Mire figyelj ha kezdőként szeretnél megtakarítani?
Természetesen az sem baj, hogy figyelsz a saját igényeidre, így például elmész vásárolni, kipróbálod a legjobb casino hungary weboldalakat, vagy veszel pár új bútort, de hosszú távon fel kell készülnöd arra, hogy meg is kell tudnod takarítani.
A megtakarítás egyszerű és kifizetődő módja lehet annak, hogy idővel elérd pénzügyi céljaidat, de fontos, hogy biztos stratégiával és a pénzügyi szükségleteid és céljaid világos ismeretével közelítsd meg.
Az egyik legfontosabb: Határozd meg a céljaidat
Mielőtt elkezdenél takarékoskodni, fontos, hogy átgondold, mit szeretnél elérni a pénzeddel. Valamilyen konkrét célra spórolsz, például egy ház előlegére, egy nyaralásra vagy egy új autóra? Vagy vésztartalékot szeretnél képezni, vagy a nyugdíjas éveidre szeretnél megtakarítani? Ha tisztában vagy a megtakarítási céljaiddal, az segít meghatározni, hogy mennyit kell megtakarítanod és hogy milyen típusú megtakarítási eszközök felelnek meg leginkább az igényeidnek.
A megtakarításhoz fegyelemre és előrelátásra van szükséged, a biztos siker érdekében. Fontos, hogy olyan költségvetést készíts, amely figyelembe veszi az összes kiadásodat, beleértve az olyan állandó költségeket, mint a bérleti díj vagy a jelzáloghitel, a közüzemi szolgáltatások és az élelmiszerek, valamint a változó kiadásokat, mint a szórakozás és a vendéglátás. Ha nyomon követed a kiadásaidat és betartod a költségvetést, akkor azonosíthatod azokat a területeket, ahol le tudod csökkenteni a költségeket és több pénzt tudsz felszabadítani, amit a megtakarítási céljaidra fordíthatsz.
A megtakarítási eszközök meghatározása
A kezdő megtakarítók számára többféle megtakarítási eszköz áll rendelkezésre, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Tudnod kell például, hogy hány éves megtakarítást szeretnél, illetve, hogy milyen hozamokat szeretnél elérni. Ha például több évre tervezel, érdemes megfontolnod az állampapírokat, ha viszont tudod, hogy csak pár hónapra van elegendő időd megtakarítani, utána viszont szükséged van a pénzre, jobban teszed, ha egy sima megtakarítási számla mellett teszed le a voksod.
Fontos, hogy minden egyes lehetőséget megvizsgálva válaszd ki azt, amelyik a legjobban megfelel a megtakarítási céljaidnak és a kockázattűrő képességednek.
Megtakarításkor fontos figyelembe venni a különböző megtakarítási eszközök által kínált hozamokat is. A magasabb hozamok segíthetnek abban, hogy a megtakarítási összegek idővel gyorsabban növekedjenek, de nagyobb kockázatokkal vagy korlátozásokkal járhatnak. Keress versenyképes hozamokkal rendelkező megtakarítási lehetőségeket, hogy maximalizálni tudd megtakarításaidat.
Figyelj a szabályokra
Fontos viszont tudnod, hogy egyes megtakarítási eszközökhöz díjak vagy büntetések kapcsolódhatnak az idő előtti kifizetések vagy a számla fenntartása esetén. Fontos, hogy olvasd el az apróbetűs részt és értsd meg a választott megtakarítási eszközzel kapcsolatos díjakat vagy büntetéseket, hogy elkerüld a váratlan költségeket, amelyek felemészthetik a megtakarításaidat.
A megtakarítás egyik legegyszerűbb módja egyébként az automatikus megtakarítási befizetés beállítása, amit egyenesen a folyószámláról indíthatsz. Ez segíthet abban, hogy pontosan betartsd megtakarítási céljaidat és elkerüld a kísértést, hogy elköltsd azt a pénzt, amelyet megtakarításra szántál. Fontold meg tehát az automatikus megtakarítási befizetések beállítását, hogy a megtakarítás rendszeres szokássá váljon.
Fontos tudnod egyébként arról, hogy egy vészhelyzeti alap létrehozása minden megtakarítási stratégia fontos része. Ez az alap segíthet átvészelni a váratlan kiadásokat vagy jövedelemkieséseket anélkül, hogy a hosszú távú megtakarításokból kellene bármilyen összeget kivenned. Törekedj egy olyan vészhelyzeti alap létrehozására, amely három-hat havi megélhetési költségeidet fedezi, hogy az vészhelyzet esetén pénzügyi biztonságot nyújtson.
A befektetési termékek megismerése
Miután létrehoztál egy stabil vészhelyzeti alapot és elérted a rövid távú megtakarítási céljaidat, érdemes megfontolnod, hogy megtakarításaidat részvényekbe, kötvényekbe vagy más befektetési eszközökbe fektesd. A befektetés segíthet abban, hogy a megtakarítások idővel gyorsabban növekedjenek, de nagyobb kockázattal is járó tevékenységnek is számítanak, így erről sem érdemes megfeledkezned. Fontold meg, hogy pénzügyi tanácsadóval vagy befektetési szakemberrel működj együtt, hogy segítsen megalapozott befektetési döntéseket hozni.
Kezdő befektetőként tehát számos kulcsfontosságú tényezőt kell figyelembe venned, amikor eldöntöd, hogy hova fektesd be a pénzed. A befektetés összetett és néha kockázatos vállalkozás lehet, de gondos kutatással és tervezéssel a vagyon idővel történő gyarapításának kifizetődő módja is lehet.
Fontos tudnod, hogy minden befektetés hordoz bizonyos szintű kockázatot, a piaci ingadozásoktól kezdve a csalás vagy más átverések lehetőségéig. Fontos, hogy őszinte legyél magaddal a kockázattűrő képességeddel kapcsolatban és azzal kapcsolatban, hogy mekkora kockázatot vagy hajlandó vállalni a befektetéseid során. Általában a magasabb kockázatú befektetések magasabb hozamot eredményezhetnek, de nagyobb a veszteség esélye is.
Meg kell ismerned ezenkívül a vagyonelosztás fogalmát is. Az eszközallokáció arra utal, hogy hogyan osztod fel a befektetési portfóliódat a különböző eszközosztályok, például részvények, kötvények és készpénz között. A megfelelő eszközallokáció az adott befektetés céljaitól, kockázattűrő képességétől és időhorizontjától függ. Általában a hosszabb időhorizontú fiatalabb befektetők megengedhetik maguknak, hogy nagyobb kockázatot vállaljanak és nagyobb mértékben fektessenek részvényekbe, míg a rövidebb időhorizontú idősebb befektetők inkább a kötvényekre és más fix kamatozású befektetésekre összpontosíthatnak.
Így, bár sok feladat áll előtted és sokat kell tanulnod még, ha kezdő vagy a megtakarítások és a befektetések világában, de ez egy olyan skill, amit csak kamatoztatni tudsz a későbbiekben.