Minden ötödik munkavállaló váltana egy éven belül a magasabb fizetés reményében

A PwC globális felmérésében megkérdezett munkavállalók közül minden ötödik dolgozó nyilatkozott úgy, hogy valószínűleg munkahelyet vált a következő 12 hónapban. Több mint egyharmaduk tervezi, hogy fizetésemelést kér, az anyagi elismerés mellett azonban a munkahelyi kiteljesedést is ugyanolyan fontosnak tartják. A PwC 44 ország több mint 52 000 munkavállalója körében végzett kutatásából - mely során 500 fős magyar mintát is vizsgáltak - az is kiderül, hogy a hazai munkavállalók mindössze 33%-a elégedett a munkájával, míg globális szinten ez az arány 71%.

Minden ötödik munkavállaló váltana egy éven belül a magasabb fizetés reményében

A nagy felmondási hullám az elkövetkező évben is folytatódhat, mivel minden ötödik munkavállaló azt állítja, hogy a következő 12 hónapban valószínűleg új munkahelyet választ. A felmérés szerint a válaszadók 35%-a tervezi, hogy a következő 12 hónapban fizetésemelést kér a munkáltatójától. A bérekre nehezedő nyomás a technológiai ágazatban a legnagyobb, ahol a megkérdezett munkavállalók közel fele tervezi, hogy fizetésemelést kér, míg a legalacsonyabb a közszférában (25%).

A fő motiváció a munkahelyváltásra a fizetésemelés (71%), de a munkában való kiteljesedés (69%) és az, hogy a beosztottak önmaguk lehessenek a munkahelyen (66%) szintén dobogós helyen szerepelnek a legfontosabb tényezők között, amire a foglalkoztatottak vágynak. Az alkalmazottak közel fele (47%) azt is lényegesnek tartja, hogy megválaszthassa a munkavégzése helyszínét.

„A globális átlaghoz képest a magyar munkavállalók közül kevesebben, 16%-uk nyilatkozott úgy, hogy egy éven belül munkahelyet váltana, és a fizetésemelés kérése szempontjából is szerényebbek a mutatók, itthon a megkérdezettek 27%-a tervez ezzel fordulni a munkáltatójához a következő év során. A munkahelyválasztási preferenciáknál a sorrend megegyezik a globális eredménnyel, azonban itthon még fontosabb szempont a fizetésemelés, a megkérdezettek 86%-ának elsődleges, amikor állást keres” – emeli ki a magyarországi eredmények kapcsán Bencze Róbert, a PwC Magyarország People & Organisation, HR-tanácsadási szolgáltatások igazgatója.

Kétszer annyi az elégedett munkavállaló külföldön, mint Magyarországon

Bencze Róbert szerint figyelemreméltó eredmény, hogy amíg globális szinten a dolgozók 71%-a elégedett valamilyen mértékben a munkájával, a magyarok mindössze 33%-a nyilatkozott így. A generációk között jelentős különbségek mutatkoztak itthon: a baby boomer korosztályhoz tartozó munkavállalók a legkevésbé elégedettek az állásukkal. Azonban amiatt, hogy a technológia a következő három évben elveheti a munkájukat, a Z generáció tagjai aggódnak a leginkább, kétszer nagyobb valószínűséggel, mint a baby boomer korosztály tagjai. A PwC szakértője arra is rámutat, hogy az adatok alapján az látszik, hogy a generációs különbségeket figyelembe véve a munkavállalói elégedettséggel kiemelten kell foglalkozniuk a vállalatoknak.
 
A felmérés számos dimenzióban mutatja a munkaerő polarizáltságát. A nők például 7 százalékponttal kisebb valószínűséggel mondták azt, hogy anyagilag méltányosan jutalmazzák őket, mint a férfiak, azonban ugyanennyivel kevesebb százalékban kértek fizetésemelést. A nők 8 százalékponttal kisebb valószínűséggel jelezték, hogy szeretnének előre lépni, és ez a kérés több esetben annyiban is maradt – a férfiakhoz képest ugyanis 8 százalékponttal kisebb valószínűséggel érzik úgy, hogy munkahelyi vezetőik meghallgatják őket.
 
A polarizáció szintén fontos mozgatórugója a képzettség – nagy különbségek vannak a nagyra értékelt készségekkel rendelkező és az azokkal nem rendelkező munkavállalók között. Az adatok azt mutatják, hogy a keresett készségekkel rendelkezők (a megkérdezettek 29%-a érzi úgy, hogy olyan készségekkel rendelkezik, amelyekből hiány van az adott országban) nagyobb valószínűséggel elégedettek a munkájukkal (70% kontra 52%) és érzik úgy, hogy a vezetőik meghallgatják őket (63% kontra 38%), emellett több pénzük marad a számláik kifizetése után (56% kontra 44%).

A munkavállalók többsége a hibrid munkavégzést preferálja

A felmérés a koronavírus-járvány hatására jelentősen átalakult munkavégzési szokásokra is rákérdezett. A válaszadók 45%-a nyilatkozott úgy, hogy a munkáját nem lehet távolról elvégezni. Azok közül, akik azt mondták, hogy a feladataikat távmunkában is el tudják látni, 63%-uk azt állítja, hogy a személyes és a távmunka valamilyen kombinációját részesíti előnyben. Ugyanennyien fejezték ki azt az elvárást, hogy a munkáltatójuk legalább a következő 12 hónapban kínálja fel ezt a lehetőséget. A munkavállalók 26%-a dolgozna teljes munkaidőben távmunkában, de csak 18%-uk gondolja azt, hogy munkáltatója valószínűleg alkalmazná ezt a modellt. További 18% szerint a munkáltatójuk valószínűleg teljes munkaidős személyes munkavégzést fog előírni, amit az alkalmazottak mindössze 11%-a preferál.

„A megkérdezett magyar munkavállalók 30%-a gondolja úgy, hogy a munkáltatója részéről egy éven belül személyes munkavégzés lesz az elvárás esetenkénti home office lehetőséggel. Miközben ezt a munkavégzési formát csak a megkérdezettek 15%-a preferálja. A többség hosszú távon is a teljes távmunkát vagy a hibrid munkavégzést részesíti előnyben. A hazai munkavállalók többsége úgy érzi, nem végezheti olyan formában a munkáját, ahogy szeretné, több mint 60%-uk nyilatkozott úgy, hogy nem választhatja meg, hol és mikor dolgozzon, ami hosszú távon tovább növelheti a munkavállalói elégedetlenséget” – figyelmeztet a PwC szakértője.

A társadalmi kérdésekről folytatott viták a munkahelyek mindennapos jellemzői

Hasonló eredményt hozott a kutatás nemzetközi és hazai viszonylatban azzal kapcsolatban, hogy mennyire vannak terítéken a munkavállaók körében a társadalmi és politikai kérdések. Globális szinten 65%, Magyarországon a pedig a dolgozók 62%-a gyakran vagy néha beszélget a kollégáival ilyen témákról. Ez az arány magasabb a fiatalabb munkavállalók (69%) és az etnikai kisebbségek (73%) körében.

Bár a vállalatvezetőket olykor nyugtalanítja, ha a munkavállalók ezeket a potenciálisan polarizáló témákat a munkahelyükre viszik, a hatás összességében pozitív. A társadalmi és politikai kérdéseket a munkahelyükön megvitatók 79%-a legalább egy pozitív következményről számolt be, ezzel szemben 41%-uk tapasztalta a társadalmi kérdésekről folytatott beszélgetések negatív következményeit. Mindkét arány jelentősen magasabb volt azoknál a munkavállalóknál, akik valamely etnikai kisebbséghez tartozónak vallják magukat.

Bencze Róbert szerint mivel a politikai és társadalmi kérdések élénken jelen vannak a munkahelyen, a munkáltatók feladata, hogy olyan környezetet teremtsenek, amely biztosítja a nyílt párbeszéd előnyeit, ugyanakkor minimalizálja a negatív hatásokat.

A felmérésből kiderült, hogy a munkavállalók különösen érdeklődnek a munkáltatójuk gazdaságra, éghajlatra és társadalomra gyakorolt hatása iránt. Az alkalmazottak fele (53%) fontosnak tartotta, hogy a munkáltatója átlátható legyen a környezetre gyakorolt hatásával kapcsolatban, kétharmaduk (65%) szerint az egészség és biztonság területén kritikus fontosságú a transzparencia, ezt követi a gazdasági hatás átláthatósága (60%), majd a sokszínűségre és befogadásra irányuló erőfeszítések (54%).

Ezeken a helyeken a panelek már drágábbak, mint a tégla lakások

A panellakások többsége máig erősen megosztja a lakásvásárlókat. Egyesek kimondottan szeretik a praktikus belső elrendezésük vagy a hozzá fűződő gyerekkori emlékeik miatt, míg mások igyekeznek elkerülni ezt a típust és a tégla lakásokat keresik. Hagyományosan a paneleket olcsóbban kínálják, mint a tégla lakásokat, azonban az utóbbi időben egyre több olyan város és kerület azonosítható, ahol a panelek átlagos négyzetméterára meghaladja a tégla lakásokét. Hogy pontosan hol vannak ezek, és mi lehet az oka a fordulatnak, azt a zenga.hu legfrissebb kínálata alapján néztük meg.
2026. 03. 08. 04:00
Megosztás:

Az Instagramon a megbánás működik, a tagadás nem

Ha ma egy világsztár botrányba keveredik, a nyílt megbánás kinyilvánítása látványosan több támogatást hoz, míg a hárítás szinte törvényszerűen negatív hullámot indít el a kommentmezőben – állapítja meg a Corvinus Egyetem tanulmánya.
2026. 03. 08. 03:00
Megosztás:

Minden tavaszi erdőtűz emberi mulasztás miatt keletkezik

A hideg napok után egyre többen döntenek úgy, hogy szabadidejüket a természetben töltik, kertészkedéssel, kirándulással köszöntve a tavasz első napsugarait. Ezzel egy időben előkerülnek a bográcsok, grillsütők, nyársak is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet az elővigyázatosságra szabadtéri tűz használatakor, hiszen a tavaszi erdőtűzszezon éppen a hóolvadás utáni csapadékmentes időszakra esik.
2026. 03. 08. 02:00
Megosztás:

Vége a gáz- és a fatüzelésnek Magyarországon – ez jön helyette

Sok magyar háztartásban évtizedek óta természetesnek számít a gázkazán vagy a fatüzelésű kályha használata. Most azonban egyre több jel mutat arra, hogy ezek a rendszerek hosszabb távon háttérbe szorulhatnak. Az energiapolitika, az uniós klímacélok és az új technológiák együtt olyan változásokat hoznak, amelyek alapjaiban alakíthatják át az otthonok fűtését Magyarországon.
2026. 03. 08. 01:00
Megosztás:

Egyszeri bruttó 152 400 forintos juttatást kapnak a szakképzésben oktatók

A kormány döntése alapján egyszeri bruttó 152 400 forintos juttatást kapnak a szakképzési oktatók a pedagógusokhoz hasonlóan - jelentette be a kulturális és innovációs miniszter a Facebook-oldalán szombaton.
2026. 03. 08. 00:01
Megosztás:

Bitcoin 70 000 dollár alá esett az amerikai–iráni konfliktus miatti piaci bizonytalanságban

A kriptopiac volatilitása ismét erősödött, miután a Bitcoin árfolyama szombaton 70 000 dollár alá csúszott, és körülbelül 68 000 dollárnál stabilizálódott. A legnagyobb kriptovaluta így visszaadta a hét eleji emelkedés egy részét, amikor egy hónap után először sikerült áttörnie a 70 000 dolláros szintet.
2026. 03. 07. 23:00
Megosztás:

Hatékonyabb hőszigetelés a Debreceni Egyetem kutatóitól

Vékonyabb falak, alacsonyabb rezsi? A DE Műszaki Karán megtalálták a megoldást: az új panelek 15 százalékkal jobban teljesítenek, mint a jelenlegi csúcsmegoldások és az építőipartól az egészségügyig bárhol bevethetők. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.
2026. 03. 07. 22:00
Megosztás:

Hét országos pártlistát jelentettek be a határidőig

Hét országos pártlistát jelentettek be a szombat délután négy órai határidőig a Nemzeti Választási Bizottságnál, emellett 12 nemzetiség országos önkormányzata állított listát az országgyűlési választásra - tájékoztatta a Nemzeti Választási Iroda az MTI-t.
2026. 03. 07. 21:00
Megosztás:

A Moody’s lerontaná Románia adósbesorolását, ha a kormány nem hajtaná végre a költségvetési konszolidációt

Közzétette a román gazdaságra vonatkozó időszakos elemzését a Moody’s Ratings - írja az economedia.ro.
2026. 03. 07. 20:00
Megosztás:

Arany helyett kriptovaluta befektetés? Miért lehet okosabb döntés most a Bitcoin és az Ethereum

Az arany árfolyama történelmi magasságba emelkedett: egy uncia ára már meghaladta az 5 190 dollárt. Ez egyértelmű jele annak, hogy a befektetők világszerte menekülnek a biztonságosnak tartott eszközökbe. Amikor azonban egy eszköz ára ennyire felértékelődik, a „biztonság” gyakran rendkívül drágává válik – ami miatt a kockázatosabb, de alacsonyabb értékeltségű eszközök hirtelen sokkal vonzóbbnak tűnhetnek.
2026. 03. 07. 18:00
Megosztás:

Stílus, kényelem, gyorsaság – így fizetnek ma a hölgyek

Nőnap alkalmából a K&H megvizsgálta a hölgyek márciusi fizetési szokásait. Az adatokból kiderül: a pénzintézet női ügyfelei követik a technológiai trendeket és évről évre nagyobb arányban választják a mobilfizetési megoldásokat. A K&H elemzése szerint a hölgyek által indított tranzakciók száma és a digitálisan költött összegek is látványos növekedést mutatnak az elmúlt három év harmadik hónapjaiban.
2026. 03. 07. 17:00
Megosztás:

Újabb zuhanás jöhet? Elemző szerint a Bitcoin akár 30%-ot is eshet a következő évben

A Bitcoin árfolyama már most is jelentős korrekción ment keresztül a tavalyi történelmi csúcs óta, de egyes piaci elemzők szerint a neheze még hátra lehet. Egy ismert kripto befektetési cég vezetője úgy véli, hogy a piac mély medvefázisba lépett, és a klasszikus négyéves ciklus ismét működésbe lépett. Ha a történelmi mintázat valóban megismétlődik, akkor a világ legnagyobb kriptovalutája akár további 30%-os esést is elszenvedhet 2026 során.
2026. 03. 07. 16:00
Megosztás:

Kreml: megnőtt a kereslet az orosz energiaforrások iránt

A közel-keleti helyzet eszkalálódása miatt megnőtt a kereslet az orosz energiaforrások iránt - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az elnök sajtófőnöke pénteken újságíróknak.
2026. 03. 07. 15:00
Megosztás:

A Portwest munkaruha háttere: több mint egy évszázados iparági tapasztalat

A Portwest története 1904-ben kezdődött Írország nyugati partján, ahol egy kis textilkereskedésből indult el az a vállalkozás, amely mára a munkaruházati piac egyik meghatározó nemzetközi szereplőjévé vált. A családi tulajdonban működő vállalat fejlődése szorosan összefonódott az ipari munkavégzés változásaival: a hagyományos kézműves és mezőgazdasági környezettől a modern, technológiaintenzív iparágakig. A több generáción átívelő működés nemcsak stabilitást jelentett, hanem folyamatos alkalmazkodást is az egyre szigorúbb munkavédelmi előírásokhoz és a változó felhasználói igényekhez.
2026. 03. 07. 14:00
Megosztás:

Március végétől igényelhető az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukció az éttermek számára

A kormány 2026 januárjában bejelentett, 5+1 pontból álló vendéglátóipari akcióterve részeként az éttermek számára március 23-tól új, kombinált finanszírozás válik elérhetővé. Az „5+5”-ös pénzügyi konstrukció keretében 5 millió forint összegű KTH Start hitel mellé 5 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz is hozzájuthatnak az éttermek üzemeltetői. Az így összesen 10 millió forint jelentős segítséget nyújt versenyképességük erősítéséhez, a közelgő főszezonra való sikeres felkészülésükhöz. Az akció részletei elérhetőek a hitelt nyújtó Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont, illetve a támogatásokat biztosító Kisfaludy Program weboldalán.
2026. 03. 07. 13:00
Megosztás:

A Bitcoin határidős piac üzenete: enyhén medvés hangulat a legnagyobb kriptotőzsdéken

A kriptovaluta-piac 2025-ben egyre kifinomultabb kereskedési mintákat mutat, és a derivatív piacok – különösen a Bitcoin perpetual futures kontraktusok – fontos betekintést adnak a befektetői hangulatba. A legfrissebb adatok szerint a három legnagyobb kripto futures tőzsdén a long/short arány enyhe medvés elfogultságot mutat. Bár a különbség nem drámai, a számok arra utalnak, hogy a kereskedők jelenleg inkább óvatosak a Bitcoin rövid távú árkilátásaival kapcsolatban.
2026. 03. 07. 12:00
Megosztás:

Lejár ma az országos listák bejelentésének határideje

Szombaton 16 órakor lejár az országos listák bejelentésének határideje az áprilisi országgyűlési választásra, eddig három pártlistát és tizenegy nemzetiségi listát vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
2026. 03. 07. 11:00
Megosztás:

Leminősítette Budapest besorolását a Moody's

Leminősítette Budapest besorolását a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a magyar főváros és a kormány közötti viszony további romlásával indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett döntést, hangsúlyozva: ebben a helyzetben még tovább erősödött a Budapestet terhelő, eddig is jelentős likviditási stressz és romlottak a város költségvetési tervezési képességei.
2026. 03. 07. 10:00
Megosztás:

A heti 5-ös lottót feladtad már? A 69-es számról el ne feledkezz!

69 (!) éve ezen a napon tartották az Ötöslottó legelső sorsolását. A jeles évfordulón most 5,35 milliárd forint, a játék történetének negyedik legnagyobb főnyereménye várja a játékosokat.
2026. 03. 07. 09:00
Megosztás:

A sikeres tőkebevonás után stratégiai kiskereskedelmi portfóliót vásárolt a Shopper Park Plus Lengyelországban

A Shopper Park Plus (SPP) tavalyi sikeres tőkebevonása – amely a tranzakció értékének mintegy 50%-át fedezte – lehetővé tette egy nyolc, élelmiszer fókuszú kiskereskedelmi ingatlanból álló stratégiai portfólió megvásárlását Lengyelországban az Auchantól. A fennmaradó összeget az Aareal Bank AG-vel a múlt héten aláírt hitelmegállapodás biztosítja. Az akvizíció jelentős mérföldkő a vállalat élelmiszer-központú kiskereskedelmi ingatlanok piacán folytatott bővülési stratégiájában.
2026. 03. 07. 08:00
Megosztás: