MNB: 13 százalékon maradt a hazai alapkamat
Tartósan fennmaradhatnak a jelenlegi kondíciók. A megjelent közlemény utolsó bekezdésében nem volt érdemi változás: "A Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat jelenlegi szintjének tartós fenntartása van összhangban az árstabilitási cél monetáris politikai horizonton történő elérésével. Az év végére meghirdetett, bankközi forintlikviditást szűkítő eszközök tovább erősítik a monetáris transzmissziót. A gyorsan változó kockázati környezetben a piaci stabilitás fenntartása változatlanul kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez. Az MNB a pénzügyi piaci helyzet tartós elmozdulásaira fókuszál, és az október közepén bevezetett eszközeit a kockázati megítélés trendszerű javulásáig alkalmazza. A szigorú monetáris kondíciók tartósan fennmaradnak, ami biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését."
Ezeket a folyamatokat figyeli az MNB. Virág Barnabás alelnök a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy jelenleg 4+2 tényezőt figyelnek kiemelten, melyek függvénye az októberben bevezetett, célzott intézkedések sorsa, illetve azok fokozatos kivezetése a későbbiekben. A külső tényezők közül az energiaválság, az orosz-ukrán háború, a nemzetközi befektetői hangulat, illetve a nagy jegybankok monetáris szigorítása. Az energiaválsággal kapcsolatban már vannak pozitív folyamatok, illetve a nemzetközi befektetői hangulat is javult az elmúlt időszakban. A belső tényezők közül a folyó fizetési mérleg hiánya, illetve az uniós forrásokról való megállapodás határozhatja meg a későbbi jegybanki döntéseket.
Még nem látszik az inflációs fordulat. Októberben tovább emelkedett az infláció Magyarországon, a Központi Statisztikai Hivatal adatközlése szerint a fogyasztói árindex 21,1 százalékkal emelkedett éves bázison, míg a maginfláció 22,3 százalékos volt. Az élelmiszerinfláció továbbra is 40 százalékos, a háztartási energia éves áremelkedése pedig jövő augusztusig jelen lesz a rezsicsökkentés módosítása miatt. Bár a globális folyamatok már arra mutatnak, hogy hamarosan több országban is inflációs tetőzés várható, arra számítunk, hogy hazánkban jóval elnyújtottabb lesz a tetőzés, és csak a jövő év első vagy második negyedévében történhet meg. A folyamatos kormányzati beavatkozás elenyésző mértékben fogja vissza az inflációt, viszont annak jövőbeni lefutását jelentősen befolyásolja. Nehéz feladatnak ígérkezik az üzemanyag-ársapka és az élemiszer-árstopok fokozatos kivezetése a későbbiekben.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
December közepén lassíthat a Fed. November elején újabb 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre az amerikai jegybank, viszont most a szigorítási ütem lassítására számíthatunk, szinte biztosra vehető, hogy a bő három hét múlva esedékes ülésen már csak fél százalékkal növelik a kamatszintet. Erre utalnak a jegybankári nyilatkozatok, illetve a piaci szereplők is ezt árazzák jelenleg. Ezt követően még egy 50 bázispontos, majd egy 25 bázispontos szigorítás jöhet, ezzel 5,25 százalékra emelkedne a kamatsáv felső széle, és hosszabb ideig ott maradhat.
Az Európai Központi Bank 50 vagy 75 bázisponttal emelhet decemberben. Korábban egyértelműnek tűnt, hogy ismét 75 bázisontos szigorítás jön december 15-én, de amennyiben a november végén megjelenő inflációs adatok némi mérséklődést mutatnak, könnyen elképzelhető, hogy fél százalékra lassítják az emelés ütemét az eurózónában is. Christine Lagarde a napokban egy előadás keretében ismét hangsúlyozta, hogy a kamatemelések mindaddig folytatódnak, amíg az inflációs kilátások nem térnek vissza a jegybanki célok felé, de annak ütemére nem tett utalást. A piaci árazások sem egyértelműek, jelenleg 58 bázispontos emelkedést mutatnak.
Fontos ellenállási zóna közelében az euró-forint árfolyama. A 410-411-es zónában húzódik fontos ellenállás, ott található egy Fibo-szint, illetve a 30 és az 50 napos mozgóátlag is. A technikai kép jelenleg enyhén felfelé mutat, a jelzett tartomány áttörése esetén a 416-417-es szintet célozhatná meg a jegyzés. Alul továbbra is 405-nél látható gyengébb támasz, majd 400-nál egy jóval erősebb. A Bollinger-szalagok beszűkülése azt mutatja, hogy 1-2 héten belül nagyobb mozgás indulhat, érdemes figyelni a mozgásra.
Forrás: Equilor Trader, Equilor Elemzés