MNB kamatdöntés - mi lesz a forint árfolyamával?
A hitelminősítő korábban már jelezte, hogy ha nem lesz előrelépés az EU-s pénzek folyósításában, akkor le is minősíthet. Különben még január 20-án látta el a magyar államadósságot negatív kilátással. Ez utóbbival eddig nem foglalkoztunk olyan nagyon, de a múlt heti események megváltoztatták a véleményünket.
Csütörtökön a jelentősen és nagyot emelkedő földgázár hatásaként nagyot zuhanhat napközben a forint árfolyama az euróval szemben. Pedig – úgy tűnik –, a földgázár is csak a tudatlanság „áldozata” lett.
A piaci hírek szerint a groningeni mező bezárásának hírére volt egy tüske, átmeneti emelkedés a TTF földgázárban. Pedig a holland kormány már korábban megmondta, hogy a valaha évi 50 milliárd köbmétert termelő mezőt legkésőbb 2024-ben bezárja.
Hát, ez a pillanat már idén eljön, hiszen október 1-jén véget ér a sok évtizedes történet, megszűnik a kitermelés. De nem kell kétségbe esni. A tavaly októberi tervek alapján idén már csak 2,8 milliárd lesz a kitermelés, a tavalyi 4,5 milliárd köbméter után. Azaz a 381 milliárd köbméteres európai fogyasztás 0,7 százalékról van szó.
Egy szó, mint száz, már a földgáz ára is a semmire ugrott meg, de erre a forint is bemutatott egy piruettet. Ez pedig azt jelenti, hogy a forint továbbra is nagyon érzékeny a „környezeti” változókra. Így a várható leminősítés BBB negatív kilátásból, „BBB-„-ra kihatással lehet a forint árfolyamára még akkor is, ha ez elvileg egy beárazott esemény kellene, hogy legyen.
S még valami.
A forró nyár most nem jó, mert növeli a gázkeresletet, s növelheti az árat is, az pedig megrágathatja a nyaralásunkat.
De térjünk vissza a holnapi döntésre! A Reuters felmérése szerint elég egyöntetűek az elemzői vélemények, hogy most is és a jövő hónapban is 100 bázisponttal fog csökkenni az egynapos betéti tender kamata. Vagyis az ettől való eltérés okozna meglepetést. (forrás: ERSTE)