Mostantól zöldenergiával folytatja gyártási tevékenységét a Ganz

Befejeződött a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. naperőművének és energiatároló rendszerének kivitelezése, így a tápiószelei gyártóegység újabb fontos lépést tesz karbonsemleges működés irányába. A vállalat egy 2 MVA névleges teljesítményű naperőművet kötött össze innovatív, hibrid energiatároló megoldással, amelyeket 2025 márciusában helyeznek üzembe. A magas szakértelmet igénylő kivitelezést a budaörsi Forest-Vill Kft. végezte el. A Ganz 2023-ban kezdett nagyléptékű energiahatékonysági fejlesztésekbe fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban, amelynek köszönhetően várhatóan 40%-kal csökken a vállalat szén-dioxid-kibocsátása.

Mostantól zöldenergiával folytatja gyártási tevékenységét a Ganz

Sikeresen befejeződött a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. tápiószelei gyártóbázisának területén egy 5,2 MWh kapacitású energiatároló rendszer telepítése, az üzem területén korábban megvalósított, 4040 panelből álló naperőmű közvetlen szomszédságában. A fejlesztés a vállalat Energiaoptimalizálási Programjának keretében valósult meg, amely érdemben járul hozzá a transzformátor- és forgógépgyár energiahatékonyságának növeléséhez. A napelemes rendszer tervezett éves energiatermelése 2 830 MWh, amely a telephely 3500-3600 MWh éves villamos energia fogyasztásának jelentős részét lesz képes fedezni.

A beruházás eredményeképpen a Ganz az egy évvel korábban telepített naperőművet egy Magyarországon egyedülálló energiatároló rendszerrel egészítette ki, amelynek kivitelezésével a Forest-Vill Kft.-t bízták meg. Az innovatív, hibrid rendszerű energiatároló egyedülálló módon kombinálja a lítium-ionos és NAS akkumulátoros technológiákat. Ezek, egymással párhuzamosan működve, a különböző tárolási megoldások előnyeit kihasználva, fejlett folyamatirányítási rendszer segítségével optimalizálják az energiagazdálkodást, és stabil, fenntartható energiaellátást biztosítanak anélkül, hogy a villamosenergiát hálózatba visszatáplálnák. A fejlesztésnek köszönhetően a gyár képes a napenergia tárolására és annak hatékonyabb felhasználására, amely hozzájárul a fenntartható és költséghatékony működéshez.

„A tápiószelei üzemünkben megvalósult beruházás elősegíti, hogy tovább csökkentsük vállalatunk fosszilisenergia-függőségét és optimalizáljuk energiafelhasználásunkat, ezzel versenyképességünket is növelve. Célunk, hogy 2030-ra 30%-kal visszaszorítsuk, 2050-re pedig teljes mértékben kiváltsuk a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását. Vállalatunk úttörő szerepet játszik az iparág fenntarthatósági sztenderdjeinek kialakításában, ami nemcsak gyáraink működésében, hanem termékeinkben is megmutatkozik: olyan innovatív megoldásokat kínálunk az energetikai berendezések gyártása területén, amelyek egyszerre fenntarthatóak és versenyképesek” – mondta Gál Gergely, a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója.

A naperőmű kiépítése mellett további fejlesztésekre is sor kerül a program keretében annak érdekében, hogy a Ganz növelje pest vármegyei transzformátor- és a forgógépgyárának energiahatékonyságát. Az új, korszerű gépészeti megoldások telepítése mellett a társaság az üzemcsarnokok és kiszolgáló épületek hőszigetelésével kívánja tovább csökkenteni gázfelhasználását.

„Az üzleti élet minden területére kiterjedő tendencia lett mára a napenergia ipari szintű hasznosítása, a Forest-Vill pedig az elmúlt években egyre több napelempark és energiatároló rendszer kiépítésében vett részt. A Ganznak elvégzett munkára különösen büszkék vagyunk, nemcsak azért, mert egy patinás magyar gyártóvállalat fenntartható működéséhez járulhatunk hozzá, hanem azért is, mert Magyarországon egyedülálló energiatárolási technológiát valósíthattunk meg a beruházás keretében” – emelte ki Németh Csaba, a Forest-Vill Kft. ügyvezetője.

A Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. több mint 145 éve elismert szereplője a magyar és nemzetközi gépgyártásnak. Az első transzformátor 1885-as szabadalmaztatása óta a Ganz megőrizte vezetői pozícióját a szektorban, és mára széleskörű szakértelemre tett szert a megbízható, energiahatékony megoldások kidolgozásában mind a transzformátorok, mind a forgógépek fejlesztése terén, amelyek hosszú távon járulnak hozzá a megújuló energia hatékony hasznosításához. A tápiószelei gyáregységben átadott naperőmű és energiatároló rendszer révén a villamos gépek gyártása is zöldenergia felhasználásával valósul meg, tovább erősítve a vállalat vezető szerepét a szektor megújulásában.

A Fidesz EP-képviselői írásbeli kérdéssel fordulnak az Európai Bizottsághoz a magyarországi Facebook-cenzúra ügyében

A Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselői írásbeli kérdéssel fordulnak az Európai Bizottsághoz a magyarországi Facebook-cenzúra ügyében azt követően, hogy a brüsszeli testület bejelentette: élesíti a magyar választásokra az úgynevezett gyorsreagálású rendszert, ami bizonyos közösségi média tartalmak megjelölésére ad lehetőséget, hogy korlátozzák azok elérését - tájékoztatott a Fidesz uniós parlamenti képviselőcsoportja csütörtökön.
2026. 03. 20. 02:30
Megosztás:

Brutális döntés előtt a nyugdíjrendszer: jön a Férfiak40, vagy mindent átalakítanak?

Évek óta visszatérő kérdés, ami újra és újra felkorbácsolja a kedélyeket: bevezessék-e a férfiak kedvezményes nyugdíját („Férfiak40”), vagy inkább teljesen új alapokra kellene helyezni a rendszert? A válasz azonban korántsem egyszerű – sőt, komoly gazdasági és társadalmi következményei lehetnek.
2026. 03. 20. 02:00
Megosztás:

16 éves kor alatt tilos lesz a TikTok, a Facebook és a SnapChat használata is

Egy egész generáció mindennapjai kerülhetnek gyökeres változás elé – egy döntés, amely sokak szerint régóta esedékes volt, mások szerint viszont túl messzire megy.
2026. 03. 20. 01:00
Megosztás:

Máárcius 21-étől érkeznek a "rezsistopkedvezményt" tartalmazó számlák

Március 21-étől érkeznek a "rezsistopkedvezményt" tartalmazó számlák - közölte az MVM Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 03. 20. 00:30
Megosztás:

Több tízezer termelőhöz érkezik a napokban agrártámogatás

Több tízezer termelőhöz érkezik a napokban agrártámogatás, gyorsuló kifizetésekkel segíti az Agrárminisztérium a gazdálkodókat - közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel csütörtökön.
2026. 03. 20. 00:05
Megosztás:

A Mol 300 forint körüli osztalékot fizethet részvényenként

A Mol igazgatósága részvényenként 180 forint alaposztalék és 120 forint körüli rendkívüli osztalék, így együttesen körülbelül 300 forint részvényenkénti osztalék fizetését javasolja a közgyűlésnek, ami 9,1 százalékkal haladja meg a tavalyit - közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 03. 19. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 12. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 19. 23:00
Megosztás:

A magyarok kedvence a szénsavmentes másfél literes ásványvíz

Ötödével több ásványvizet vásároltak a magyarok a Kifli.hu-n az elmúlt egy évben, a másfél literes és a szénsavmentes változatok a legnépszerűbbek. A régiós összehasonlításban Magyarország a harmadik helyen áll, a magyarok jóval több ásványvizet rendelnek, mint a csehek vagy az osztrákok.
2026. 03. 19. 22:30
Megosztás:

Már csak két hét maradt a lakásbiztosítási kampányból: az igazi hajrá csak most kezdődhet

Kitartott az első hét lendülete a lakásbiztosítási kampány második hetében is, a kalkulációk száma és a szerződéskötések száma is ugyanazon a szinten mozgott, mint március elején. Ugyanakkor már csak két hét maradt hátra a kampányból, és a korábbi évek adatai azt mutatják, hogy sokan az utolsó pillanatra hagyják a váltást, így könnyen lehet, hogy március második fele az idei évben is jelentős felfutást hozhat – írja a Bank360.
2026. 03. 19. 22:00
Megosztás:

Túlterheltek és időhiányban szenvednek a magyar női vállalkozók és vezetők

Túlterheltek és időhiányban szenvednek a magyar női vállalkozók és vezető beosztásban dolgozó nők, akik közül leginkább a 30-39 évesek érzik magukat hajszoltnak, miközben a válaszadók többsége elégedett a jövedelmével - közölte reprezentatív felmérése alapján a Számlázz.hu csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 19. 21:30
Megosztás:

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 19. 21:00
Megosztás:

Jelentős közlekedésfejlesztési projekt indul Zalaegerszegen

Több mint másfél milliárd forint állami támogatással turbókörforgalmat alakítanak ki Zalaegerszeg keleti kapujában, a város egyik legforgalmasabb kereszteződésében - közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján a város polgármestere.
2026. 03. 19. 20:30
Megosztás:

Hetekig elhúzódó harcokra számítanak Izraelben

Az izraeli hadsereg helyzetértékelése szerint még több hétig eltarthat az Irán és a Hezbollah elleni háború.
2026. 03. 19. 20:00
Megosztás:

Online is köthető növénybiztosítás az MBH AgrárPartner Platformon

Az MBH Bank 100 százalékos tulajdonában álló leányvállalata, az MBH eFin Technologies Zrt. és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. elindította az MBH AgrárPartner Platformot, amelyen növénybiztosítást köthetnek a gazdálkodók - közölte az MBH Bank csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 19. 19:30
Megosztás:

A VisitBalaton365 csütörtökön indult kampányában a Balaton tavaszi élményeire hívja fel a figyelmet

A Balaton tavaszi élményeire hívja fel a figyelmet a VisitBalaton365 csütörtökön indult kampánya, amelynek a célja, hogy a Balaton tavasszal is erős belföldi úti célként jelenjen meg. A fókusz a rövid, élményalapú utazások ösztönzésén, az aktív programok, valamint a bor- és gasztronómiai kínálat láthatóvá tételén, továbbá a digitális kampányeszközökkel támogatott forgalomélénkítésen van - közölte a VisitBalaton365 Nkft. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 19. 19:00
Megosztás:

Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat

Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
2026. 03. 19. 18:30
Megosztás:

A vendégek 73%-a nem tér vissza, ha nem tetszik neki a mosdó – mit tehetnek az éttermek?

A vendéglátóipar két megkerülhetetlen kihívással néz szembe: a vendégek higiéniai elvárásai sosem voltak magasabbak, miközben a fenntarthatósági nyomás is folyamatosan nő az éttermeken, szállodákon. A Tork kutatása szerint a vendégek közel háromnegyede nem tér vissza oda, ahol negatív tapasztalata volt a mosdóval, és eközben egyre környezettudatosabbak is. A válasz mindkét kihívásra a megfelelő higiéniai megoldások alkalmazása lehet, amelyekkel csökkenthető a pazarlás.
2026. 03. 19. 18:00
Megosztás:

Érkeznek a Start-számlákra járó állami támogatások a családokhoz

Mintegy 2,4 milliárd forint állami támogatást ír jóvá a 2025. évi Babakötvény befizetések után a Magyar Államkincstár; a jóváírások pénteken indulnak több mint 240 ezer gyermek Start-számlájára - közölte a kincstár csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 19. 17:30
Megosztás:

Csökkent az építőipari termelés Romániában

A nyers adatok szerint januárban 2,4 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 0,9 százalékkal csökkent az építőipari termelés Romániában éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 03. 19. 17:00
Megosztás:

Mintegy 50 ezren síeltek a 2025–2026-os síszezonban a Mátraszentistváni Síparkban

A Mátraszentistváni Sípark a 2025–2026-os síszezonban, december 29-től március 15-ig 77 napon keresztül biztosította a téli sportok lehetőségét a magyar családok számára. Pályáin a szezon során közel 50 ezer vendég fordult meg, mintegy 40 ezer síbérletet váltottak, és 10 ezer látogató érkezett kísérőként vagy téli túrázóként a Felső-Mátrába - közölte a sípark az MTI-vel.
2026. 03. 19. 16:30
Megosztás: