Mitől szárnyal most az OTP részvény, ki veszi a részvényt ekkora elánnal és miért?
Pedig még a módosuló idei adóbefizetés is kedvező az OTP számára, hiszen néhány 10 milliárd forinttal is kisebb lehet a korábbi számnál. Majd Johannes Hahn uniós költségvetési biztos „pozitív” nyilatkozatára, na meg amúgy is a 200 napos mozgóátlagról elrugaszkodva nagyot emelkedett másnap az OTP árfolyama, s egy hét alatt több mint 13 százalékot száguldott.
Kezdetben kis forgalommal, de aztán növekvő érdeklődés közepette, ahogy a Morgan Stanley elemzői is rákaptak a sztorira. Nevezetesen arra, hogy az EU-s alapok esetében 13 milliárd euró kiszabadulhat, s így csökkenhet a kockázati prémium, na meg az infláció csökkenésével a hozamok is.
Ugyanakkor ez inkább csak egy kereskedési nézőpont, vagyis sem az OTP célárfolyamán (12.500 forint), sem a „tartás” ajánlásán nem változtatott az elemző. Viszont – minden jel szerint – ez most betalált a külföldi befektetőknél, legalábbis a forgalom megugrása erre utal.
Mind az MNB lépése, mind az EU-s alapok kapcsán a korábban vártnak megfelelően zajlanak a dolgok. Igaz, kis időbeli csúszással. Az OTP esetében az idei évre várt egy részvényre jutó eredmény a Bloomberg konszenzusa szerint 1.946 forint, miközben az egy részvényre jutó saját tőke december végén 11.865 forintra rúgott. Vagyis idén 16,4 százalék lehet a tőke megtérülése.
Mindeközben a bank tőkeköltsége jelenleg 17,4 százalékon áll, ami 11.183 forintos fair részvény értéket sugall. Ha a kockázati prémium csökken, akkor mind a jelenlegi 7,65 százalékos 10 éves — mint kockázat mentes — hozam csökkenhet, bár szerintünk csak limitált mértékben, mind pedig a jelenlegi 7,2 százalékos kockázati prémium.
Persze az utóbbihoz az Erste (jelen elemzés elkészítője) metodológia szerint nem ártana az S&P részéről valamiféle felminősítés.
Ez pedig hosszabb időt vesz igénybe. Egy szó, mint száz, várjuk mi is a javulást, amihez még számos intézkedésre van szükség. Vagyis ez nem lesz túl gyors folyamat. Erőteljesebb fair érték növekedés pedig akkor következhet be, ha az extra terhek számottevően csökkenek például a jövő évtől. Ugyanis ezek jelentősen növelhetik a tőkemegtérülést, s ezen keresztül a fair értéket.
Máskülönben az EU-s források újbóli áramlása Magyarország felé növeli a külön terhek csökkentésének valószínűségét is.