A vitatott pont az OP_RETURN mező korlátozásának eltörlése – egy technikai módosítás, ami ideológiai törésvonalakat hozott a felszínre. Vajon a Bitcoin a szabad tranzakciók hálózata marad, vagy egy jobban szabályozott monetáris rendszer irányába mozdul el?
2025. 10. 05. 14:00
Megosztás:

Új korszak kezdődik a Solana blokkláncon: a Voidify és a Tornado Cash összefog a DeFi anonimitásért

A blokklánc világában egyre nagyobb figyelem irányul a felhasználói adatvédelemre. A Voidify és a hírhedt Tornado Cash új szövetsége most forradalmasíthatja a Solana ökoszisztémáját. A nemrég bejelentett Proposal 64 keretében megvalósuló együttműködés célja: a Tornado Cash által kínált szintű adatvédelmi funkciók bevezetése a Solana hálózaton. Ez a lépés nemcsak technológiai, hanem piaci szinten is komoly változásokat vetít előre.
2025. 10. 05. 13:00
Megosztás:

Megnyílt a Budapest-Belgrád vasútvonal teljes szerbiai szakasza

Megnyitották a Budapest-Belgrád vasútvonal teljes szerbiai szakaszát pénteken, az első Belgrád és Szabadka közötti járaton Aleksandar Vucic szerb elnök is fenn volt.
2025. 10. 05. 12:00
Megosztás:

Tüntetéseket tartottak Londonban

Palesztinpárti tüntetéseket tartottak szombaton Londonban, annak ellenére, hogy a rendőrség és a belügyminisztérium a manchesteri zsinagógánál elkövetett terrortámadás miatt a demonstrációk felfüggesztését kérte a szervezőktől. A szombati tüntetéseken jóval kevesebben vettek részt, mint az elmúlt hetek hasonló, gyakran többszázezres megmozdulásain, de a Scotland Yard több mint négyszáz embert őrizetbe vett.
2025. 10. 05. 11:00
Megosztás:

A KIA új, elektromos modell gyártását kezdte meg zsolnai üzemében

A KIA új, elektromos modell gyártását kezdte meg a szlovákiai Zsolnán, a tisztán elektromos EV4 gyártására az elmúlt év során 108 millió eurós beruházással készítette fel európai üzemét a dél-koreai autógyártó.
2025. 10. 05. 09:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban erősödött a BUX a héten

Csökkenő forgalomban erősödött a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 100 462,96 ponton zárt, 1255,17 ponttal, 1,27 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban.
2025. 10. 05. 08:00
Megosztás:

Országos közlekedésbiztonsági ellenőrzést tart a rendőrség a jövő héten

Országos közlekedésbiztonsági ellenőrzést tart a rendőrség a jövő héten, elsősorban a vezetés közbeni telefonálást és a biztonsági öv használatát ellenőrzik - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon pénteken.
2025. 10. 05. 06:00
Megosztás:

Megérkeztek a Közúti Közlekedési Környezetvédelmi Akció eredményei

Négy nagyvárosban - Budapesten, Debrecenben, Győrben és Szegeden - 790 gépjármű állapotát mérték fel idén, a 29. alkalommal megrendezett Közúti Közlekedési Környezetvédelmi Akció keretében szeptember 15. és 19. között - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 05. 05:00
Megosztás:

Enyhén csökkent a FAO élelmiszerár-indexe szeptemberben

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentéseszerint szeptemberben enyhén mérséklődött az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója, elsősorban a cukor- és tejtermékek árának visszaesése miatt.
2025. 10. 05. 04:00
Megosztás:

A terveknek megfelelő gazdasági eredményekkel zárta az 2025 első fél évét a Vajda-Papír cégcsoport

A Vajda-Papír cégcsoport sikeres első félévet zárt 2025-ben is: az értékesítés nettó árbevétele 11,8%-kal, az adózás előtti eredmény pedig 17%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az év első hat hónapjában elért 38 milliárd forintos konszolidált árbevétel az egy évvel korábbi 34 milliárd forint után és a tavaly fél évit megközelítő, 4,1 milliárd forint EBITDA a cég hatékonyságnövelő intézkedéseinek, valamint stabil piaci jelenlétének köszönhető. A konszolidált adózás előtti eredmény a 2024 első félévi 3,2 milliárd forintról 3,7 milliárd forintra emelkedett.
2025. 10. 05. 03:00
Megosztás: